Karczoch – właściwości lecznicze, zastosowanie i działanie karczocha

Właściwości lecznicze karczocha
Właściwości lecznicze karczocha / shutterstock.com / Valentina_G

W dobie chorób cywilizacyjnych coraz częściej zastanawiamy się nad tym jak możemy zadbać o swoje zdrowie. Zapobieganie jest dużo prostsze od leczenia powstałej już choroby, dlatego warto jest stale dokształcać się w tematyce prozdrowotnych produktów spożywczych oraz włączać je do swojego stałego jadłospisu. Jednym z takich produktów jest karczoch. Poza charakterystycznym smakiem warzywo to wykazuje właściwości lecznicze. Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się, czym dokładnie są karczochy, jakie wykazują właściwości, oraz jak je przygotować.

Karczoch co to jest?

Wiele osób po zauważeniu tego warzywa na półkach sklepów spożywczych, zadaje sobie pytanie „co to karczochy?”. Są one gatunkiem wieloletniej rośliny zielnej i należą do rodziny astrowatych. Początek ich występowania zauważa się głównie w krajach śródziemnomorskich. Już w czasach starożytnych były stosowane jako lek na problemy związane z układem pokarmowym. Karczochy, które możemy znaleźć w sklepach składają się z łodygi oraz niedojrzałego pączka. To właśnie on jest ceniony w kuchni jak i medycynie ze względu na swój charakterystyczny, niemal orzechowy smak oraz zawartość składników prozdrowotnych. 

Na co karczoch
Na co karczoch / shutterstock.com / Lyudmila Mikhailovskaya

Przygotowanie karczocha wymaga odpowiedniego obrania i pokrojenia warzywa oraz wydrążenia tak zwanych włosków, znajdujących się w środku pączka. Nie należy to do najprostszych zadań, jednak przy odpowiednich wprawie jest to jak najbardziej wykonalne, i warte wysiłku ze względu na cenione właściwości i smak karczocha. 

Karczoch właściwości lecznicze

Kiedy już odpowiemy sobie na pytanie „karczochy co to jest?”, możemy przejść do omówienia jego wielu drogocennych właściwości. Spożywanie karczocha wykazuje działania prozdrowotne, przede wszystkim w obrębie układu pokarmowego. Warzywo jest doskonałym źródłem wapnia, potasu, fosforu i magnezu oraz witaminy C i E. Inną cenioną substancję zawartą w karczochu jest inulina, która wspomaga aktywność motoryczną jelit. Co więcej, spożywanie produktów z jej zawartością może obniżać ryzyko wystąpienia u nas raka jelita grubego.

Substancja, której karczoch zawdzięcza swoją sławę jest cynaryna. Wykazuje ona pozytywny wpływ na zdrowie wątroby dzięki hamowaniu syntezy cholesterolu oraz usuwaniu z organizmu trójglicerydów. Co więcej, wspomaga ona przemianę cholesterolu w kwas żółciowy. Dzięki tym właściwościom wspiera funkcjonowanie osób chorych na miażdżycę oraz inne choroby układu pokarmowego. Karczoch wykazuje również działania żółciopędne, żółciotwórcze i moczopędne oraz wpływa pozytywnie na regenerację wątroby i obniżenie poziomu złego cholesterolu w organizmie. Inną z zalet karczochów jest wysoka zawartość antyoksydantów, dzięki którym spożywanie go może stanowić profilaktykę chorób nowotworowych.

Sprawdź również co to spirulina

Zastosowania karczocha

Kiedy zapoznamy się już z kwestią karczoch właściwości należy poznać jego szerokie zastosowania w medycynie, jak i w kuchni. Warto zastanowić się nad suplementacją karczocha w formie suplementów diety, bądź włączeniem go do naszego jadłospisu jeżeli:

 • Zależy nam na poprawie pracy wątroby oraz zmniejszeniu poziomu cholesterolu we krwi.
  • Karczochy wspomagają prawidłowe funkcjonowanie wątroby i jej regenerację dzięki czemu zmniejszają poziom złego cholesterolu, oraz trójglicerydów we krwi.
 • Cierpimy na choroby związane z zaburzeniami wytwarzania żółci.
  • Cynaryna wspomaga proces zmiany cholesterolu w kwas żółciowy oraz reguluje jego wytwarzanie.
 • Zależy nam na lepszej motoryce jelit.
  • Zawarta w karczochu inulina wspomaga poprawną perystaltykę jelit.
 • Dążymy do ogólnej poprawy działania układu pokarmowego.
  • Spożywanie karczochów wspomaga procesy trawienne oraz przyspiesza metabolizm.
 • Interesuje nas profilaktyka antynowotworowa.
  • Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów spożywanie karczochów może obniżyć ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.
 • Chorujemy na cukrzycę bądź jesteśmy w grupie ryzyka.
  • Spożywanie karczochów pomaga w utrzymywaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.

