Czy cukier trzcinowy jest zdrowy?

Cukier z trzciny - czy można go spożywać
Cukier z trzciny – czy można go spożywać / shutterstock.com / Nitr

Przyzwyczailiśmy się do tego, że lubimy wszelkie słodkości. Ciasta, wafelki i inne smakołyki łączy przeważnie jeden składnik – cukier. Trudno jest bez niego nam się opędzić. Bywa on lekarstwem na nasze gorsze dni, poprawia nam humor, a w dodatku jest smaczny. Również mówi się o nim jako o “białej śmierci”. Jest jednak alternatywa w postaci cukru trzcinowego. Czy rzeczywiście jest to właściwe podejście do sprawy? Czym się charakteryzuje? Po więcej informacji zachęcamy do tego, żeby przeczytać nasz tekst.

Czym jest trzcina cukrowa?

Aby dowiedzieć się i poznać właściwości cukru trzcinowego, najpierw warto dowiedzieć się czym jest trzcina cukrowa, w jakich krajach rośnie i jak wygląda proces pozyskiwania z niej cukru. Otóż trzcina cukrowa jest uprawiana w różnych krajach takich jak:

  • Brazylia
  • Indie
  • Tajlandia
  • Chiny 
  • Australia

Sam proces zbierania trzciny od momentu sadzenia trwa 18 miesięcy, co nie jest zbyt długim czasem. W tej sytuacji jednak stosuje się nawozy z pestycydami, które nie zawsze bywają zdrowe, natomiast warto wiedzieć, że taka jest praktyka. Cukier trzcinowy a biały to zupełnie dwie inne materie. Samo zbieranie tego trzcinowego, który jest ciemniejszy od dobrze nam znanego odpowiednika ze sklepów, odbywa się w sposób ręczny oraz automatyczny. Ręczny jest dość banalny i stosuje się go od bardzo dawna – polega na podpaleniu pół i tym samym później usuwa się liście, a sama trzcina może być posiekana przez osoby pracujące na roli w sposób ręczny.

Biały i trzcinowy - który cukier wybrać
Biały i trzcinowy – który cukier wybrać / shutterstock.com / apichart sripa

Innym sposobem jest ten, w ramach którego wykorzystuje się maszyny. To lepsze rozwiązanie dla środowiska i przede wszystkim przyspieszające całą pracę. Dzięki temu cała trzcina do młyna transportowana jest w szybszy sposób. Prawdziwy cukier zbierany w sposób mechaniczny trwa o 3/4 mniej, co od razu przekłada się na zyski i wzrost efektywności plantatorów.

Sprawdź również co to jest kurkuma z piperyną

Czy cukier trzcinowy to rzeczywiście zdrowy produkt?

Odpowiadając na pytanie czy cukier trzcinowy jest zdrowy, warto podkreślić, że jego jego biała odmiana ma negatywny wpływ na organizm, chociaż na nasze samopoczucie oraz wrażenia smakowe nie. Jeżeli nie macie pojęcia czy można dodawać go do herbaty czy też wypieków, to odpowiadamy, że jak najbardziej tak. Stosuje się go dla osób, które chcą się odchudzić, a chcąc wiedzieć, ile kcal ma cukier trzcinowy, to odpowiadamy, że około 390 w 100g. Przekładając to na mniejsze porcje, chociażby jednej łyżeczki, wyjdzie nam, że jest to około 20 kcal.

Zestawiając ze sobą cukier trzcinowy oraz znany wszystkim biały cukier, należy zaznaczyć, że podstawowym składnikiem jednego i drugiego jest sacharoza. Nie zmienia to faktu, że w pierwszym z nich jest więcej minerałów, więc chcąc dowiedzieć się odpowiedzi na pytanie, czy cukier trzcinowy jest zdrowszy od białego, odpowiadamy, że oczywiście. Nie można jednak do tego tak podchodzić, że będziemy sobie wręcz wmawiać, że jest to lekarstwo i choć nie możemy przyjmować zbyt wiele słodkiego, to spożywane jego ilości będą hurtowe.

