Spis treści Hide
- Co to jest czerwona koniczyna?
- Jakie są dobroczynne właściwości koniczyny czerwonej?
- Jaki jest skład czerwonej koniczyny?
- Czy koniczyna czerwona jest pomocna w menopauzie?
- Czy koniczyna czerwona jest skuteczna w leczeniu nowotworu?
- Czy czerwona koniczyna obniża poziom cholesterolu?
- Czy czerwona koniczyna przeciwdziała łysieniu i wypadaniu włosów?
- Czy koniczyna czerwona wspomaga detoksykację organizmy?
- Herbata z czerwonej koniczyny. Jak ją przygotować?
- Nalewka z czerwonej koniczyny. Jak ją przygotować?
- Czy stosowanie koniczyny czerwonej może powodować skutki uboczne?
Ze względu na bogactwo składników odżywczych, koniczynę czerwoną uprawiano już w starożytności, przede wszystkim jako pokarm dla zwierząt. Z czasem doceniono ją również w medycynie, kosmetologii, a nawet w kuchni. To naturalny suplement łagodzący objawy niektórych chorób i dolegliwości. Wyciąg z czerwonej koniczyny wykorzystuje się między innymi w łagodzeniu objawów menopauzy i leczeniu chorób układu oddechowego. Kwiat czerwonej koniczyny jest zbyt długi, aby pszczoła dosięgła kolumn, dlatego zapylana jest wyłącznie przez trzmiele.
Co to jest czerwona koniczyna?
Koniczyna czerwona (trifolium pratense), to dziko kwitnąca roślina, którą można spotkać na łąkach, polach, czy polanach leśnych. Jest to zioło należące do rodziny roślin strączkowych, takich jak groch, soczewica, czy ciecierzyca. Występuje w całej Europie, zachodniej Azji oraz w północno-zachodniej Afryce. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, szybko się rozprzestrzenia i jest odporna zarówno na suszę, jak i zimno.
Rośnie na niemal każdej glebie, chociaż najbardziej służą jej wilgotne podłoża. Jej łodyga może dorosnąć do metra wysokości. Każdej wiosny na czerwonej koniczynie wyrastają piękne kwiaty koloru czerwonego, fioletowego lub niebieskawego w kształcie owalnych główek. Do celów leczniczych kwiaty zbiera się bez łodygi, z której przygotowuje się napar, nalewkę lub wywar. Jest to zioło znajdujące się w rejestrze roślin rolniczych Unii Europejskiej.
Sprawdź również jakie ma szałwia właściwości
Jakie są dobroczynne właściwości koniczyny czerwonej?
Mówiąc o tej roślinie, nie można zapomnieć jak wspaniałe ma czerwona koniczyna właściwości lecznicze. Koniczyna działa na organizm wykrztuśnie, poprawia pracę układu moczowego, ma działanie przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i oczyszczające, wspomaga eliminację odpadów obecnych w organizmie. Jest przepisywana w przypadku zapalenia pęcherza moczowego, astmy, anemii, cukrzycy, bolesnych miesiączek, migreny, zaburzeń trawienia i wielu innych. W zastosowaniu zewnętrznym czerwona koniczyna pomaga poprawić stan skóry, jest skuteczna w leczeniu trądziku, łuszczycy oraz przyspiesza proces gojenia się ran.
- łagodzenie bólu menstruacyjnego;
- łagodzenie objawów menopauzy;
- wspomaganie procesu detoksykacji;
- łagodzenie objawów przeziębienia;
- wspomaganie trawienia;
- zapewnia lepszy sen;
- zwiększona płodność u kobiet;
- nawilżanie pochwy;
- wspomaganie pracy serca;
- poprawia poziom cholesterolu;
- ochrona przed spadkiem libido;
- wzmocnienie prawidłowej funkcji wątroby i układu limfatycznego
Jaki jest skład czerwonej koniczyny?
Czerwona koniczyna zawiera olejki eteryczne, fitosterole, flawonozydy (izoflawony o działaniu estrogennym), kwasy fenolowe, kwas salicylowy, kumaryny, saponozydy triterpenowe, śluzy, lecytynę, witaminy A, E, C, B2, B3 oraz substancje mineralne (wapń, chrom , magnez, potas, krzem). Zawarte w koniczynie witaminy odgrywają ważną rolę w dobrym samopoczuciu i procesach organizmu.
