Spis tre艣ci Hide
Mi贸d naw艂ociowy jest bardzo rzadko spotykany, cho膰 wiele os贸b bardzo go po偶膮da. Pszczo艂y wytwarzaj膮 go z kwiat贸w naw艂oci, kt贸re obfituj膮 w bardzo wiele w艂a艣ciwo艣ci leczniczych. W przypadku miodu naw艂ociowego mo偶na m贸wi膰 o licznych w艂a艣ciwo艣ciach prozdrowotnych. Umo偶liwia szybsze zwalczenie infekcji bakteryjnych, a dodatkowo dzia艂a moczop臋dnie i rozkurczowo. Przedstawiamy jakie s膮 w艂a艣ciwo艣ci miodu naw艂ociowego, a tak偶e kto powinien jak najszybciej w艂膮czy膰 go do swojej diety.
Naw艂ociowy mi贸d – co warto wiedzie膰?
Posiadane przez mi贸d w艂a艣ciwo艣ci lecznicze wynikaj膮 z cech charakterystycznych ro艣liny, z kt贸rego powstaje. Naw艂o膰 pospolita, kt贸ra bywa okre艣lana jaka mimoza lub z艂ota dziewica, jest szczeg贸lnie doceniana przez osoby znaj膮ce si臋 na w艂a艣ciwo艣ciach zi贸艂. Okres kwitnienia tej ro艣liny przypada na okres od lipca do wrze艣nia, a jej kwiaty maj膮 偶贸艂ty ro艣liny.
Naw艂o膰 wyr贸偶nia si臋 nadmiern膮 ekspansywno艣ci膮, dlatego bardzo szybko rozprzestrzeni艂a si臋 na terenie Polski i bywa traktowana jako chwast. Cho膰 wiele os贸b d膮偶y do jej wyt臋pienia, to pszczelarze i zielarze intensywnie jej poszukuj膮, aby m贸c wykorzysta膰 oferowane przez naw艂o膰 w艂a艣ciwo艣ci lecznicze. Naw艂o膰 mi贸d posiada bardzo obszerny i korzystny dla zdrowia sk艂ad.
Sprawd藕 tak偶e mi贸d spadziowy
Miody naw艂ociowe – w艂a艣ciwo艣ci
Nie mo偶na ukry膰, 偶e miody naw艂ociowe, tak jak inne miody, swoje w艂a艣ciwo艣ci zawdzi臋czaj膮 ro艣linom, z kt贸rych pszczo艂y je wytwarzaj膮. Naw艂o膰 pospolita charakteryzuje si臋 du偶膮 zawarto艣ci膮 flawonoid贸w, garbnik贸w, a tak偶e kwas贸w organicznych. R贸wnolegle w miodach naw艂ociowych znajduj膮 si臋 witaminy i substancje bakteriob贸jcze, co posiada istotne prze艂o偶enie na w艂a艣ciowo艣ci i szeroki obszar oddzia艂ywania na ludzki organizm
Uk艂ad moczowy
Miody naw艂ociowe wyr贸偶niaj膮 si臋 silnym dzia艂aniem bakteriob贸jczym ze wzgl臋du na obecno艣膰 antocyjan贸w i flawonoid贸w. Jednocze艣nie wykazuj膮 dzia艂anie moczop臋dne, co przek艂ada si臋 na prac臋 nerek i uk艂adu moczowego. Miody naw艂ociowe s膮 bardzo pomocne podczas zapalenia p臋cherza lub podczas kamicy nerkowej.
Przezi臋bienie
Kolejn膮 z w艂a艣ciwo艣ci miodu naw艂ociowego jest dzia艂anie antybiotyczne, kt贸re znacz膮co wyr贸偶nia si臋 na tle innych miod贸w. Dodatkowo, wykazano, 偶e mi贸d z naw艂oci posiada w艂a艣ciowo艣ci napotne. W konsekwencji jego spo偶ywanie jest szczeg贸lnie polecane podczas infekcji przezi臋bienia i grypy. Rewelacyjnie sprawdza si臋 艣rodek wspomagaj膮cy proces leczenia g贸rnych dr贸g oddechowych.
