Spis treści Hide
O szałwii słyszał niemalże każdy, za co odpowiedzialne są z pewnością właściwości lecznicze. Równolegle posiada bardzo liczne możliwości zastosowania, m.in. w produkcji kosmetyków, w kuchni. Najpopularniejsze są jednak napary służące do płukania gardła, jednak przykłady wykorzystania można mnożyć bez końca. Przedstawiamy jak działa szałwia, a także jakie posiada właściwości prozdrowotne i możliwe zastosowanie. Dodatkowo wskazujemy na co pomaga szałwia.
Co to jest szałwia?
W pierwszej kolejności warto sprecyzować, co to jest szałwia. Szałwia to jedna z najbardziej popularnych roślin zielarskich, zakwalifikowana jako półkrzew. Jest doceniana i stosowana ze względu na posiadane właściwości prozdrowotne. W sprzedaży występuje w formie suszu, gotowych herbat, nalewek czy też olejków eterycznych. Stosowana jest również jako przyprawa. Wyodrębniono aż 700 odmian tej rośliny. Szałwię lekarską z powodzeniem można samodzielnie uprawiać zarówno w doniczce jak i w ogrodzie.
Roślina może osiągać aż 70 cm wysokości i cechuje się mocnym rozgałęzieniem na szerokość. Łodyga szałwii wykazuje tendencję do drewnienia w spodniej części. Górna część rośliny jest delikatna i zielona. Liście szałwii posiadają szaro-srebrno-zielony kolor, co może dać złudzenie pokrycia drobnym pyłkiem. Kształt liści jest wydłużony o zaokrąglonej końcówce. Z kolei kwiaty mogą mieć fioletowo-niebieski lub chabrowy kolor. Często można je spotkać jako rośliny ozdobne.
W naturze można spotkać ją w krajach basenu Morza Śródziemnego. Działanie lecznicze posiadają liście szałwii. Okres ich zbioru przypada na maj, tuż przed okresem kwitnienia. Proces suszenia przebiega w temperaturze niższej niż 35˚C w zacienionym i przewiewnym miejscu.
Sprawdź również co to jest czarnuszka
Szałwia – właściwości lecznicze
Liście szałwii stanowią źródło wielu, cennych dla zdrowia substancji, które wykazują działanie lecznice. W tej grupie znajdują się m.in. kwasy wielofenolowe, olejki eteryczne, prowitamina A, witamina B i C, a także sole mineralne.
Wszechstronne możliwości wykorzystania liści szałwii wynikają z licznych substancji posiadających prozdrowotne właściwości, m.in są to:
- przeciwazapalne,
- przeciwbakteryjne,
- wspomagające leczenie chorób wątroby,
- kojące stany zapalne jamy ustnej, dziąseł, a także anginę,
- łagodzące zapalenia skóry i niewielkie oparzenia,
- tonizowanie skóry,
- obniżanie poziomu cukru we krwi.
Właściwości szałwii są naprawdę imponujące, w jednym liściu występuje szereg czynników, które posiadają ogromne przełożenie na stan organizmu. Niestety, o szałwii najczęściej mówi się wyłącznie w kontekście płukania jamy ustnej przy stanie zapalnym i bardzo mało osób spożywa napar z tego zioła. W przypadku osób zdrowych, które nie mają żadnym przeciwwskazań do picia szałwii, te zioło może poprawić jakość funkcjonowania na co dzień.
Na co działa szałwia?
Szałwia działanie posiada bardzo wszechstronne. Z jednej strony jest bardzo często wykorzystywana w kosmetologii jako składnik wielu kosmetyków. Szczególnie tych, które mają przynieść ukojenie dla skóry zmienionej chorobowo. Napar z szałwii przygotowany w domu można z powodzeniem samodzielnie wykorzystywać do tonizowania skóry. Przynosi świetne rezultaty w przypadku zapaleń skóry, ropni, oparzeń jak i odmrożeń.
