Ocet jabłkowy na odchudzanie – czy warto stosować?

Ocet jabłkowy na odchudzanie - czy warto stosować
Ocet jabłkowy na odchudzanie – czy warto stosować / iStock.com / Алик Фатхутдинов

Ocet jabłkowy na odchudzanie to preparat, o którym krąży wiele mitów. Jak się jednak okazuje, picie octu jabłkowego naprawdę pomaga w pozbyciu się kilku kilogramów. Czy to jednak wystarczy do tego, by schudnąć bez efektu jo-jo? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy ocet jabłkowy odchudza. Podpowiadamy również jak stosować ocet jabłkowy na odchudzanie.

Czy ocet jabłkowy pomaga w odchudzaniu?

Ocet jabłkowy jest nie tylko znakomitą przyprawą do sałatek i innych dań, ale i okazuje się być dobrym środkiem na odchudzanie. Wszystko za sprawą zawartych w nim cennych polifenoli (katechina i kwas chlorogenowy), flawonoidom (kwercetyna i florydzyna) oraz beta-karotenowi.

Czy ocet jabłkowy odchudza
Czy ocet jabłkowy odchudza. Photo by Huha Inc. on Unsplash

To jednak jeszcze nie wszystko. W occie jabłkowym znajduje się także wiele witamin, pektyn i kwasów – cytrynowego, octowego i mlekowego. Zawarte w occie jabłkowym składniki przyspieszają rozszczepianie się tłuszczów. Dlatego też regularne stosowanie tego produktu pomoże w pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ponadto ocet jabłkowy wpływa również na obniżenie poziomu cholesterolu.

Ocet jabłkowy – odchudzanie z głową

Należy jednak pamiętać o tym, że picie octu jabłkowego nie spowoduje spektakularnych zmian. Ocet jabłkowy jedynie wspomaga trawienie, stymulując żołądek do produkcji większej ilości soków trawiennych. Co prawda, ma on właściwości detoksykujące oraz zawiera pektyny i fitozwiązki, które wspomagają odchudzanie, ale w połączeniu ze zrównoważoną dietą i aktywnością fizyczną.

Samo picie octu jabłkowego nie wystarczy, by schudnąć. Może za to sprawić, że ureguluje się metabolizm oraz wpływa na ośrodek głodu i sytości – zmniejszając łaknienie. Jest tak, ponieważ wpływa on na regulację poziomu cukru we krwi. Zawarty w nim kwas octowy reguluje poziom glukozy we krwi, zmniejszając ilość glukozy, co powoduje zmniejszenie apetytu. W dodatku kwas octowy spowalnia wchłanianie cukru do krwi, co zmniejsza skoki cukru i pozwala uniknąć efektu zmęczenia po spożyciu posiłku o dużej zawartości węglowodanów. Dlatego też stosowanie go w trakcie diety wzmacnia jej efekty. Pytanie więc, jak pić ocet jabłkowy, żeby schudnąć?

Czytaj także czym jest post przerywany

Jak stosować ocet jabłkowy na odchudzanie?

Ocet jabłkowy na odchudzanie to sprawdzony sposób na to, by wzmocnić efekty diety. Pora więc wyjaśnić, jak pić ocet jabłkowy na odchudzanie.

Ocet jabłkowy na odchudzanie – jak go stosować?

Ocet jabłkowy należy stosować regularnie, a na wypadek, gdyby powodował zgagę, refluks lub podrażnienie żołądka – należy stosować go tylko i wyłącznie po posiłku. Spożycie go na ok. 30 minut po pierwszym posiłku sprawi, że dyskomfort i bóle znikną. 

Jak stosować ocet jabłkowy na odchudzanie
Jak stosować ocet jabłkowy na odchudzanie. Photo by Diana Polekhina on Unsplash

Trzeba również pamiętać o tym, że nie należy stosować go bezpośrednio przed snem – może to być bowiem niebezpieczne. Wynika to z tego, że po każdym spożyciu octu jabłkowego na minimum 30 minut należy zachować pozycję pionową.

Zobacz również na co pomaga picie octu jabłkowego

Ocet jabłkowy – jak pić, żeby schudnąć?

Wystarczy zmieszać 1 lub 2 łyżki stołowe octu jabłkowego ze szklanką wody, a następnie wypić. Napój z octu jabłkowego należy spożywać raz dziennie – rano na czczo lub w ciągu dnia – na 20 minut przed posiłkiem. Ponadto ocet jabłkowy można również stosować jako dodatek do potraw, np. sałatek. 

Ocet jabłkowy na odchudzanie – jak długo stosować?