Nie ma 偶adnych przeszk贸d, kt贸re uniemo偶liwia艂yby spo偶ywanie miodu z naw艂oci profilaktycznie. Warto w艂膮czy膰 go do diety szczeg贸lnie w okresie wzmo偶onych zachorowa艅 w sezonie jesienno-zimowym.
Sk贸ra
Mi贸d naw艂ociowy ze wzgl臋du na dzia艂anie bakteriob贸jcze i 艂agodz膮ce stany zapalne mo偶e by膰 stosowany jako substancja oczyszczaj膮ca i regeneruj膮ca sk贸r臋. R贸wnolegle umo偶liwia popraw臋 kondycji sk贸ry. Maska miodowa potrafi skutecznie o偶ywi膰 cer臋, a jednocze艣nie umo偶liwia zlikwidowanie pojawiaj膮cych si臋 wyprysk贸w i 艂agodzenie podra偶nie艅. Z du偶ym prawdopodobie艅stwem skutecznie zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Uk艂ad krwiono艣ny
W naw艂oci wyst臋puje du偶a zawarto艣膰 kwercetyny i rutyny. Te substancje posiadaj膮 wp艂yw na kondycj臋 naczy艅 krwiono艣nych. Regularne spo偶ywanie miodu naw艂ociowego pozwala na obni偶enie ci艣nienia krwi i popraw臋 kr膮偶enia. W konsekwencji mo偶liwe jest tak偶e zmniejszenie ryzyka zachorowania na gro藕ne choroby uk艂adu kr膮偶enia w przypadku os贸b, kt贸re posiadaj膮 go w codziennej diecie.
Jak rozpozna膰 mi贸d naw艂ociowy?
Mi贸d naw艂ociowy jest bardzo rzadko spotykany, poniewa偶 to nowa odmiana. Jego popularno艣膰 zaczyna rosn膮膰, ze wzgl臋du na rozpowszechnianie informacji o jego w艂a艣ciwo艣ciach leczniczych. Jednak dost臋p do naw艂oci nadal pozostaje mocno ograniczony. Po pierwsze jej uprawa jest mocno kontrolowana z uwagi na tendencj臋 do szybkiego rozprzestrzeniania i mo偶liwo艣膰 ekspansji, a tak偶e niszczenia, innych upraw. Jednocze艣nie naw艂o膰 zaczyna kwitn膮膰 wraz z ko艅cem lata i ten stan trwa przez ca艂膮 jesie艅, czyli w okresie, kiedy pszczo艂y zaczynaj膮 si臋 szykowa膰 na okres zimowy. W贸wczas mi贸d naw艂ociowy jest dla nich po prostu pokarmem. Wraz z licznymi zapytaniami klient贸w o ten wyr贸b, pojawiaj膮 si臋 nieuczciwe pomys艂y o fa艂szowaniu pozyskiwaniu miodu, dlatego warto wiedzie膰 jak rozpozna膰 mi贸d naw艂ociowy.
W stanie p艂ynnym, mi贸d naw艂ociowy, posiada jasno偶贸艂ty kolor. Mo偶e przyjmowa膰 barw臋 od s艂omkowo偶贸艂tej do jasnobursztynowej. Mi贸d naw艂ociowy charakteryzuje si臋 zdolno艣ci膮 do szybkiej krystalizacji, kt贸ra zapewnia ja艣niejszy kolor. Po tym procesie zmienia si臋 tak偶e jego konsystencja na bardziej kremow膮 i z 艂atwo艣ci膮 mo偶na go rozsmarowa膰 na pieczywie.
Mi贸d naw艂ociowy posiada s艂odki smak, jednak cechuje si臋 wyst臋powaniem kwa艣nawo-gorzkiej nuty. Dodatkowo wyczuwalny jest bardzo przyjemny zapach naw艂oci. Na utrzymanie naturalnego zapachu ogromny wp艂yw posiada kwestia sposobu przechowania. Kluczowe jest jego ka偶dorazowe szczelne zamykanie, kt贸re chroni przez absorpcj膮 innych zapach贸w.