W sklepach internetowych oraz aptekach możemy znaleźć szeroką gamę suplementów diety z karczochem, jednak nie są one jedynym sposobem na zapewnienie organizmowi drogocennych właściwości tego warzywa. Spożywanie go w formie marynowanego dodatku do pizzy, czy też soku z karczocha również może wspomóc poprawne działanie naszego organizmu.

Karczoch na odchudzanie czy warto?

Karczochy są wysoko cenione przez osoby dążące do zmniejszenia masy swojego ciała. Na początku jednak warto nakreślić, w jaki sposób organizm zmniejsza swoją tkankę tłuszczową. Aby zgubić zbędne kilogramy musimy spożywać mniejszą ilość kalorii w porównaniu do kaloryki jaką nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. W tej kwestii pomocne mogą okazać się kalkulatory dostępne w internecie, które obliczją naszą podstawową oraz całkowitą przemianę materii. Aby schudnąć musimy odjąć kilkaset kalorii od naszego całkowitego dziennego zapotrzebowania kaloriycznego, aby zrzucić zbędne kilogramy. Jednak jak w tej kwestii może pomóc nam spożywaniu karczochów?

Działanie karczocha
Działanie karczocha / shutterstock.com / AtlasStudio

Swoją popularność zyskały one między innymi dzięki niskiej zawartości kalorycznej. Przy zjedzeniu 100 gramów karczocha, dostarczamy naszemu organizmowi jedynie 47 kalorii. Dzięki temu, przy dodaniu do wybranego posiłku karczocha, będziemy dużo szybciej syci, bez przekroczenia dziennej ustalonej kaloryki na diecie. Co więcej, karczochy posiadają w swoim składzie cynarynę i inulinę, które wspomagają poprawne działanie układu trawiennego oraz przyspieszają metabolizm. Oczywiście samo spożywanie karczocha nie zmniejsza naszej masy ciała, jednak włączonego go do jadłospisu może nas wspomóc w trakcie naszej diety.

Zobacz także co to gotu kola

Sok z karczocha właściowości

Jednym ze sposobów na włączenie karczocha do diety, podczas procesu chudnięcia, jest spożywanie napoju z tego warzywa. Sok z karczocha jest niskokaloryczyny i zawiera duże ilości błonnika, dzięki czemu może wspomagać osoby będące na redukcji kalorycznej.

Karczoch w przemyśle kosmetycznym

Dobroczynne właściwości karczocha nie ograniczają się jedynie do wspaniałego smaku oraz właściwości leczniczych. Ze względu na zawartość cynaryny i witamin z grupy B, ekstrakt z karczochu jest stosowany z powodzeniem w preparatach na trądzik. Kremy oraz żele do mycia twarzy z jego zawartością wykazują działanie antybakteryjne i przeciwzapalne oraz regulują działania gruczołów łojowych, wpływając tym samym na zmniejszenie ilości wyprysków oraz ogólną poprawę wyglądu cery.

Jak przygotować karczocha?

Karczochy są cenione w kuchni ze względu na swój charakterystyczny, lekko orzechowy smak. Kiedy już umieścimy go w swoim koszyku zakupowym i przywieziemy do domu, będziemy musieli przejść do lekko skomplikowanej kwestii, jaką jest obranie warzywa. Na początku przygotowanie karczocha może wydawać się być lekko skomplikowane jednak przy odpowiedniej wprawie nie będzie już stanowić problemu.

