Liść laurowy – na co pomaga? Właściwości, działanie

Liść laurowy - na co pomaga. Właściwości, działanie
Liść laurowy – na co pomaga. Właściwości, działanie / iStock.com / xamtiw

Liść laurowy to jedna z tych niepowtarzalnych przypraw, bez której nie wyobrażamy sobie wiele dań na naszym stole. Z tego też powodu liść laurowy znajduje się niemal w każdym polskim domu. Czy liść laurowy to tylko przyprawa, czy także skuteczny lek? Jakie działanie mają liście laurowe, w jakiej formie można je spożywać, dlaczego nie można z nim przesadzać oraz kto powinien unikać naparów z liści laurowych – o tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule. 

Znane właściwości liścia laurowego 

Liść laurowy to roślina, która wywodzi się z regionów śródziemnomorskich, a w Polsce z kolei nie występuje. Główne zastosowanie liścia laurowego obserwuje się w kulinariach – liść laurowy stanowi bardzo aromatyczną przyprawę, bez której nie mogłoby się udać wiele dań, które znamy i uwielbiamy. Ale właściwości liścia laurowego od lat cenione są także w ziołolecznictwie. 

Działanie liścia laurowego
Działanie liścia laurowego / iStock.com / Elena Rui

Pozytywne działanie liścia laurowego badane jest przez naukowców od wielu lat. Właściwie wraz z upływającym czasem przypisuje mu się coraz więcej leczniczych właściwości. Należy jednak pamiętać, że w większości schorzeń potrzebne jest specjalistyczne leczenie pod kontrolą lekarzy, a napary z liścia laurowego czy innych ziół mogą jedynie wspomagać leczenie farmakologiczne, kierowane przez lekarza.

Sprawdź również co to jest wiesiołek

Liście laurowe – na co pomagają? 

Liście laurowy – na co może korzystnie wpływać? Jedną z najczęściej wymienianych, pozytywnych właściwości liścia laurowego jest obniżenie cukru we krwi – co może wspomagać leczenie cukrzycy. Liście laurowe mogą nas także wspomóc w chorobach takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie dziąseł, grypa, przeziębienie, a także w bólach reumatycznych i artretycznych. Napary z liścia laurowych wspomagają trawienie, są moczopędne, działają uspokajająco, a nawet powodują senność, dzięki czemu mogą być stosowane w walce z bezsennością.

Co ciekawe, mówi się że płukanki do włosów na bazie liści laurowych mogą nie tylko je wzmocnić i nadać im blasku, ale są także skuteczne w walce z łupieżem, a nawet łuszczycą. Regularnie wypijana herbata z dodatkiem ekstraktu z liści laurowych może wspomóc proces odchudzania. Z kolei olejki wykonane na bazie liści laurowych mogą być skuteczne w walce z trądzikiem czy różnymi stanami zapalnymi skóry. 

Liść laurowy – w jakich daniach nie może go zabraknąć

Liść laurowy to popularna i charakterystyczna przyprawa, która stanowi bazę wielu dań. Od zup (takich jak na przykład żurek) przez gulasz, bogracz, bigos czy inne dania jedno- i wielogarnkowe. Liście laurowe dodawane są do licznych sosów, ale także do ryb, marynat warzywnych, pasztetów, galaretek na bazie mięsa etc. Liść laurowy to zioło, którego raczej nie sposób zastąpić, ze względu na jego oryginalny aromat, który jest po prostu niezbędny aby nadać tym daniom tego wyjątkowego smaku.

Właściwości liści laurowych
Właściwości liści laurowych / iStock.com / Olga Maslennikova

Liść laurowy ma swoje zastosowanie w wielu zupach (tj. rosół, barszcz biały i czerwony, ogórkowa, krupnik), ale też doskonale komponuje się z mięsem (np. wołowiną). Co bardzo istotne, liści laurowych nie powinna się spożywać – a więc na przykład przed podaniem zupy powinno się wyjąć z niej liście – nawet wygotowane liście mogą zatruć nasz organizm poprzez swoje silne działanie.

