Diabelski pazur – zastosowanie, właściwości i działanie

Diabelski pazur - na co stosować
Diabelski pazur – na co stosować / shutterstock.com / SC Gardens

Diabelski pazur, zamiennie nazywany jako czarci pazur, jest bardzo popularny wśród plemion afrykańskich od wielu wieków. Stosowany jest przez nie jako lek na choroby nerek, wątroby, pęcherza moczowego czy też na dolegliwości żołądkowe. Coraz częściej jest spotykany w sklepach ze zdrowymi artykułami. Sprzedawany jest zarówno w kapsułkach, w sproszkowanej formie jak i w postaci nalewek.  Czy jego regularne stosowanie posiada przełożenie na stan zdrowia? Czy diabelski pazur to roślina, która leczy?

Co to jest czarci pazur?

Diabelski pazur określany jest jako czarci pazur, hakorośl. Są to potocznie stosowane określenia dla rośliny zwanej Harpagophytum procumbens. Naturalnym miejscem jej występowania jest Afryka Południowa. Nazwa stanowi odzwierciedlenie wyglądu jego owocni, która posiada charakterystyczne wypustki wizualnie zbliżone do haczyków lub po prostu zawiniętych pazurów. Korzeń diabelskiego pazura posiada liczne zastosowania w medynie ludowej, która bazuje wyłącznie na naturalnych substancjach. Stosowany jest jako środek podczas gorączki, stanów zapalnych stawów, a także przy niestrawnościach. Jego działanie uśmierza ból, dlatego jest bardzo często stosowany na tych terytoriach. 

Sekretem działania diabelskiego pazura jest obecność cennych dla zdrowia substancji. Występują licznie i zapewniają wielopoziomowe oddziaływanie na organizm. Diabelski pazur posiada następujące składniki lecznicze:

  • irydoidy – posiadają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, zbliżone do leków. Ponadto wykazują właściwości przeciwreumatyczne. 
  • flawonoidy – działają jako przeciwutleniacze i barwniki. Dodatkowo są naturalnymi środkami odstraszającymi owady. 
  • fenolokwasy – odpowiadają za działanie bakteriostatyczne i żółciopędne. Ze względu na stopowanie przemian kwasu GABA w ośrodkowym układzie nerwowym, zapewniają działanie przeciwdrgawkowe. 
  • sterole i triperyny – obniżają poziom złego cholesterolu we krwi jak i również działają przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie. 

Diabelski pazur – właściwości

Zdecydowana ilość właściwości posiadanych przez diabelski pazur wynika z obecności cennych dla zdrowia substancji. Jego główne właściwości wynikają z posiadanego działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego. W rzeczywistości działanie diabelskiego pazura zbliżone jest do kortyzonu i fenylobutazonu. Są to substancje powszechnie stosowane do uśmierzania bólu jak i zwalczania stanów zapalnych w organizmie. Napar z korzenia diabelskiego pazura stosowany jest przy niestrawnościach i dobudzania apetytu. Z kolei maść zawierająca ekstrakt z diabelskiego pazura można stosować na skórę do leczenia ran, wrzodów i czyraków. 

Czarci pazur - zastosowanie i działanie
Czarci pazur – zastosowanie i działanie / shutterstock.com / Artist Mahesh Pawar

Ponadto, w diabelskim pazurze odnotowano obecność glikozydów, które wykazują działanie przeciwutleniające. W konsekwencji ta roślina może zwalczać wolne rodniki, które odpowiedzialne są za niszczenie komórek w organizmie i doprowadzających do rozwoju nowotworów. Diabelski pazur dzięki temu został zakwalifikowany jako naturalny antyoksydant i dołączył do aceroli, buraka. 

Diabelski pazur wykazuje bardzo silne właściwości przeciwreumatyczne i analgetyczne. Ponadto posiada również fenolokwasy, które działają przeciwdrgawkowo i ograniczają pobudliwość nerwów. Uwidaczniają się tu właściwości odpowiedzialne za relaksację mięśni. 