Ocet jabłkowy to substancja naturalna, można więc go stosować bez przerwy. Oczywiście pod warunkiem, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Natomiast na pierwsze efekty jego stosowania trzeba będzie poczekać ok. 12 tygodni.

Ocet jabłkowy - odchudzanie
Ocet jabłkowy – odchudzanie. Zdjęcie autorstwa Ron Lach z Pexels

Warto również pamiętać o tym, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki octu jabłkowe. Zbyt duże jego ilości mogą obniżyć poziom potasu we krwi, a w najbardziej skrajnych przypadkach nawet i stać się przyczyną osteoporozy.

Efekty odchudzania z octem jabłkowym

Wiemy już, że ocet jabłkowy wzmocni efekty ćwiczeń i diety. To właśnie w połączeniu z nimi picie octu jabłkowego przyniesie najlepsze rezultaty. O jakich efektach mowa?

Ocet jabłkowy na odchudzanie – efekty

Regularne picie wody z octem jabłkowym sprawi, że z ciała zostanie usunięty nadmiar wody. To z kolei sprzyja obniżeniu wagi. Ubrania, które jeszcze niedawno wydawały się z każdym kolejnym dniem kurczyć, nagle stają się luźniejsze. Należy jednak pamiętać o tym, że najlepsze efekty można osiągnąć dopiero po ok. 12 tygodniach od rozpoczęcia suplementacji. To właśnie wtedy dobiega proces pełnej detoksykacji organizmu.

Ocet jabłkowy na odchudzanie – opinie

Wiele osób potwierdza, że na początku kuracji octem jabłkowym waga faktycznie bardzo szybko idzie w dół. Jest to rezultatem wydalenia z organizmu nadmiaru wody – a wraz z nią i wielu toksyn. Zachwalają więc oni nie tylko utratę zbędnych kilogramów, ale i poprawę cery, lepsze samopoczucie itp.

Ocet jabłkowy a odchudzanie

Prawda jest taka, że natychmiastowe efekty stosowania octu jabłkowego spowodowane są tym, że ocet ten usuwa wodę z organizmu. To właśnie to sprawia, że po kilku dniach od rozpoczęcia diety po wejściu na wagę widzi się nagle kilka kilo mniej.

W rzeczywistości jednak ocet jabłkowy ma bardziej kompleksowe działanie. Przyspiesza on rozpad tłuszczów oraz reguluje poziomu cholesterolu we krwi. Spożywany regularnie, reguluje i przyspiesza proces przemiany materii. Szklanka wody z octem zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, co sprzyja lepszemu trawieniu.

Dla kogo ocet jabłkowy będzie dobry w trakcie odchudzania?

Stosowanie octu jabłkowego w trakcie odchudzania to dobry sposób na to, by oczyścić organizm z toksyn. Ocet  jabłkowy pozwoli również pozbyć się z organizmu nadmiaru wody, co tylko wzmocni efekty stosowania diety, czy treningów. Niestety jednak pomimo tego, iż jest to substancja w 100% naturalna – istnieją pewne przypadki, w których nie należy stosować octu jabłkowego. 

Picie wody z octem jabłkowym – przeciwwskazania

Mimo, iż dla większości z nas picie octu jabłkowego nie jest niebezpieczne – istnieje jednak kilka przypadków, w których nie powinno stosować się go wcale. Jest tak ze względu na dużą kwasowość roztworu octu z wodą, który może mieć negatywny wpływ na organizm. Używanie octu jabłkowego może wtedy wywołać skutki uboczne. Wody z octem jabłkowym nie powinny więc spożywać osoby, które:

  • Mają wrażliwe zęby oraz problemy ze szkliwem – w przypadku niezaawansowanych stanów można spożywać rozcieńczony ocet jabłkowy przez słomkę.
  • Po wypiciu octu mają bóle brzucha, refleks żołądka, wymioty.
  • Cierpią na choroby żołądka – np. wrzody
  • , aby kwas ich nie uszkodził. Później przepłucz jamę ustną wodą.

Osobom zaczynającym swoją przygodę z octem jabłkowym poleca się obserwować reakcje organizmu na działanie tego produktu. W przypadku zauważenia jakichkolwiek negatywnych objawów zaleca się zaprzestania jego stosowania.

Czy sam ocet jabłkowy wystarczy podczas procesu redukcji?

Ocet jabłkowy wspiera proces redukcji masy ciała, jednak bez diety lub ćwiczeń jego stosowanie nie przyniesie tak dużych efektów. Poleca się natomiast stosować go jako dodatek do regularnej aktywności fizycznej oraz  zdrowej i zbilansowanej diety.