Istotne jest to, czy osoba ma problemy ze zdrowiem. Chcąc wiedzieć, czy cukier trzcinowy jest zdrowszy dla cukrzyków warto pamiętać, że jest to prawda, ponieważ ma mniej kalorii; cukier trzcinowy indeks glikemiczny ma również niższy, aczkolwiek nie można zapomnieć o wadach, które również posiada. Przede wszystkim zawarte w nim są spore ilości węglowodanów wpływające na wzrost glukozy we krwi. Może to doprowadzić do śpiączki a nawet śmierci człowieka. Tak więc jeżeli chodzi o to, czy jest korelacja na linii cukier trzcinowy a cukrzyca, to jak najbardziej ona się pojawia. Nawet pomimo większych wartości odżywczych dla organizmu, cały czas trzeba używać zdrowego rozsądku.

Gdzie wykorzystuje się cukier trzcinowy?

Gdybyśmy chcieli odpowiedzieć, to zapewne powiedzielibyśmy, że wszędzie. Wykorzystuje się go do produkcji niektórych produktów. Co ciekawe, niestety cukier biały nadal w naszym kraju zdecydowanie góruje nad trzcinowym. Wynika to przede wszystkim z ceny, ponieważ cukier trzcinowy jest droższy. Nawet argumenty, które wykazaliśmy wyżej bazujące na wieloletnich badaniach nie będą w stanie każdego przekonać. Choć odpowiedzieliśmy sobie na pytanie cukier trzcinowy czy jest zdrowy, to podkreślmy, że on tez funkcję dekoracyjną. Nadaje określony kolor, nadaje połysk, ale wykorzystuje się go również do produkcji glazury.

Cukier trzcinowy
Cukier trzcinowy / shutterstock.com / Maria Marganingsih

Inne zalety cukru trzcinowego polegają na tym, że maskuje gorzki smak, więc ma podobne zadanie jak cukier biały. Nikt nie chce jeść ciast i innych słodyczy, które de facto nie są słodkie. W dodatku jest on środkiem spieniającym, ale co ciekawe, maskuje wysychanie żywności i dzięki temu możemy z niej korzystać na dłuższy czas niż zwykle. Wykorzystuje się go do karmelizowania orzechów czy bakalii. Istotne jest to, że produkty, w których wykorzystuje się cukier trzcinowy wyglądają po prostu estetyczniej. Może być to zatem zaleta w przypadku produkcji ciast, które ładniej będą wyglądać i chętniej przyciągną oko klienta.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że przez lata do naszych dżemów oraz innych konfitur wykorzystywaliśmy biały cukier. Nie trzeba już tego dłużej robić, ponieważ można skorzystać z innego produktu. Cukier trzcinowy – czy jest zdrowy i wartościowy do takich produktów? Jak najbardziej tak! Wykorzystanie go do tego typu produktów sprawi, że smak nadal będzie wyjątkowy. Ponadto można go stosować do kanapek. Co ciekawe, zdarza nam się latem robić grille i przeważnie na stole pojawia się również cukier. Okazuje się, że jego trzcinowa odmiana będzie nadal idealna do wykorzystania gdy się zbryli. Będzie to wtedy idealny produkt na glazurę, ale też marynatę do mięsa.

Zobacz także czy zielona herbata jest dobra na odchudzanie

Cukier trzcinowy nierafinowany – co trzeba wiedzieć?

Nie będziemy was długo trzymać w niepewności i pytając, czy cukier trzcinowy nierafinowany czy jest zdrowy musimy odpowiedzieć twierdząco. Można go wykorzystywać wszędzie – do słodzenia herbat i innych produktów wyżej już przez nas wymienionych. Dawno temu uważało się nawet, że ma on masę właściwości leczniczych. Uważano, że koi ból, ma działać przeciwbólowo, ale i też wykrztuśnie.

W cukrze trzcinowym jest zawartych wiele wartościowych składników takich jak:

  • wapń
  • fosfor
  • mangan
  • cynk

Jako, że jest to produkt nierafinowany, to powinien być jego odpowiednik rafinowany. Warto jednak zaznaczyć, że ta forma obróbki sprawia, że cukier traci swoje pozytywne właściwości. Rafinacja właśnie na tym polega, więc zawsze trzeba zwracać uwagę na to, czy produkt przez nas kupowany w rzeczywistości jest rafinowanym, by się nie dać się oszukać.

Czy cukier trzcinowy a brązowy to jest to samo?

Jest to bardzo ciekawa kwestia, bo pytanie czy cukier brązowy a trzcinowy to to samo pojawia się naprawdę często. Cukier brązowy to tak naprawdę biały cukier, który jest zabarwiany barwnikiem E150. Owszem, wygląda on z pozoru identycznie jak trzcinowy, ale jednak różnice są wyraźne. Ciekawostką niech będzie to, że cukier brązowy jest droższy od białego, a tak naprawdę właściwości są takie same. Tak więc cukier trzcinowy a brązowy dzieli naprawdę bardzo dużo. 

