Spis treści Hide
Gotu kola to roślina adaptogenna, która ma bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Od lat wykorzystywana w medycynie Dalekiego Wschodu, pozwala przystosować się naszemu ciału do niesprzyjających czynników. Jakich? Podpowiadamy w artykule! Przeczytaj i dowiedz się, czym jest gotu kola, na co pomaga i jak je stosować.
Co to jest gotu kola?
Gotu kola, czyli wąkrotka azjatycka to roślina, która występuje w południowej Afryce, południowej Azji, Ameryce Południowej i Środkowej, a także i w Australii. Można ją spotkać na terenach podmokłych oraz wszędzie tam , gdzie panuje tropikalny klimat. Co więcej, roślina ta od tysięcy lat wykorzystywana jest w medycynie Dalekiego Wschodu. Wszystko za sprawą właściwości zdrowotnych, które posiadają liście oraz łodygi wąkrotki azjatyckiej.
Sprawdź również jakie działanie mają zioła szwedzkie
Gotu kola – właściwości
Właściwości lecznicze gotu kola znane są ludzkości już od czasów starożytności. Nic więc dziwnego, że roślina ta jest wykorzystywana m.in. w medycynie ajurwedyjskiej, jaka rozwinęła się na terenie Indii i Sri Lanki.
Wąkrotka azjatycka – właściwości lecznicze
Gotu kola przypisuje się wiele właściwości leczniczych, a do najważniejszych należą m.in. właściwości:
- Detoksykacyjne – wąkrotka azjatycka ma działa moczopędnie, co przyspiesza usuwanie toksyn oraz nadmiaru wody z organizmu.
- Uspokajające i antydepresyjne – roślina ta łagodzi objawy stresu, zmniejsza nasilenie lęku i poprawia samopoczucie.
- Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne – z tego względu roślina ta jest stosowana w leczeniu ran zakażonych, które nie chcą się goić oraz wrzodów żołądka. Co więcej, jest ona w stanie zneutralizować działa nie bakterii grobowca złocistego oraz e. cola.
- Antyoksydacyjne – dzięki zawartości azjatykozydu gotu kola ma pozytywny wpływ na pracę jelit.
- Przeciwbólowe – wyciągi z tej rośliny łagodzą silne bóle.
Ponadto roślina ta korzystnie wpływa również na pracę innych organów, w tym:
- Łagodzi drgawki – również tym, które towarzyszą chorobie Parkinsona oraz epilepsji.
- Poprawia jakość snu – gotu kola pomaga w problemach związanych z bezsennością oraz skutecznie wydłuża czas snu.
- Redukuje wolne rodniki – co spowalnia rozwój choroby Alzheimera oraz minimalizuje ryzyko występowania nowotworów.
- Wspomaga pracę mózgu – gotu cola wspomaga pamięć i koncentrację. Wszystko dzięki temu, iż zawarte w niej substancje uwalniają białko pobudzające mózg do produkcji nowych komórek mózgowych.
W świetle najnowszych badań wiadomo również, że wąkrota azjatycka ma właściwości przeciwnowotworowe. Z tego powodu uważa się, że może być ona stosowana w leczeniu nowotworów, w tym raka piersi. Badania dowodzą bowiem, że wyciąg z gotu kola działa na komórki nowotworowe selektywnie toksycznie.
Zobacz także jakie zastosowanie ma szałwia
Działanie gotu koli
Ze względu na swoje właściwości wąkrotka azjatycka znalazła szerokie zastosowanie w medycynie – i to od czasów starożytnych. W wielu krajach na świecie, np. w Indiach i Chinach do dziś wykorzystuje się ją w celach leczniczych, w tym m.in. w leczeniu przypadłości, o których opowiemy poniżej.
Gotu kola na pamięć i koncentrację
Wbrew pozorom to właśnie dzięki tym własciwościom gotu kola zdobyła największą popularność. Od stuleci roślina ta jest bowiem stosowana na pamięć i koncentrację.
Dowodzą tego również badania naukowe, które dowodzą, że roślina ta aktywuje uwalnianie neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego. Jest to białko, które stymuluje organizm do tworzenia nowych komórek mózgowych. To jednak jeszcze nie koniec wąkrotka azjatycka wpływa też korzystnie na rozwój dendrytu, przez co zwiększa się plastyczność mózgu oraz komunikacja pomiędzy jego komórkami.