Nie można pominąć, że czarci pazur posiada także działanie moczopędne i sprzyja procesom uszczelniającym naczynia krwionośne. Odpowiada także za sprawniejsze usunięcie toksyn z organizmu. 

Sprawdź również na co pomaga aloes

Diabelski pazur – zastosowanie

Posiadane przez diabelski pazur zastosowanie jest bardzo obszerne ze względu na liczne, cenne dla organizmu substancje. W pierwszej kolejności przyjmowanie diabelskiego pazura polecane jest dla osób, które chcą kompleksowo zadbać o swoje ciało i umysł bez konieczności stosowania farmakologicznych środków. 

Przyjmowanie preparatów posiadających w składzie diabelski pazur rekomendowane jest dla osób, które żyją w przewlekłym stresie lub narażone są na jego częste działanie. Bez wątpienia, stres jest towarzyszem każdego współczesnego człowieka, zarówno w domu jak i w pacy. Jego obecność sprzyja uzyskaniu motywacji do działania, jednak sam stres oksydacyjny jest zabójcą dobrego samopoczucia i stanowi źródło wielu innych problemów zdrowotnych. Utrzymujący się stres oksydacyjny przyczynia się do rozwoju choroby wieńcowej, zawału jak i udaru mózgu. Jego działanie dostrzegalne jest także na powierzchni skóry, która zaczyna o wiele szybciej się starzeć i traci zdrowy wygląd. 

Diabelski pazur polecany jest dla osób posiadających zwyrodnienia lub bóle stawów. Regularne przyjmowanie suplementów posiadających czarci pazur przekłada się na znaczące niwelowanie odczuwalnego bólu stawów. Jednocześnie odpowiada on za ich szybszą regenerację. W konsekwencji regularne przyjmowanie diabelskiego pazura rekomendowane jest dla osób cierpiących z powodu artretyzmu lub reumatyzmu. Stosowany diabelski pazur na bóle stawów i mięśni opinie posiada znakomite. Doceniają go zarówno osoby starsze, u których te choroby związane są ze starzeniem organizmu jak i sportowcy, którzy są szczególnie narażeni na ryzyko kontuzji. 

Właściwości diabelskiego pazura
Właściwości diabelskiego pazura / shutterstock.com / Mustafa reza

Czarci pazur nie pozostaje obojętny dla układu pokarmowego. Wspomaga zachodzące procesy trawienia, m.in. poprzez szybsze rozkładanie tłuszczy jak i odpowiada za przyspieszenie metabolizmu. W rezultacie jego przyjmowanie nierzadko łączone jest z szybszą utratą zbędnych kilogramów. Ponadto obecność triterpenów i steroli umożliwia naturalne obniżenie poziomu złego cholesterolu w organizmie. 

Zastanawiając się diabelski pazur na co można stosować, nie można pominąć doniesień o jego wpływie na organizm osób zmagających się z chorobami nowotworowymi. Ta kwestia pozostaje nadal we sferze spekulacji, ponieważ nie opracowano jeszcze żadnych badań w tej materii. Stąd jego suplementacja u osób chorych podlegających pod leczenie onkologiczne powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym, aby nie zachodziła reakcja z innymi lekami.

Zobacz także czym jest kordyceps

Diabelski pazur – dawkowanie 

Szerząca się świadomość o zaletach stosowania naturalnych produktów przekłada się bezpośrednio na zwiększenie asortymentu w sklepach oferujących ekologiczne i naturalne artykuły. W tej grupie znajduje się również diabelski pazur, który pojawia się w sprzedaży w kilku postaciach. 

Największą popularnością cieszą się kapsułki, maści, a także nalewki. Ponadto, zainteresowaniem mogą poszczycić się kremy i balsamy zawierające wyciąg z diabelskiego pazura. 

Istotne jest, aby niezależnie od sposobu przyjmowania lub stosowania zewnętrznego, sugerować się wyłącznie zaleceniami producenta. Przedstawiane są one na etykiecie lub w ulotkach dołączonych do preparatu. 