Jak obrać karczocha:

 1. Przygotuj umyte warzywo, miskę z wodą, cytrynę oraz ostry nóż i łyżeczkę.
 2. Odetnij łodygę.
 3. Oderwij małe liście znajdujące się najbliżej łodygi.
 4. Odetnij około 1/3 warzywa, w której zawierają się zdrewniałe końcówki liści.
 5. Przekrój karczocha na pół.
 6. Po przekrojeniu, tuż nad białą, najsmaczniejszą częścią karczocha, ujrzesz tak zwane włoski, które należy wydłubać z warzywa ostrą końcówką noża bądź łyżeczką.
 7. Następnie przełóż warzywo do miski z wodą i sokiem z cytryny, aby uniknąć ciemnienia karczocha przed dalszym przygotowywaniem posiłku.

Przygotowywanie karczocha wymaga odrobiny wysiłku, jednak smak i właściwości lecznicze warzywa są tego warte i cenione przez wiele osób. Jedni lubią spożywać go w formie przetworu, a inni przygotowują go na świeżo poprzez upieczenie bądź usmarzenie.

Karczoch- przeciwskazania

Choć warzywo to wykazuje wysoko cenione działania pozdrowotne oraz charakteryzuje się niezwykłym smakiem, nie każdy z nas może je spożywać. Unikać go muszą osoby, które cierpią na niedrożność dróg żółciowych i kamicę żółciową oraz kobiety w ciąży i jednostki dotknięte nadwrażliwością na karczochy. W razie wszelkich wątpliwości, warto jest skonsultować ze swoim lekarzem możliwość włączenia karczochu do swojego jadłospisu.

Karczoch - właściwości
Karczoch – właściwości / shutterstock.com / barmalini

Karczochy- podsumowanie

Dbanie o zdrowie naszego organizmu nie polega jedynie na przyjmowaniu leków w czasie choroby. To właśnie codzienne, proste działania wspomagające odporność oraz poprawne działanie organów wewnętrznych, pomogą nam uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych, których leczenie jest długie i nie zawsze efektywne. Jednym ze sposobów na zadbanie o zdrowie jest dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Karczoch to jeden z wielu produktów spożywczych, wykazujących drogocenne działania prozdrowotne. Stała edukacja w kwestii zdrowego odżywiania, może pomóc nam w uniknięciu wielu dolegliwości zdrowotnych, w tym nawet nowotworów, dlatego warto jest dbać o swoje zdrowie każdego dnia. Jednym z form dbania o poprawne funkcjonowanie organizmu jest dieta bogata w wartościowe składki odżywcze, które możemy znaleźć między innymi w kaparach.

Czytaj też czym są adaptogeny

Na co pomaga spożywanie karczochów?

Karczochy posiadają w swoim składzie wiele prozdrowotnych substancji odżywczych, które wspomagają prawidłowe działanie układu pokarmowego. Ich regularne spożywanie może pomóc osobom chorym na miażdżycę, cukrzyce, i choroby związane z układem pokarmowym. Spożywanie karczochu może również przeciwdziałać chorobom nowotworowym.

Jak stosować karczochy?

Karczochy można spożywać w formie odpowiednio przyrządzonych, niedojrzałych pączków rośliny, poddanych obróbce termicznej. W wielu aptekach możemy znaleźć również suplementy z substancjami cenionymi w karczochach.

Czy spożywanie karczocha może pomóc w odchudzaniu?

Same spożywanie karczochów nie spowoduje zmniejszenia masy ciała, jednak włączenie ich do diety może nam pomóc w przyspieszeniu metabolizmu. Co więcej, dzięki, ich niskiej kaloryczności, możemy dodawać je do posiłku aby dłużej czuć sytość, bez nadmiernego wykorzystania dziennej puli kalorii w trakcie diety.

Dla kogo karczochy?

W większości przypadków nie ma przeciwwskazań do spożywania karczochów, jednak powinny ich unikać osoby cierpiące na niedrożność dróg żółciowych i kamice żółciową oraz jednostki dotknięte nadwrażliwością na karczochy i kobiety w ciąży. W razie wątpliwości warto skonsultować ze swoim lekarzem możliwość spożywania karczochów w codziennej diecie.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous Article
Na co gojnik

Na co gojnik? Właściwości, zastosowanie i działanie

Next Article
Dieta na mięśnie. Co jeść aby rosły mięśnie

Dieta na mięśnie. Co jeść, aby rosły mięśnie?

Related Posts