Trzcinowy cukier - czy jest zdrowy
Trzcinowy cukier – czy jest zdrowy / shutterstock.com / Volodymyr_Shtun

Producenci wychodzą z prostego założenia, że brązowy cukier będzie tańszy od trzcinowego, a skoro wyglądają podobnie, to naiwny klient nabierze się na taki sprytny trick. Dlatego więc służymy radami, by nie kupować brązowego cukru. Najlepszym wyborem będzie cukier trzcinowy, więc nie ma sensu szukać oszczędności i wmawiać sobie, że cukier trzcinowy a brązowy to jest to samo. Nie ma co nawet polemizować z takimi tezami, bo jest to nieprawda. Cukier trzcinowy posiada więcej wartości odżywczych, chociaż też nie są to ilości, o które można byłoby się “zabijać”. Chcąc jednak zadbać o swoje zdrowie jak najbardziej warto go zakupić.

Cała szkopuł polega na tym, że czym więcej melasy, tym więcej w cukrze trzcinowym jest składników odżywczych. Istotnym tematem jest to, od jakiego producenta będzie on zakupiony. Właśnie ilość melasy będzie wpływać na jego ostateczną ocenę.

Czytaj też czym jest l-teanina

Gdzie kupować cukier trzcinowy?

Choć cukier trzcinowy jest coraz bardziej popularny w naszym kraju, to nadal biały cukier wyraźnie dominuje nad innymi, jeżeli chodzi o popularność. Wynika to z braku wiedzy na temat ich właściwości. Najważniejsze jednak jest to, aby kupować cukier u sprawdzonych dostawców. Trzeba zaznaczyć, że dzięki internetowi można zakupić cukier trzcinowy bez żadnych przeszkód.

Może się okazać, że cukru trzcinowego nie będzie w małym osiedlowym sklepie, gdyż na niego nie będzie większego popytu. Nie zmienia to jednak faktu, że wybierając się na zakupu do super czy hipermarketu warto dokładnie przejrzeć półki, ponieważ powinien się tam znaleźć. Cukier trzcinowy to prawdziwe dobro dla naszego organizmu i choć jest droższy od zwykłego cukru, bo trzeba zapłacić za niego około 10 zł, to jednak te rzeczy, o których mówiliśmy wyżej powinny być motywacją do tego, żeby chociaż dać mu szansę i zadbać o zdrowszy zamiennik “białej śmierci”, która jest praktycznie u każdego w domu.

Sprawdź również jaka dieta jest odpowiednia na mięśnie

Czym jest cukier trzcinowy?

Cukier trzcinowy to produkt zdrowszy od białego cukru. Jest troszkę mniej kaloryczny od zwykłego, chociaż podobnie składają się one z sacharozy. Nie ma jednak wielkich różnic jeżeli chodzi o kaloryczność. Ma charakterystyczny karmelowy posmak i dzięki temu wykorzystuje się go do przetworów, do słodzenia herbaty, ciast, ale również jako marynatę do mięs.

Czy cukier brązowy a trzcinowy to jest to samo?

Nie. Cukier brązowy jest tym samym produktem co biały cukier, z tym, że jest on zabarwiony barwnikiem E150. Cukier trzcinowy jest innym produktem, który z natury ma swój smak oraz kolor, który jest odmienny od białego. Reasumując, brązowy cukier to wymysł producentów.

Jakie składniki zawiera cukier trzcinowy?

Cukier trzcinowy posiada wapń, potas oraz magnez. Nie można jednak z nich czerpać dziennego zapotrzebowania, ponieważ posiada on małe ilości.

Czy cukier trzcinowy jest dobry dla diabetyków?

Na pewno jest lepszy od białego, aczkolwiek nie jest to tak, że można go jeść do woli. Należy jednak pamiętać, że posiada on spore ilości węglowodanów, które mogą doprowadzić do śpiączki czy śmierci.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous Article
Dieta na mięśnie. Co jeść aby rosły mięśnie

Dieta na mięśnie. Co jeść, aby rosły mięśnie?

Next Article
Proteiny w diecie

Proteiny - co to? Czym są proteiny w diecie?

Related Posts