Spis treści Hide
Przyroda oferuje bogactwo rozmaitych naturalnych składników, które od wieków są wykorzystywane nie tylko w domowych warunkach, ale również na szeroką skalę w branży medycznej czy też kosmetycznej. Nieocenione właściwości różnorodnych darów natury sprawiają, że z powodzeniem znajdują one swoje zastosowanie, zarówno w przypadku użycia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dokładniej ziemi okrzemkowej i jej właściwościom prozdrowotnym.
Ziemia okrzemkowa – co to jest?
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, co to jest ziemia okrzemkowa. Substancja ta występuje również pod nazwą ziemia diatomitowa oraz diatomit. Jest ona typem miękkiej skały, składającej się ze skamieniałych szczątków maleńkich organizmów wodnych zwanych okrzemkami. Ich szkielety wykonane są z naturalnej substancji zwanej krzemionką. Na przestrzeni lat okrzemki gromadziły się w osadach rzek, strumieni, jezior czy oceanów. W dzisiejszych czasach to właśnie z tych obszarów pozyskuje się ziemię okrzemkową.
Diatomit występuje pod postacią proszku o kolorze białym lub żółtawym, nie rozpuszcza się w wodzie i jest bezzapachowy. Występuje on w dwóch odmianach – przeznaczonej do spożycia i przemysłowej. W składzie ziemi okrzemkowej dominuje krzem i jest go ok. 33%, zaraz za nim na drugim miejscu występuje wapń – ok.19 %. Oprócz tych dwóch minerałów w diatomicie znajdziemy również znaczne ilości sodu – 5%, magnezu – 3%, a także 2% żelaza. W ilościach śladowych natomiast występuję mangan, miedź, bor, cyrkon, tytan.
Sprawdź również co to jest żyworódka
Ziemia okrzemkowa – właściwości
Ziemia okrzemkowa – na co pomaga? Niekwestionowane właściwości prozdrowotne przyczyniły się do niezwykłej popularności naturalnego produktu, jakim jest ziemia okrzemkowa. Działanie jej wyróżnia się zarówno najwyższym poziomem skuteczności, jak i bezpieczeństwa. Diatomit sprawdzi się pierwszorzędnie przede wszystkim, jeśli chodzi o detoksykację organizmu, pozwalając pozbyć się drobnoustrojów chorobotwórczych, metali ciężkich, a nawet pasożytów czy złogów pokarmowych. Wykazuje on znakomite właściwości wiążące szkodliwe substancje. Ziemia okrzemkowa może stanowić skuteczną pomoc w gojeniu ran oraz zrastaniu się złamań kości, a także łagodzeniu problemów skórnych.
Dzięki swoim niezwykłym właściwościom ziemia diatomitowa cieszy się również uznaniem wśród pacjentów, cierpiących na choroby układu krwionośnego. Eksperci potwierdzają, że ta naturalnie występująca skała może pomóc również w zwalczaniu objawów alergii pod warunkiem, że będzie ona przyjmowana w formie kapsułek. Pomoże również w przypadku chorób układu pokarmowego, wspierając perystaltykę jelit oraz procesy trawienne, jednocześnie przyczyniając się do zachowania zdrowej, szczupłej sylwetki. Warto również wspomnieć o cudownym działaniu ziemi okrzemkowej w kontekście chorób układu kostnego, między innymi osteoporozy. Badania wykazały, że włączenie suplementów na bazie diatomitu do swojej diety, może nie tylko zapobiec, ale również zniwelować skutki osteoporozy, przywracając kościom pierwotną gęstość.
Ziemia okrzemkowa – zastosowanie
Właściwości ziemi okrzemkowej są znane już od setek lat i obejmują zarówno działanie zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Suplementy diety czy kosmetyki przygotowywane na bazie diatomitu stanowią alternatywę dla rozwiązań przemysłowych. Wyróżniają się one nie tylko skutecznym, ale także bezpiecznym działaniem.
Diatomit – zastosowanie wewnętrzne
Jedną z najbardziej cenionych właściwości ziemi okrzemkowej, jeśli chodzi o zastosowanie wewnętrzne, są właściwości detoksykujące organizm. Włączenie do swojej diety diatomitu pozwala w szybki, prosty, ale zarazem bezpieczny sposób pozbyć się nie tylko toksyn i metali ciężkich, ale również pasożytów. Jej regularne przyjmowanie przyspiesza naturalne procesy detoksykacyjne organizmu, znacznie usprawniając proces oczyszczania się krwi oraz pracę wątroby. Co więcej, ziemia diatomitowa spowalnia procesy starzenia się organizmu, neutralizując wolne rodniki. Badania wykazują, iż substancja ta przyczynia się także do obniżenia poziomu LDL we krwi oraz trójglicerydów, stanowiących jedną z głównych przyczyn miażdżycy.
Ziemia okrzemkowa – zastosowanie zewnętrzne
Zastosowanie ziemi okrzemkowej obejmuje również różnego rodzaju kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Jak sama nazwa wskazuje, substancja ta stanowi niekwestionowane bogactwo ważnego składnika mineralnego, jakim jest krzem. To właśnie on przyczynia się do znacznej poprawy kondycji naszych włosów oraz paznokci, odżywiając je i sprawiając, że stają się mocniejsze, a co za tym idzie mniej podatne na uszkodzenia. Preparaty kosmetyczne na bazie ziemi okrzemkowej są również pierwszorzędnym rozwiązaniem w przypadku osób w podeszłym wieku. Wraz z upływem lat, skóra traci kolagen i zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Aby temu zaradzić, warto zdecydować się na zakup kremu lub maseczki na twarz z wysoką zawartością diatomitu. Efekty będą widoczne już po kilku użyciach – cera stanie się wyraźnie wygładzona i napięta, odzyskując swój dawny blask oraz witalność, a także młody, zdrowy wygląd.
