Spis treści Hide
Miód nawłociowy jest bardzo rzadko spotykany, choć wiele osób bardzo go pożąda. Pszczoły wytwarzają go z kwiatów nawłoci, które obfitują w bardzo wiele właściwości leczniczych. W przypadku miodu nawłociowego można mówić o licznych właściwościach prozdrowotnych. Umożliwia szybsze zwalczenie infekcji bakteryjnych, a dodatkowo działa moczopędnie i rozkurczowo. Przedstawiamy jakie są właściwości miodu nawłociowego, a także kto powinien jak najszybciej włączyć go do swojej diety.
Nawłociowy miód – co warto wiedzieć?
Posiadane przez miód właściwości lecznicze wynikają z cech charakterystycznych rośliny, z którego powstaje. Nawłoć pospolita, która bywa określana jaka mimoza lub złota dziewica, jest szczególnie doceniana przez osoby znające się na właściwościach ziół. Okres kwitnienia tej rośliny przypada na okres od lipca do września, a jej kwiaty mają żółty rośliny.
Nawłoć wyróżnia się nadmierną ekspansywnością, dlatego bardzo szybko rozprzestrzeniła się na terenie Polski i bywa traktowana jako chwast. Choć wiele osób dąży do jej wytępienia, to pszczelarze i zielarze intensywnie jej poszukują, aby móc wykorzystać oferowane przez nawłoć właściwości lecznicze. Nawłoć miód posiada bardzo obszerny i korzystny dla zdrowia skład.
Sprawdź także miód spadziowy
Miody nawłociowe – właściwości
Nie można ukryć, że miody nawłociowe, tak jak inne miody, swoje właściwości zawdzięczają roślinom, z których pszczoły je wytwarzają. Nawłoć pospolita charakteryzuje się dużą zawartością flawonoidów, garbników, a także kwasów organicznych. Równolegle w miodach nawłociowych znajdują się witaminy i substancje bakteriobójcze, co posiada istotne przełożenie na właściowości i szeroki obszar oddziaływania na ludzki organizm
Układ moczowy
Miody nawłociowe wyróżniają się silnym działaniem bakteriobójczym ze względu na obecność antocyjanów i flawonoidów. Jednocześnie wykazują działanie moczopędne, co przekłada się na pracę nerek i układu moczowego. Miody nawłociowe są bardzo pomocne podczas zapalenia pęcherza lub podczas kamicy nerkowej.
Przeziębienie
Kolejną z właściwości miodu nawłociowego jest działanie antybiotyczne, które znacząco wyróżnia się na tle innych miodów. Dodatkowo, wykazano, że miód z nawłoci posiada właściowości napotne. W konsekwencji jego spożywanie jest szczególnie polecane podczas infekcji przeziębienia i grypy. Rewelacyjnie sprawdza się środek wspomagający proces leczenia górnych dróg oddechowych.
Nie ma żadnych przeszkód, które uniemożliwiałyby spożywanie miodu z nawłoci profilaktycznie. Warto włączyć go do diety szczególnie w okresie wzmożonych zachorowań w sezonie jesienno-zimowym.
Skóra
Miód nawłociowy ze względu na działanie bakteriobójcze i łagodzące stany zapalne może być stosowany jako substancja oczyszczająca i regenerująca skórę. Równolegle umożliwia poprawę kondycji skóry. Maska miodowa potrafi skutecznie ożywić cerę, a jednocześnie umożliwia zlikwidowanie pojawiających się wyprysków i łagodzenie podrażnień. Z dużym prawdopodobieństwem skutecznie zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Układ krwionośny
W nawłoci występuje duża zawartość kwercetyny i rutyny. Te substancje posiadają wpływ na kondycję naczyń krwionośnych. Regularne spożywanie miodu nawłociowego pozwala na obniżenie ciśnienia krwi i poprawę krążenia. W konsekwencji możliwe jest także zmniejszenie ryzyka zachorowania na groźne choroby układu krążenia w przypadku osób, które posiadają go w codziennej diecie.