Zobacz także jakie właściwości ma miłorząb japoński

W jakiej formie spożywać liść laurowy – olejki, kremy, maści

Najbardziej popularną formą spożywania liścia laurowego jest oczywiście napar czy wywar. To napój, który można przygotować własnoręcznie, a potrzebne będzie Ci do tego wyłącznie kilka liści wysuszonych liści (5-6), które należy rozkruszyć i zalać wrzącą wodą (ok 1,5 szklanki). Taki napój należy zostawić na kilka godzin, a następnie można go już spożywać. Liści laurowych nie można jeść – dozwolone jest jedynie picie specjalnie przygotowanych wywarów na bazie tego zioła. 

Ponadto na rynku leczniczym możesz zaopatrzyć się w różne preparaty na bazie liścia laurowego – na przykład maść, krem, olejek czy masło. Nieustannie należy jednak pamiętać o silnym działaniu liści laurowych, dlatego nie należy przesadzać z żadną z substancji na bazie tej przyprawy. Szczególnie polecane olejki laurowe mają wiele wartościowych właściwości – działają dezynfekująco, przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie, rozkurczowo czy oczyszczająco. Olejek na bazie liścia laurowego chętnie stosowany jest również w kosmetologii, dzięki temu że potrafi on łagodzić stany zapalne skóry, a także jej obrzęki. Olejek laurowy polecany jest także jeśli chcemy wzmocnić nasze włosy, jak również nadać im zdrowego blasku i kolorytu. Z kolei maści laurowe sprawdzą się na bóle stawów, złagodzą napięcie mięśniowe, a także wspomogą proces gojenia i regeneracji miejsc po urazach takich jak zwichnięcia, złamania czy skręcenia.

Czytaj też czym jest widłak

Liść laurowy – dlaczego nie należy z nim przesadzać 

Wszelkie preparaty o działaniu leczniczym należy stosować z głową – a także najlepiej po konsultacji z lekarzem. Dlaczego? Dlatego, że wszystkie zioła, suplementy czy leki wpływają dobrze na nasz organizm pod jednym warunkiem – że częstotliwość ich stosowania jest zgodna z zaleceniami. Jeśli chcemy zwalczyć stany zapalne, obrzęki, poradzić sobie z wysokim cukrem, cholesterolem czy włosami, które wypadają garściami – trzeba pamiętać, że nie zaradzimy temu w ciągu paru dni, przekraczając wszelkie dobowe normy spożycia naparów czy innych preparatów. W walce z większością schorzeń czy dolegliwości jest cierpliwość – z kolei nasza nadgorliwość w stosowaniu wywaru z liścia laurowego mogą bardzo negatywnie wpłynąć na nasz organizm. Jak? 

Na co pomaga liść laurowy
Na co pomaga liść laurowy / iStock.com / joannatkaczuk

Napar z liścia laurowego spożywany w zbyt dużych ilościach jest przedawkowaniem – i może spowodować stan narkotyczny, a co za tym idzie wpłynąć toksycznie na organizm, spowodować także problemy z koncentracją, pamięcią i zebraniem myśli. Co bardzo ważne, liści laurowych nie powinno się spożywać, nawet wygotowanych. Oprócz popularnych problemów żołądkowych, spożywanie naparów na bazie liścia laurowego może doprowadzić także do krwotoku wewnętrznego.

Silne działanie przyprawy może także wywoływać bóle brzucha zwłaszcza u osób, chorujących na trzustkę. Jak widać lista skutków ubocznych jest naprawdę całkiem spora, dlatego z całą pewnością nie należy eksperymentować z własnym zdrowiem, nie stosując się do ogólnie dostępnych zaleceń lekarzy czy zielarzy. Należy również pamiętać, że wyciągi z liścia laurowego nie zastąpią specjalistycznego leczenia pod okiem lekarzy – może on jedynie wspomagać leczenie.

Sprawdź również co to jest pycnogenol

Kto powinien unikać naparów z liścia laurowego?

Wywar czy też napar z liści laurowych, podobnie jak wiele innych ziół – może wywołać liczne skutki uboczne, zwłaszcza u grup osób, którym jego stosowanie jest zdecydowanie odradzane. Przede wszystkim ze spożywania napojów z liścia laurowego zrezygnować powinny kobiety w ciąży, a także matki karmiące – głównie ze względu na to, że napary z liści laurowych mają bardzo silne działanie, a współczesna medycyna nie znalazła jeszcze jednoznacznej odpowiedzi na to czy taki napar jest szkodliwy dla ciąży, czy nie. Podobnie rzecz ma się z małymi dziećmi – dlatego w pierwszych latach ich życia należy zdecydowanie odpuścić podawanie naparów z liścia laurowego.