Wąkrota azjatycka na stawy
Ponieważ roślina ta ma silne właściwości przeciwzapalne, często wykorzystuje się ją w leczeniu chorych stawów. Zawarte w niej substancje skutecznie zmniejszają erozję kości, a ze względu na właściwości przeciwbólowe – uśmierza ból wywołany stanami zapalnymi stawów.
Gotu kola na układ krążenia
Wyciągi z gotu kola mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Stymuluje ona bowiem organizm do syntezy białek tkanki łącznej – w tym także i kolagenu). Dzięki temu naczynia krwionośne stają się bardziej napięte i elastyczne.
Zawarte w tej roślinie substancje chronią również śródbłonek naczyń oraz zapobiegają zlepianiu się płytek krwi. To z kolei zapobiega powstawaniu zastoju żylnego. Co więcej, zmniejsza ona również zbyt wysoką przepuszczalność naczyń krwionośnych, co sprawia, że staje się ona niezwykle pomocna w leczeniu chorób takich jak: nadciśnienia, hemoroidów oraz niewydolności żylnej.
Gotu kola na depresję
Co więcej, wąkrota azjatycka działa również uspokajająco i antydepresyjnie. Dlatego też poleca się go stosować osobom cierpiącym na depresję, nerwicę oraz stres. Ponadto badania indyjskiego Institute of History of Medicine & Medical Research w Nowym Delhi dowiodły, że wyciąg z gotu koli skutecznie wydłuża czas snu. Badania wykazały również, że zawarte w gotu kola bramozyd i braminozyd działają uspokajająco. To jednak jeszcze nie wszystko. Te same substancje są bowiem odpowiedzialne za wyciszenie lęków oraz zminimalizował drgawki.
Gotu kola na hemoroidy i problemy krążenia
Wąkrotka azjatycka ma korzystny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego. Zawarte w nim substancje aktywne stymulują syntezę białek tkanki łącznej oraz kolagenu, dzięki czemu naczynia krwionośne staj się mocniejsze i bardziej elastyczne.
Roślina ta działa również ochronnie na śródbłonek naczyń oraz zapobiega zlepianiu się płytek krwi, co zmniejsza prawdopodobieństwo pojawiania się zastoju żylnego. Ponadto łagodzi on też wszelkie objawy niewydolności żylnej oraz neutralizuje hemoroidy.
Gotu kola na wrzody żołądka
Z kolei chińscy naukowcy z The University of Hong Kong udowodnili, że wyciąg z gotu kola przyspiesza gojenie wrzodów żołądka. Wszystko za sprawą azjatykozydu, który znajduje się w tej roślinie. Substancja ta przyspiesza redukcję wrzodów do zaledwie od 3 do 7 dni – w zależności od wielkości wrzodów.
Gotu kola na skórę
W medycynie ajurwedyjskiej gotu kola jest używana m.in. do leczenia zmian skórnych spowodowanych chorobami takimi jak bielactwo, trąd, łuszczyca, egzema, grzybica itd. Jej skuteczność popierają również badania, które dowodzą, iż wąkrota hamuje namnażanie się keratynocytów, czyli chorych komórek naskórka. Regularnie spożywanie gotu kola wpływa także korzystnie na cerę oraz przyspiesza gojenie się ran. Jej stosowanie wyraźnie zmniejsza również widoczność blizn. Wyciągi z tej rośliny przyśpieszają również zanikanie krwiaków i stanów zapalnych.
To jednak jeszcze nie wszystko. Roślina ta skutecznie niweluje również rozstępy i cellulit. Jak dowodzą badania Centella asiatica, stosowanie kremu z wyciągiem z wąkroty azjatyckiej niweluje rozstępy oraz zapobiega powstawaniu nowym. Wystarczy stosować krem z wąkroty azjatyckiej, smarując nim brzuch, uda i inne części ciała 4 razy dziennie przez 4 miesiące. Pierwsze efekty kuracji będą już widoczne po 2 tygodniach.
Wąkrotka azjatycka w przemyśle kosmetycznym
Ze względu na swoje właściwości gotu kola znalazła także zastosowane w przemyśle kosmetycznym. Wyciągi z tej rośliny są więc stosowane w kremach, które przyspieszają proces gojenia się ran oraz blizn.
Zawarte w niej substancje stymulują tworzenie się tkanki bliznowatej oraz wpływają na produkcję kolagenu typu 1, dzięki czemu poprawia się kondycja skóry. Z kolei ze względu na właściwości przeciwzapalne i antygrzybicze, wąkrotkę stosuje się do produkcji kosmetyków na trądzik. Ponadto ekstrakt z tej rośliny można znaleźć również w kremach na rozstępy i cellulit.