Zobacz także na co pomaga aloes
Czy koniczyna czerwona jest pomocna w menopauzie?
Przekwitanie (menopauza) jest naturalnym procesem stopniowej niewydolności jajników. W okresie przekwitania poziom estrogenów w organizmie kobiety ulega znacznemu obniżeniu, co wiąże się z mnóstwem nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak uderzenia gorąca, brak równowagi emocjonalnej, bóle stawów, obfite pocenie się, bezsenność, permanentne zmęczenie, bóle głowy, przybranie na wadze ciała czy suchość błon śluzowych.
Koniczyna czerwona właściwości – uważa się ją za naturalną alternatywę dla terapii hormonalnej w okresie menopauzy.
Ekstrakt z czerwonej koniczyny jest bogaty w fitoestrogeny, które pomagają w aktywowaniu spowolnionego metabolizmu skóry, chronią przed utratą wapnia z kości oraz wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego. Uważa się, że wysoki poziom izoflawonów zawarty w koniczynie czerwonej pomaga zminimalizować niektóre z objawów menopauzy, jak na przykład uderzenia gorąca, nocne poty, lęk, depresja czy suchość pochwy.
Koniczyna czerwona – właściwości lecznicze: jest pomocna w zmniejszaniu objawów w okresie przekwitania. Dzięki temu, że jest bogata w związki przeciwutleniające, uważa się ją za idealny suplement diety, który zapobiega i łagodzi objawy menopauzy.
Czy koniczyna czerwona jest skuteczna w leczeniu nowotworu?
Nowotwór pojawia się w momencie, gdy komórki wymykają się spod kontroli, rosną w niekontrolowany sposób i eliminują zdrowe komórki. Utrudnia to normalne funkcjonowanie organizmu. Czerwona koniczyna zastosowanie: czy może być pomocna w leczeniu raka?
Czerwoną koniczynę używano już w czasach starożytności do walki z rakiem. Substancje wchodzące w skład kwiatu hamują wzrost i rozwój komórek nowotworowych i sprzyjają spowalnianiu tego procesu. Roślina jest wskazana jako środek zapobiegający nawrotom nowotworów i można ją stosować profilaktycznie.
Według badań fitoestrogeny zawarte w roślinie zmniejszają ryzyko raka prostaty. Przyjmowanie preparatów z czerwonej koniczyny prowadzi do zmniejszania antygenu specyficznego dla raka prostaty, zmniejsza to również prawdopodobieństwo pojawienia się przerzutów.
Należy mieć jednak na uwadze, że czerwona koniczyna może również wywoływać wzrost guza, dlatego wyciąg z czerwonej koniczyny można stosować tylko po konsultacji z lekarzem.
Czytaj też co to jest gotu kola
Czy czerwona koniczyna obniża poziom cholesterolu?
Wysoki poziom cholesterolu jest sprawcą wielu chorób sercowo naczyniowych, które nie tylko szkodzą zdrowiu, ale mogą również zagrażać życiu. Może to obejmować chorobę wieńcową serca, udar i chorobę naczyń obwodowych. Wysoki poziom cholesterolu może wiązać się również z pojawieniem się cukrzycy i wysokim ciśnieniem krwi. We wszystkich przypadkach podstawową przyczyną jest to, że hiperlipidemia prowadzi do powstawania blaszek tłuszczowych w tętnicach całego ciała.
Wyjątkowość składu koniczyny polega na tym, że niektóre substancje usuwają z organizmu szkodliwy cholesterol, inne przekształcają go w inne związki (np. kwas foliowy, który poprawia jakość krwi). Napar z czerwonej koniczyny wzmacnia naczynia krwionośne, normalizuje poziom metabolizmu tłuszczów oraz poprawia skład krwi, a także wpływa na ściany naczyń krwionośnych.
Czy czerwona koniczyna przeciwdziała łysieniu i wypadaniu włosów?
Normalny cykl wzrostu włosów obejmuje etapy rozwoju, przejścia i wypadania. Osoba, która ma zdrowe włosy, zwykle traci od 70 do 100 włosów każdego dnia. Utrata większej ilości włosów może spowodować widoczne gołym okiem przerzedzenie lub łysienie. Wystąpienie tych objawów może być nagłe lub pojawiać się stopniowo wraz z upływem czasu. Ten problem jest powszechnie znany jako łysienie.