Zobacz te偶 mi贸d faceliowy
Cena miodu z naw艂oci
Wspomniany mi贸d ze wzgl臋du na wyst臋puj膮ce trudno艣ci w pozyskiwaniu posiada tak偶e wy偶sz膮 cen臋. Cena litrowego s艂oika rozpoczyna si臋 od ok. 50 z艂, a nadchodz膮cy okres z pewno艣ci膮 wi膮偶e si臋 z kolejn膮 podwy偶k膮 jego ceny. Na jego cen臋 wp艂yw posiada tak偶e obszar i dost臋p do naw艂oci. Naw艂o膰 jest najcz臋艣ciej spotykana na terenie Ma艂opolski i Podkarpacia, dlatego na tych terenach cena mo偶e by膰 zdecydowanie ni偶sza.
Mi贸d naw艂ociowy – na co?
Mi贸d naw艂ociowy s艂usznie bywa okre艣lany jako nektar 偶ycia. Cz臋sto nawet pszczelarze nie potrafi膮 przedstawi膰 mi贸d naw艂ociowy na co pomaga, cho膰 zadawane jest im coraz cz臋艣ciej pytanie co leczy mi贸d z naw艂oci. Lista wskaza艅 do stosowania tego miodu jest coraz d艂u偶sza, cho膰 mo偶e by膰 r贸wnie偶 spo偶ywany przez osoby, kt贸re chc膮 profilaktycznie wzmocni膰 organizm.
W pierwszej kolejno艣ci powinien by膰 wyborem os贸b, kt贸re zmagaj膮 si臋 ze schorzeniami dr贸g moczowych, a tak偶e cierpi膮 przez sk膮pomocz. Zalecany jest tak偶e dla os贸b, kt贸re posiadaj膮 kamic臋 nerkow膮.
Miody naw艂ociowe dedykowane s膮 tak偶e dla os贸b, kt贸re przesz艂y przez znaczne os艂abienie organizmu, np. na skutek choroby, stresu. Znajduje si臋 w nim ca艂y szereg substancji o偶ywczych, kt贸re zapewniaj膮 wzmocnienie. R贸wnolegle polecane s膮 dla os贸b, kt贸re s膮 w trakcie intensywnej nauki b膮d藕 trening贸w.
Miody naw艂ociowe polecane s膮 tak偶e dla os贸b, kt贸re posiadaj膮 zaburzone ukrwienie narz膮d贸w wewn臋trznych i ko艅czyn dolnych. Powinny by膰 spo偶ywane przez osoby nara偶one na nadmiern膮 krzepliwo艣膰 krwi. Rutyna b臋d膮ca w sk艂adzie naw艂oci umo偶liwia skuteczne uszczelnienie naczy艅 krwiono艣nych, co przek艂ada si臋 na uregulowanie ci艣nienia krwi poprzez jego obni偶enie. Miody naw艂ociowe odpowiadaj膮 r贸wnie偶 za wzmocnienie mi臋艣nia sercowego z uwagi na obecno艣膰 cukr贸w prostych, kt贸re s膮 艂atwo przyswajalne przez organizm.
Ponadto, mi贸d naw艂ociowy w艂a艣ciwo艣ci lecznicze posiada wspomagaj膮ce proces leczenia przyrostu prostaty. Regularne jego spo偶ywanie rzutuje na zachowanie odpowiedniej kondycji staw贸w, wi臋c powinien on by膰 przyjmowany przez osoby, kt贸re zmagaj膮 si臋 ze stanem zapalnym staw贸w. Obecno艣膰 seskwiterpen, garbnik贸w i substancji 艣luzowych dodatkowo wspomaga proces.
Nale偶y wspomnie膰, 偶e posiadane przez naw艂ociowy mi贸d w艂a艣ciwo艣ci umo偶liwiaj膮 r贸wnie偶 uregulowanie proces贸w trawiennych. Skutecznie zapobiega nadmiernej fermentacji jelitowej, co zmniejsza ryzyko wyst膮pienia wzd臋膰. Dodatkowo mi贸d naw艂ociowy zastosowanie lecznicze wykazuje w obszarze wspomagania organizmu w usuwaniu szkodliwych produkt贸w przemiany materii.