Po spożyciu naparu z liścia laurowego należy także zachować szczególną ostrożność i czujność podczas obsługi maszyn czy prowadzenia pojazdu – głównie dlatego, że takie napary mogą powodować senność. Na preparaty laurowe powinni także uważać wszyscy ci, którzy mają problem z krzepliwością krwi – gdyż mogą one powodować wzmożone krwawienie, a ich przedawkowanie grozi krwotokiem wewnętrznym, który może być bezpośrednim zagrożeniem życia.

Zobacz także jakie jest działanie spiruliny

Liść laurowy – właściwości magiczne

Jak widzisz liść laurowy ma naprawdę moc zastosować – może wspomagać leczenie wielu różnych schorzeń, a także gojenie ran czy wyciszanie stanów zapalnych. Warunkiem jego skutecznego działania jest jednak zrównoważone i zdroworozsądkowe stosowanie, nie przekraczając wskazanych dawek. Co ciekawe, w niektórych kręgach i środowiskach, liściom laurowym przypisuje się także specyficzne działanie magiczne – uznaje się, że ma on chronić przed złem, a jeśli będziemy nosić go przy sobie w kieszeni – pomoże on spełnić nasze marzenia.

Wierzono także, że liście laurowe mogą przyciągać pieniądze lub, włożony pod poduszkę, prorocze sny. Niezależnie od tego, czy wierzymy w jego magiczną moc, czy nie, warto samodzielnie przygotować sobie wywar z liścia laurowego, przetestować jego smak oraz sprawdzić, jaki wpływ będzie miał na organizm. Trzeba pamiętać, że każdy organizm jest różny i inaczej reaguje na zioła, leki czy suplementy, dlatego w początkowej fazie stosowania wszelkich preparatów leczniczych trzeba uważnie się obserwować, a także konsultować z lekarzem. 

Jakie są najbardziej znane właściwości liścia laurowego?

Właściwości liści laurowych są niezliczone – od obniżenia poziomu cukru we krwi, przez redukcję cholesterolu, działa także pozytywnie na włosy, odpręża, uspokaja, wspiera trawienie i pomaga w walce ze zgagą.

W jakiej formie można znaleźć liść laurowy?

Liść laurowy można spożywać w formie samodzielnie przygotowanego naparu (wykonuje się go na bazie kilku zmielonych liści przyprawy). Na rynku medycznym znajdziesz także masła, olejki oraz maści wyprodukowane na bazie liścia laurowego, które możesz stosować miejscowo, na dotknięte stanem chorobowym miejsca.

Kto powinien unikać działania liści laurowych?

Ze względu na dość silne działanie liści laurowych, odradza się spożywanie naparów z tych ziół kobietom w ciąży, dzieciom, a także osobom starszym.

Czy napary z liścia laurowego można pić bez ograniczeń?

Napary czy wywary z liścia laurowego powinno się pić w rozsądnych i ograniczonych ilościach – należy pamiętać o jego silnym działaniu i o tym, że w nadmiarze nie tylko pozbawimy się jego wartościowych właściwości, ale też możemy sobie zwyczajnie zaszkodzić. Naparu z liścia laurowego nie powinno się pić dłużej, niż pięć dni z rzędu. 

Czy liść laurowy ma właściwości magiczne?

W niektórych kręgach liściom laurowym przypisuje się pewne działania magiczne – uważa się, że może on bardzo ogólnie “chronić przez złem”, ale także wywołać sny prorocze, przyciągnąć bogactwo czy pomóc w spełnianiu marzeń (pod warunkiem, że nosi się go zawsze przy sobie, w kieszeni).

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous Article
Miłorząb japoński - właściwości, działanie oraz zastosowanie

Miłorząb japoński - właściwości, działanie oraz zastosowanie

Next Article
Diabelski pazur - na co stosować

Diabelski pazur - zastosowanie, właściwości i działanie

Related Posts