Ocet jabłkowy na odchudzanie opinie
Ocet jabłkowy na odchudzanie opinie. Zdjęcie autorstwa Елена Кузичкина z Pexels

Ponadto ocet jabłkowy zawiera duże ilości pektyny, która reguluje i poprawia metabolizm. Pektyna odpowiada również za zwiększone uczcie sytości, jakie pojawia się po wypiciu szklanki z octem jabłkowym. Dodatkowo stymuluje ona wzrost flory bakteryjnej w jelitach, co sprawia, że zwiększa się odporność organizmu. 

Co stosować w trakcie diety poza octem jabłkowym?

Ocet jabłkowy należy do grupy termogeników, czyli naturalnych substancji, które przyspieszają spalanie tłuszczu. Za takie naturalne spalacze tłuszczu uważa się m.in.: kawę, zieloną herbatę oraz przyprawy talie jak: imbir, cynamon, kurkuma.

Kawa

Ziarna kawy zawierają w sobie duże ilości kofeiny, która nie tylko świetnie pobudza organizm, ale i przejawia działanie odchudzające. Dlatego też bardzo często jest ona stosowana jako składnik naturalnych suplementów na spalanie tłuszczu. W dodatku powoduje ona pobudzenie oraz zwiększa zdolności fizyczne. Badania dowodzą również, że zawarta w kawie kofeina pomaga w redukcji cellulitu oraz wpływa korzystnie na poprawę koncentracji. Przede wszystkim jednak bardzo skutecznie spala ona tkankę tłuszczową.

Zielona herbata

Zielona kawa to roślina, której cudowne właściwości znane są w medycynie już od tysięcy lat – w tym również i te odchudzające. Picie naparu z liści zielonej herbaty wspomaga układ krążenia oraz naczynia krwionośne. Ponadto również hamuje ona rozwój bakterii, które namnażają się w układzie pokarmowym. W dodatku jest ona także źródłem witaminy C, E oraz witamin z grupy B. Ponadto jest źródłem antyoksydantów, które przeciwdziałają powstawaniu nowotworów oraz redukuje poziom stresu oksydacyjnego. Zielona herbata przyspiesza również metabolizm, co sprawia, że jest ona świetnym spalaczem tłuszczu, a ze względu na zawarte w niej katechiny – ma działanie detoksykujące.

Sprawdź także czy warto stosować zieloną herbatę na odchudzanie

Imbir

Korzeń imbiru to świetny, w dodatku naturalny termogenik, czyli spalacz tłuszczu. Przyprawa ta powoduje wzrost termogenezy organizmu, która z kolei prowadzi do przyspieszenia metabolizmu. W trakcie termogenezy rozpada się tkanka tłuszczowa. Imbir pobudza również żołądek do produkcji enzymów, które regulują pracę pokarmowego.

Cynamon 

Cynamon pomaga w procesie stabilizacji poziomu insuliny – hormonu, który bierze udział w rozkładzie węglowodanów. Jego Zawarta w nim kumaryna nie tylko prowadzi do termogenezy, ale i skutecznie zmniejsza apetyt oraz likwiduje nagłe napady wilczego głody.

Kurkuma

Na końcu warto również wspomnieć o kurkumie, która wspomaga organizm w metabolizmie tłuszczu. Stosowana w potrawach lub w postaci napoju z miodem i sokiem z cytryny – zmniejsza szybkość odkładania się tłuszczy w komórkach wątroby.

Zobacz też jakie właściwości ma kurkuma z piperyną

Czy ocet jabłkowy w trakcie diety to dobry pomysł?

Tak, ocet jabłkowy w połączeniu z dietą przyniesie zaskakujące efekty.

Dla kogo ocet jabłkowy podczas redukcji?

Ocet jabłkowy w trakcie redukcji poleca się wszystkim, którzy chcą pozbyć się z organizmu nadmiaru wody oraz oczyścić z toksyn.

Czy ocet jabłkowy jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży?

Ocet jabłkowy nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.

Czy ocet jabłkowy w trakcie diety może być stosowany przez dzieci?

Dzieci poniżej pierwszego roku życia nie powinny stosować octu jabłkowego. Później można go podawać dzieciom – najlepiej rozcieńczony w proporcjach 1:1 ze szklanką wody.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous Article
Ocet jabłkowy - na co pomaga picie octu jabłkowego

Ocet jabłkowy - na co pomaga picie octu jabłkowego?

Next Article
Astragalus - co to jest

Co to jest astragalus? Sprawdź czym dokładnie jest traganek błoniasty

Related Posts