Poznaj r贸wnie偶 mi贸d manuka
Jak stosowa膰 miody naw艂ociowe?
Mi贸d naw艂ociowy z powodzeniem mo偶e by膰 dodawany do herbaty, deser贸w, sa艂atek. Mo偶na wykorzysta膰 go r贸wnie偶 do przygotowywania nalewek lub sa艂atek. R贸wnie偶 mo偶na spo偶ywa膰 go bezpo艣rednio ze s艂oiczka. Kluczowe jest przestrzeganie temperatury, kt贸ra chroni jego w艂a艣ciwo艣ci. Mi贸d naw艂ociowy w艂a艣ciwo艣ci traci po podgrzaniu w temperaturze przekraczaj膮cej 40 stopni C. W konsekwencji, osoby, kt贸re pij膮 herbat臋 z miodem powinny odczeka膰 d艂u偶sz膮 chwil臋 przed dodaniem go do naparu. Coraz cz臋艣ciej mo偶na spotka膰 si臋 z informacj膮, 偶e mi贸d naw艂ociowy to bardzo dobry wyb贸r jako alternatyw臋 dla cukru.
Mi贸d z naw艂oci posiada tak偶e nietypowe zastosowania, kt贸re s膮 praktykowane ju偶 od wielu wiek贸w. Bardzo du偶膮 popularno艣ci膮 w czasach staro偶ytnych cieszy艂y si臋 k膮piele miodowe, kt贸re oczywi艣cie by艂y zarezerwowane dla wy偶szych grup spo艂ecznych. W贸wczas do wody o temperaturze oscyluj膮cej wok贸艂 38 stopni C dodawano a偶 300 gram miodu naw艂ociowego. Czas k膮pieli wynosi艂 ok. 20 minut, gwarantowa艂 niespotykany relaks, a tak偶e wycisza艂 umys艂 i rozlu藕nia艂 mi臋艣nie. R贸wnolegle zapewnia艂 o偶ywienie i regeneracj臋 sk贸ry.
Ponadto, z powodzeniem mo偶na wykorzystywa膰 mi贸d naw艂ociowy jako dodatkowy sk艂adnik maseczek na twarz, maseczek do w艂os贸w, a nawet peeling贸w. Mi贸d naw艂ociowy mo偶na nanosi膰 bezpo艣rednio na usta, co umo偶liwia ich regeneracj臋.
Podsumowanie
W艂膮czenie do diety miodu naw艂ociowego to bardzo dobre posuni臋cie. Zar贸wno w przypadku os贸b, dla kt贸rych jest on szczeg贸lnie zalecany jak i w przypadku ludzi, kt贸rzy chc膮 go spo偶ywa膰 profilaktycznie. Jest to najlepsze rozwi膮zanie dla os贸b poszukuj膮cych zamiennika dla cukru, poniewa偶 umo偶liwia zlikwidowanie szkodliwej substancji i pozwala na dostarczenie do organizmu wielu cennych substancji od偶ywczych.
Nie istniej膮 偶adne bezpo艣rednie wskazania do stosowania miodu naw艂ociowego jak i przeciwwskazania do jego spo偶ywania. Spo偶ywany mo偶e by膰 przede wszystkim przez osoby posiadaj膮ce problemy z drogami moczowymi, uk艂adem trawiennym, a tak偶e z zaburzeniami odporno艣ci i os艂abionymi naczyniami krwiono艣nymi.
Mi贸d naw艂ociowy ze wzgl臋du na posiadane w艂a艣ciwo艣ci bywa okre艣lany jako nektar 偶ycia. Najistotniejsze w艂a艣ciwo艣ci miodu naw艂ociowego to m.in.: przeciwzapalne, zapobiegaj膮ce zaka偶eniom i infekcjom, napotne, bakteriob贸jcze, rozkurczowe i moczop臋dne.
Mi贸d naw艂ociowy to jeden z dro偶szych miod贸w, ze wzgl臋du na p贸藕ny okres kwitnienia naw艂oci. Cena litrowego s艂oika zaczyna si臋 od ok. 50 z艂.