Zobacz także jakie właściwości ma żywokost
Kto powinien stosować ziemię okrzemkową?
Włączenie do swojej diety ziemi okrzemkowej to doskonałe rozwiązanie, aby w naturalny sposób uchronić się przed wieloma chorobami i usprawnić procesy, zachodzące w naszym organizmie. Istnieje jednak kilka szczególnych wskazań, które powinny skłonić Cię do wybrania preparatów na bazie diatomitu jako alternatywy dla przemysłowych środków farmaceutycznych czy kosmetyków, dostępnych w sklepach lub drogeriach. O zażywaniu suplementów z dodatkiem ziemi okrzemkowej powinny pomyśleć przede wszystkim osoby, cierpiące na schorzenia układu pokarmowego lub ci, u których zdiagnozowany został zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi.
Jeśli zaś chodzi o kosmetyki, zawierające w swoim składzie ziemię diatomitową, doskonale sprawdzą się one w przypadku osób, które zauważyły pogorszenie stanu swojej cery, włosów czy paznokci. Dzięki wysokiej zawartości krzemu, preparaty te mogą skutecznie wpłynąć na poprawę ich kondycji, czyniąc włosy oraz paznokcie zdrowszymi i mocniejszymi. Suplementy z ziemią okrzemkową znajdują swoje zastosowanie również w przypadku infekcji, efektywnie zwalczając chorobotwórcze wirusy i bakterie.
Kto nie powinien stosować ziemi okrzemkowej?
Spożywanie suplementów diety lub stosowanie kosmetyków na bazie ziemi okrzemkowej z pewnością wpłynie pozytywnie na zdrowie całego organizmu. Istnieją jednak przeciwwskazania, które powinny być dla Ciebie sygnałem, aby nie decydować się na kurację diatomitem. Należą do nich przede wszystkim choroby układu oddechowego, a w szczególności te, obejmujące płuca, do których zaliczany między innymi astmę. Warto bowiem zaznaczyć, że ziemia okrzemkowa jest substancją o sypkiej, lekkiej konsystencji. Jej drobinki mogą więc z łatwością przedostać się do dróg oddechowych, nasilając objawy choroby.
Co więcej, ze stosowania czystej ziemi diatomitowej, powinni zrezygnować pacjenci, borykający się z problemami ze strony narządu wzroku, gdyż pył może dodatkowo podrażnić gałkę oczną, wywołując jej ból i pieczenie. W tym przypadku warto postawić na suplementy w kapsułkach lub tabletkach. Stosowanie diatomitu jest również niewskazane, jeśli chodzi o kobiety ciężarne, planujące zajście w ciążę lub karmiące piersią. Kolejnym przeciwwskazaniem do przyjmowania tego składnika jest także zbyt młody wiek pacjenta, poniżej dwunastego roku życia.
Uwaga! Należy zaznaczyć, iż zaczynając swoją kurację ziemią okrzemkową, możemy spotkać się z takimi dolegliwościami jak ból głowy, a także ogólny spadek energii. Mogą wystąpić również objawy zbliżone do grypy czy nadmierne przemęczenie organizmu. Nie są to jednak w żadnym przypadku skutki uboczne, a jedynie oznaki skutecznego procesu detoksykacji, zachodzącego w organizmie. Przemijają one zazwyczaj wraz z upływem kilku dni od rozpoczęcia leczenia.
Czytaj też jakie mają zioła szwedzkie właściwości
Ziemia okrzemkowa to naturalnie występująca w przyrodzie skała osadowa, której nazwa jest ściśle związana ze składem. Głównym składnikiem tej skały są mianowicie pancerzyki okrzemek – jednokomórkowe glony, pozostające w niezmienionej formie od ery dinozaurów.
Badania potwierdzają, że regularne stosowanie ziemi okrzemkowej pomaga w pozbyciu się pasożytów z organizmu. Przyczynia się ona do dehydratacji owsików, glist ludzkich czy tasiemców. Pasożyty giną nie tylko wskutek odwodnienia, ale także są niejako “zeskrobywane” ze ścian jelit lub innych narządów wewnętrznych. Warto również wspomnieć, iż diatomit nie wpływa negatywnie na florę jelitową organizmu i niszczysz pożytecznych bakterii w nich żyjących.
Ziemia okrzemkowa, dzięki swoim niezwykłym właściwościom detoksykacji oraz usuwania drobnoustrojów, znalazła swoje zastosowanie również w branży stomatologicznej. Pasty do zębów z wysoką zawartością diatomitu nie tylko skutecznie zwalczają bakterie, ale również przyczyniają się do neutralizacji nieświeżego oddechu.
Diatomit cieszy się również ogromną popularnością, jeśli chodzi o ogrody oraz gospodarstwa domowe. Sproszkowana ziemia okrzemkowa skutecznie zwalcza szkodniki, które żerując na warzywach, owocach czy kwiatach, osłabiają je. To w pełni bezpieczna alternatywa dla pestycydów, zawierających liczne szkodliwe substancje, mogące stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia domowników. Ziemia diatomitowa sprawdza się również pierwszorzędnie do niwelowania roztoczy, mrówek, pcheł, a nawet pluskiew czy karaluchów.
Lekarze zalecają, że włączając diatomit do swojej diety, należy pamiętać, aby jego masa stanowiła maksymalnie jeden procent masy całości spożywanego posiłku. Jest to optymalna porcja, która jednocześnie umożliwia skuteczne działanie cennych substancji, zawartych w ziemi okrzemkowej, jednocześnie nie powodując skutków ubocznych.