Jak rozpoznać miód nawłociowy?
Miód nawłociowy jest bardzo rzadko spotykany, ponieważ to nowa odmiana. Jego popularność zaczyna rosnąć, ze względu na rozpowszechnianie informacji o jego właściwościach leczniczych. Jednak dostęp do nawłoci nadal pozostaje mocno ograniczony. Po pierwsze jej uprawa jest mocno kontrolowana z uwagi na tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania i możliwość ekspansji, a także niszczenia, innych upraw. Jednocześnie nawłoć zaczyna kwitnąć wraz z końcem lata i ten stan trwa przez całą jesień, czyli w okresie, kiedy pszczoły zaczynają się szykować na okres zimowy. Wówczas miód nawłociowy jest dla nich po prostu pokarmem. Wraz z licznymi zapytaniami klientów o ten wyrób, pojawiają się nieuczciwe pomysły o fałszowaniu pozyskiwaniu miodu, dlatego warto wiedzieć jak rozpoznać miód nawłociowy.
W stanie płynnym, miód nawłociowy, posiada jasnożółty kolor. Może przyjmować barwę od słomkowożółtej do jasnobursztynowej. Miód nawłociowy charakteryzuje się zdolnością do szybkiej krystalizacji, która zapewnia jaśniejszy kolor. Po tym procesie zmienia się także jego konsystencja na bardziej kremową i z łatwością można go rozsmarować na pieczywie.
Miód nawłociowy posiada słodki smak, jednak cechuje się występowaniem kwaśnawo-gorzkiej nuty. Dodatkowo wyczuwalny jest bardzo przyjemny zapach nawłoci. Na utrzymanie naturalnego zapachu ogromny wpływ posiada kwestia sposobu przechowania. Kluczowe jest jego każdorazowe szczelne zamykanie, które chroni przez absorpcją innych zapachów.
Zobacz też miód faceliowy
Cena miodu z nawłoci
Wspomniany miód ze względu na występujące trudności w pozyskiwaniu posiada także wyższą cenę. Cena litrowego słoika rozpoczyna się od ok. 50 zł, a nadchodzący okres z pewnością wiąże się z kolejną podwyżką jego ceny. Na jego cenę wpływ posiada także obszar i dostęp do nawłoci. Nawłoć jest najczęściej spotykana na terenie Małopolski i Podkarpacia, dlatego na tych terenach cena może być zdecydowanie niższa.
Miód nawłociowy – na co?
Miód nawłociowy słusznie bywa określany jako nektar życia. Często nawet pszczelarze nie potrafią przedstawić miód nawłociowy na co pomaga, choć zadawane jest im coraz częściej pytanie co leczy miód z nawłoci. Lista wskazań do stosowania tego miodu jest coraz dłuższa, choć może być również spożywany przez osoby, które chcą profilaktycznie wzmocnić organizm.
W pierwszej kolejności powinien być wyborem osób, które zmagają się ze schorzeniami dróg moczowych, a także cierpią przez skąpomocz. Zalecany jest także dla osób, które posiadają kamicę nerkową.
Miody nawłociowe dedykowane są także dla osób, które przeszły przez znaczne osłabienie organizmu, np. na skutek choroby, stresu. Znajduje się w nim cały szereg substancji ożywczych, które zapewniają wzmocnienie. Równolegle polecane są dla osób, które są w trakcie intensywnej nauki bądź treningów.
Miody nawłociowe polecane są także dla osób, które posiadają zaburzone ukrwienie narządów wewnętrznych i kończyn dolnych. Powinny być spożywane przez osoby narażone na nadmierną krzepliwość krwi. Rutyna będąca w składzie nawłoci umożliwia skuteczne uszczelnienie naczyń krwionośnych, co przekłada się na uregulowanie ciśnienia krwi poprzez jego obniżenie. Miody nawłociowe odpowiadają również za wzmocnienie mięśnia sercowego z uwagi na obecność cukrów prostych, które są łatwo przyswajalne przez organizm.