Następnie, polecana jest podczas zapaleń jamy ustnej, gardła i anginy. Wówczas rekomendowane jest zaparzenie naparu i wykorzystanie go po ostudzeniu do przepłukiwania zmian chorobowych. Równolegle można zastosować tę kurację podczas zapaleń migdałów.
Picie szałwii jest polecane podczas choroby i stanów gorączkowych. Działanie szałwii pozwala na zwiększenie potliwości, co usprawnia usuwanie toksycznych substancji z organizmu. Ponadto, jej picie powinny rozważyć osoby zmagające się z chorobami wątroby, posiadające zaburzenia trawienia jak i również cierpiące z powodu kolek i bóli brzucha.
Zobacz także co to jest spirulina
Szałwia – działanie na ból gardła.
Lista tego na co działa szałwia nie może powstać bez wspomnienia o jej wpływie na gardło. Już od dziesięcioleci jest stosowana w przypadku chorób gardła. Stąd często można ją spotkać w wielu preparatach na ból gardła i zmniejszających stan zapalny na tym obszarze. Wynika to z obecności olejków eterycznych i składników mineralnych. Równolegle posiadane działanie ściągające, antybakteryjne i tonizujące sprawia, że łagodzi bolesność podrażnionej błony śluzowej gardła.
Szałwia a pocenie
Szałwia działanie szczególne wykazuje także w obszarze potliwości. Ze względu na właściwości tonizujące i antybakteryjne jest stosowana w preparatach zapobiegających poceniu. Jednocześnie można samodzielnie stosować okłady z liści szałwii na miejsca o wzmożonej potliwości.
Szałwia a włosy
W liście szałwia na co jest polecana znajdują się również włosy. Regularne picie naparów z szałwii przynosi szereg korzyści zewnętrznych, m.in. poprawie ulega stan i kondycja włosów. Jednocześnie napar szałwii można wykorzystywać jako płukankę do włosów. W ten sposób można uzyskać piękne, odświeżone i błyszczące włosy. Szałwia sprawia, że cebulki włosów są bardziej odżywione i zmniejszeniu ulega łojotok skóry głowy. Wystarczy dwie łyżki suszonej lub świeżej szałwii zalać litrem wrzątku, a po ostudzeniu przelać dokładnie włosy.
Przeciwwskazania do stosowania szałwii
Szałwia właściwości lecznicze liczne posiada, jednak w wielu sytuacjach to właśnie podupadłe zdrowie może stanowić przeciwwskazanie do stosowania. W pierwszej grupie osób, które powinny zrezygnować z picia szałwii są kobiety w ciąży. Nie przedstawiono i nie opublikowano żadnych badań, które wskazałyby, że jest przyczyną poronień, jednak z czystej ostrożności warto ją odstawić na ten okres. Równolegle szałwia właściwości zmniejszające poziom laktacji posiada, dlatego kobiety karmiące piersią także nie powinny jej pić.
Spożywanie naparów z szałwii jest odradzane w przypadku osób posiadających ostry nieżyt żołądka. Dodatkowo dotyczy to także osób zmagających się z nowotworami, które pobudzane są za pomocą hormonów estrogennych.
Nadmierne picie szałwii
Szałwia jest bardzo łatwa w przedawkowaniu i wówczas często wywołuje szereg działań niepożądanych. Objawia się to najczęściej poprzez nudności, wymioty jak i uczucie otępienia.
Szałwia w preparatach
Obszerna lista szałwia na co pomaga sprawia, że stanowi często spotykany składnik w preparatach i suplementach diety. W przypadku ich stosowania należy dokładnie zapoznać się z ulotką załączoną przez producenta. Warto sprawdzić ilość szałwii, aby świadomie uniknąć przedawkowania przy równoległym piciu naparu.