Gotu kola a choroby nowotworowe
Od lat trwają również badania nad właściwościami antynowotworowymi tej rośliny. Wiadomo już, że wąkrota azjatycka ma selektywne działanie toksyczne na komórki nowotworowe. Wyciągi z wąkroty azjatyckiej pomagają w leczeniu raka piersi oraz są w stanie zneutralizować czerniaka. Niestety jednak roślina ta nie działa w przypadku innych nowotworów, np. płuc.
Wąkrotka azjatycka – działanie na libido
Badania indyjskich naukowców dowiodły również, że gotu kola delikatnie pobudza organizm i likwiduje poczucie zmęczenia. Nic więc dziwnego, że roślinę tą stosuje się do zwiększenia libido.
Czytaj też jakie zastosowanie ma pokrzywa indyjska
Gotu kola – dawkowanie
Rozważasz suplementację gotu kola, ale zastanawiasz się nad tym, jak ona wygląda? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że dawkowanie gotu kola zależy od postaci, w jakiej przyjmuje się tę roślinę. Napary z gotu cola zaleca się spożywać 2 razy dziennie – rano i w południe z 2 g zaparzonego suszu. Podobnie jak i w przypadku nalewki, którą też spożywa się dwa razy dziennie – w granicy od 5 do 10 ml.
Przeciwskazania
Mimo, iż gotu kola jest zupełnie naturalna i ma działanie lecznicze, niestety może ona mieć szkodliwy wpływ na osoby, które zmagają się z chorobami wątroby. Z suplementacji wąkrotką powinny zrezygnować również osoby, które mają przejść zabieg lub operację.
Gotu kola – działanie uboczne
Warto również wspomnieć o tym, że nadużywanie wąkrotki azjatyckiej może wywołać kilka dość istotnych skutków ubocznych. Wśród nich pojawiają się m.in. reakcje alergiczne takie jak swędzenie, pieczenie, pokrzywka skóry oraz zaczerwienienia. U osób, którre spożyły za dużo gotu kola (doustnie, np. w postaci naparu lub tabletek) mogą również narzekać na dolegliwości żołądkowe, nudności oraz problemy z wypróżnianiem się. Dlatego też stosując gotu kola, zawsze należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania suplementu lub skonsultować z lekarzem.
Wąkrotka azjatycka – cena
Na końcu warto powiedzieć sobie kilka słów na temat tego, ile kosztuje gotu kola. Podobnie, jak i w przypadku stosowania, cena wąkrotki zależy od rodzaju suplementu oraz jego pojemności/ilości tabletek. Gotu kola w tabletkach (60 szt.) to zwykle wydatek rzędu kilkunastu złotych. Większe opakowana (powyżej 100 szt.) można znaleźć na rynku za ok. 40 zł. Wąkrotkę można również dostać w formie suszu – i ta opcja jest najtańsza. Za 50 g suszonego gotu kola zapłaci się ok. 10 zł. Z kolei wąkrotka zmielona kosztuje ok. 20 zł za każde 100 g produktu. Suplementy z gotu kola można znaleźć w aptekach oraz sklepach ze zdrową żywnością. Z kolei susz do przygotowania naparów bądź proszek – w sklepach zielarskich.
Sprawdź również właściwości garcini cambogii
Gotu kola to roślina o bardzo szerokim działaniu. Ma ona właściwości detoksykacyjne, uspokajające, antydepresyjne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, antyoksydacyjne oraz przeciwbólowe. Ponadto poprawia ona również kondycję i wygląd skóry oraz wspomaga pracę mózgu.
Gotu Kola to suplement przeznaczony dla osób, które chcą zadbać o pamięć i koncentrację, prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia.
Gotu kola nie powinny stosować osoby z wrzodami żołądka – zawarte w roślinie substancje mogą bowiem osłabić działanie leków. Suplementu nie powinny przyjmować również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Wyjątek stanowią kremy i wyciągi z gotu kola, które można aplikować bezpośrednio na skórę.
Wąkrotka azjatycka wykazuje właściwości lecznicze – z tego powodu jest ona również od wieków stosowana w medycynie Dalekiego Wschodu. Należy jednak zaznaczyć, że suplementy zawierające wyciąg z tej rośliny nie są lekiem.