Udowodniono, że właściwości czerwonej koniczyny zapobiegają wypadaniu włosów i łysieniu. Dzieje się tam za sprawą izoflawonów, które w znaczny sposób zwiększają przypływ krwi do skóry głowy, dzięki czemu dostarczają tlen i ożywiają cebulki włosów.
Czy koniczyna czerwona wspomaga detoksykację organizmy?
Detoksykacja to inaczej proces oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji.
Koniczyna czerwona wspomaga detoksykację organizmu. Skutecznie przyspiesza przemianą materii oraz działa moczopędnie, co pomaga pozbyć się nadprogramowych kilogramów i obrzęków spowodowanych nadmiernym zatrzymywaniem wody. Wspaniale wpływa na problemy z wydolnością oddechową. Udowodniono jej korzystny wpływ na wygląd skóry, ponieważ poprawia wydzielanie soków trawiennych i żółci. Leczy takie problemy, jak egzema, trądzik czy drobne uszkodzenia skóry, dzięki działaniu dezynfekującemu, które przyspiesza gojenie się ran. Świeże kwiaty są też skuteczne w łagodzeniu objawów po ukąszeniu owadów.
Sprawdź również co to jest spirulina
Herbata z czerwonej koniczyny. Jak ją przygotować?
Koniczyna czerwona zastosowanie: można ją z powodzeniem stosować w kuchni, przyrządzając herbatę, napary, wywary, nalewki, czy dodawać do sałatek.
Czerwona koniczyna właściwości herbaty: roślina zawiera substancję naśladującą estrogen w organizmie, dlatego herbata z tej rośliny może być pomocna w rozwiązywaniu głównych problemów hormonalnych u kobiet, zwłaszcza z nadejściem menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, nieregularne miesiączki. Poza tym jest również zalecana na detoksykację krwi, łagodzenie przekrwień, bólu w klatce piersiowej, przeziębienia i grypy.
- 1 łyżka suszu z kwiatów czerwonej koniczyny
- 200 ml wody
Do szklanki należy włożyć 1 łyżkę suszu z czerwonej koniczyny i zalać ją wrzącą wodą. Po 20 minutach należy ją odcedzić i posłodzić miodem.
Herbata z czerwonej koniczyny ma bardzo przyjemny słodkawy smak. Nie należy przesadzać z ilością użytego kwiatu w stosunku do ilości wody, aby herbata nie była zbyt skoncentrowana.
Nalewka z czerwonej koniczyny. Jak ją przygotować?
Nalewka z koniczyny i wódki jest bardzo skutecznym lekarstwem do walki z cholesterolem. Doskonale oczyszcza naczynia krwionośne.
- 200 g świeżych kwiatów czerwonej koniczyny
- 1 litr wódki
Umyte wcześniej kwiaty czerwonej koniczyny należy zalać wódką dobrej jakości i odstawić w zaciemnione, chłodne miejsce na około 6 tygodni. Od czasu do czasu należy wstrząsnąć i sprawdzić poziom alkoholu, ponieważ powinien on zakrywać kwiaty. Po upłynięciu czasu nalewkę należy przecedzić przez gazę lub sito. Rozcieńczyć 4 szklankami przegotowanej wody, wlać do butelek i przechowywać w lodówce.
Nalewkę z czerwonej koniczyny wystarczy pić raz dziennie przed obiadem. Czas trwania takiej terapii powinien wynieść miesiąc. Po tym czasie należy zrobić dwutygodniową przerwę.
Zobacz także właściwości czarnuszki
Czy stosowanie koniczyny czerwonej może powodować skutki uboczne?
Mimo że koniczyna czerwona jest dobrze tolerowana i uważana za bezpieczną, to jak w przypadku stosowania różnych suplementów, należy wykazać się ostrożnością i mieć na uwadze, że długotrwałe stosowanie może wiązać się ze skutkami ubocznymi. Zawarte w niej substancje naśladujące estrogen mogą prowadzić do nieprawidłowego rozwoju płodu, dlatego nie jest zalecana kobietom w ciąży. Nie należy jej również stosować podczas karmienia piersią i w przypadku zażywania leków antykoncepcyjnych, nie wolno jej też podawać dzieciom poniżej drugiego roku życia.
Choć nie są to częste dolegliwości, to podczas stosowania koniczyny czerwonej mogą wystąpić nudności, bóle głowy, bóle mięśni i wysypka skórna. Jeśli wystąpią skutki uboczne, skonsultuj się z lekarzem.