Osoby przyjmujące leki i inne suplementy diety powinny skonsultować z lekarzem możliwość dodatkowego przyjmowania szałwii, ponieważ może dojść do przeciwległych, szkodzących organizmowi działań.
Czytaj też co to jest cordyceps
Picie herbaty z szałwii
Picie herbat to jeden z najtańszych sposobów umożliwiający czerpanie korzyści z jej właściwości. Włączenie tego nawyku do codzienności przynosi znaczącą poprawę w funkcjonowaniu organizmu. Szałwia zastosowanie posiada w przypadku przywrócenia odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Równolegle wspomaga proces związany z detoksykacją i oczyszczaniem ciała z toksycznych i szkodliwych substancji.
Należy wspomnieć, że regularność picia herbaty z szałwii dostrzegalna jest także na twarzy, ponieważ sprawia, że kondycja skóry ulega znacznej poprawie. Polecane jest to w szczególnym stopniu dla osób posiadających tłustą i łojotokową cerę. Jednocześnie zmniejszeniu ulega ilość łojotoku wydzielanego przez skórę głowy, co umożliwia rzadszą konieczność mycia głowy. Szałwia posiada właściwości antyoksydacyjne, dlatego jej systematyczne picie sprawia, że organizm o wiele wolniej się starzeje.
Dawkowanie szałwii lekarskiej
Sposób działania szałwii lekarskiej wynika z rodzaju stosowanego preparatu. Na rynku dostępne jest ich bardzo dużo, np. herbata z szałwii, preparat farmaceutyczny zawierający wyciąg z szałwii jak i kosmetyki posiadające ją w swoim składzie.
W przypadku naparu przygotowywanego do płukania, należy zalewać połową szklanki wrzątku dwie łyżki szałwii. Taka proporcja jest polecana w przypadku płukania gardła, ponieważ w przypadku włosów, taką ilość szałwii należy zalać za pomocą aż litra wrzątku. Należy pamiętać, że napary powinny być stosowane dopiero po ostudzeniu. Z kolei w przypadku nadmiernego pocenia, należy dane miejsca okładać za pomocą nasączonych w naparze wacików. Długość kuracji powinna wynosić od jednego do dwóch tygodni. Czynność należy powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku picia naparów z szałwii. Rekomendowane jest maksymalne trzykrotne picie szałwii w ciągu dnia. Do przygotowania należy wykorzystać maksymalnie jedną łyżkę ziół i pół szklanki wrzątku.
Sprawdź również czym jest pokrzywa indyjska
Czy dzieci mogą pić szałwię?
Szałwia podawana dla dzieci nie powinna wywoływać żadnych niebezpiecznych objawów. Kluczowe jest, aby bardzo sumiennie przestrzegać zaleceń producenta w odniesieniu do dawkowania. Warto stosować ją podczas bólu gardła. Po pierwszym podaniu należy obserwować dziecko, czy nie wystąpiły żadne objawy świadczące o uczuleniu na szałwię. Zdarza się to niezwykle rzadko, jednak czujność opiekuna powinna być zachowana.
Szałwia wykazuje działanie przeciwpotne, przeciwzapalne i przeciwcukrzycowe, a także wspomaga pracę żołądka. Napar z szałwii można stosować na skórę w trakcie leczenia grzybicy, odmrożeń i oparzeń.
Picie szałwii w dopuszczalnych ilościach działa antydepresyjnie. Z kolei nadmierne spożywanie działa na organizm w sposób psychoaktywny, a także halucynogennie, co może powodować sny na jawie lub urealnić nocne sny.
W składzie szałwii znajduje się cały szereg cennych dla zdrowia substancji: olejki eteryczne, garbniki i flawonoidy. Regularne picie naparu z szałwii wspomaga organizm podczas problemów trawiennych i wątrobowych.
Rekomendowane jest picie maksymalnie jednej filiżanki szałwii w ciągu dnia. Osoby zmagające się z różnymi chorobami, powinny skonsultować to z lekarzem.