Ponadto, miód nawłociowy właściwości lecznicze posiada wspomagające proces leczenia przyrostu prostaty. Regularne jego spożywanie rzutuje na zachowanie odpowiedniej kondycji stawów, więc powinien on być przyjmowany przez osoby, które zmagają się ze stanem zapalnym stawów. Obecność seskwiterpen, garbników i substancji śluzowych dodatkowo wspomaga proces.
Należy wspomnieć, że posiadane przez nawłociowy miód właściwości umożliwiają również uregulowanie procesów trawiennych. Skutecznie zapobiega nadmiernej fermentacji jelitowej, co zmniejsza ryzyko wystąpienia wzdęć. Dodatkowo miód nawłociowy zastosowanie lecznicze wykazuje w obszarze wspomagania organizmu w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii.
Poznaj również miód manuka
Jak stosować miody nawłociowe?
Miód nawłociowy z powodzeniem może być dodawany do herbaty, deserów, sałatek. Można wykorzystać go również do przygotowywania nalewek lub sałatek. Również można spożywać go bezpośrednio ze słoiczka. Kluczowe jest przestrzeganie temperatury, która chroni jego właściwości. Miód nawłociowy właściwości traci po podgrzaniu w temperaturze przekraczającej 40 stopni C. W konsekwencji, osoby, które piją herbatę z miodem powinny odczekać dłuższą chwilę przed dodaniem go do naparu. Coraz częściej można spotkać się z informacją, że miód nawłociowy to bardzo dobry wybór jako alternatywę dla cukru.
Miód z nawłoci posiada także nietypowe zastosowania, które są praktykowane już od wielu wieków. Bardzo dużą popularnością w czasach starożytnych cieszyły się kąpiele miodowe, które oczywiście były zarezerwowane dla wyższych grup społecznych. Wówczas do wody o temperaturze oscylującej wokół 38 stopni C dodawano aż 300 gram miodu nawłociowego. Czas kąpieli wynosił ok. 20 minut, gwarantował niespotykany relaks, a także wyciszał umysł i rozluźniał mięśnie. Równolegle zapewniał ożywienie i regenerację skóry.
Ponadto, z powodzeniem można wykorzystywać miód nawłociowy jako dodatkowy składnik maseczek na twarz, maseczek do włosów, a nawet peelingów. Miód nawłociowy można nanosić bezpośrednio na usta, co umożliwia ich regenerację.
Podsumowanie
Włączenie do diety miodu nawłociowego to bardzo dobre posunięcie. Zarówno w przypadku osób, dla których jest on szczególnie zalecany jak i w przypadku ludzi, którzy chcą go spożywać profilaktycznie. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób poszukujących zamiennika dla cukru, ponieważ umożliwia zlikwidowanie szkodliwej substancji i pozwala na dostarczenie do organizmu wielu cennych substancji odżywczych.
Nie istnieją żadne bezpośrednie wskazania do stosowania miodu nawłociowego jak i przeciwwskazania do jego spożywania. Spożywany może być przede wszystkim przez osoby posiadające problemy z drogami moczowymi, układem trawiennym, a także z zaburzeniami odporności i osłabionymi naczyniami krwionośnymi.
Miód nawłociowy ze względu na posiadane właściwości bywa określany jako nektar życia. Najistotniejsze właściwości miodu nawłociowego to m.in.: przeciwzapalne, zapobiegające zakażeniom i infekcjom, napotne, bakteriobójcze, rozkurczowe i moczopędne.
Miód nawłociowy to jeden z droższych miodów, ze względu na późny okres kwitnienia nawłoci. Cena litrowego słoika zaczyna się od ok. 50 zł.