Mówiąc o czarcim pazurze w formie kapsułek, najczęściej można spotkać dawkę wynoszącą 400 mg w 1 kapsułce. Wówczas jego przyjmowanie powinno odbywać się dwukrotnie w ciągu doby po jednej kapsułce. Przy zakupie należy dokładnie przeczytać wskazania producenta, aby zapobiec przedawkowaniu. 

Czarci pazur dostępny jest w formie sproszkowanej, z której można samodzielnie przygotować napar. Jedną łyżeczkę proszku należy zalać szklanką wody i pozostawić na pół godziny pod przykryciem. W ciągu dnia można maksymalnie wypić trzy takie szklanki. Ten napar sprawdza się rewelacyjnie do przemywania skóry twarzy. 

Diabelski pazur – przeciwwskazania

Diabelski pazur, tak jak każdy preparat oddziałujący na organizm posiada swoje przeciwwskazania do stosowania. Przede wszystkim nie powinny go stosować osoby, które zmagają się z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Posiadanie problemów gastrycznych o nieznanym pochodzeniu także jest przeciwwskazaniem do stosowania. Z przyjmowania czarciego pazura powinny zrezygnować osoby, które na stałe przyjmują leki. W niektórych przypadkach wchodzi w interakcje z substancjami czynnymi i wzmacnia ich działanie. Od przyjmowania diabelskiego pazura powinny powstrzymać się osoby, które chorują na cukrzycę lub zmagają się z chorobami serca i posiadają podwyższone ciśnienie. Wyłączenia ze stosowania odnoszą się także do kobiet w ciąży i karmiących piersią ze względu na brak odpowiednich badań, które wykazują brak wpływu na płód lub dziecko. 

Wszelkie wątpliwości, które wynikają ze stosowania czarciego pazura powinny skonsultować dalsze przyjmowanie z lekarzem. Z kolei w przypadku przedawkowania mogą pojawić się skutki uboczne, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać zalecanej dziennej dawki spożycia.

Czytaj też czy ocet jabłkowy odchudza

Diabelski pazur – cena

Wysokiej jakości diabelskiego pazura należy poszukiwać w sklepach posiadających naturalne i ekologiczne artykuły. Cena diabelskiego pazura uzależniona jest od postaci, w której jest sprzedawany. Najtańsze w stosowaniu są kapsułki. Za około 100 sztuk należy zapłacić ok. 30 zł. Z kolei pocięty korzeń kosztuje ok. 100 zł za kilogram. Zmielony diabelski pazur dostępny jest już od 10 zł za 50 g. Jego cena nie jest tak wygórowana jak posiadane przez niego właściwości. Dużą część zawiera niestety koszt transportu związany z jego przewiezieniem z odległego terytorium. 

Na co stosować diabelski pazur?

Diabelski pazur jest polecany przede wszystkim w przypadku dolegliwości związanych ze stawami, a jego działanie jest porównywalne do leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Ponadto czarci pazur znajduje zastosowanie w przypadku dolegliwości trawiennych i do usuwania toksyn z organizmu. 

Czy diabelski pazur może wyleczyć?

Posiadane przez diabelski pazur zastosowanie odnosi się do wspomagania organizmu w trakcie zmagania się ze zwyrodnieniem stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów lub zapalenia ścięgien. Ponadto pojawiają się przesłanki wskazujące, że diabelski pazur wspomaga leczenie fibromialgii, rwy kulszowej, nerwobóli, dny moczanowej, a także redukuje objawy boreliozy.

Jak wygląda diabelski pazur?

Diabelski pazur to inna nazwa Harpagophytum procumbens, który występuje na terytorium Afryki Południowej. Nazwa wywodzi się od owocni, która przypomina swoim wyglądem haczyki lub zawinięte pazury.

Jak przyjmować diabelski pazur?

Przyjmowanie diabelskiego pazura powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej rekomendowane jest przyjmowanie jednej kapsułki dwukrotnie w ciągu dnia.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous Article
Liść laurowy - na co pomaga. Właściwości, działanie

Liść laurowy - na co pomaga? Właściwości, działanie

Next Article
Właściwości granata

Granat - właściwości, zastosowanie i działanie

Related Posts