Miód rzepakowy – właściwości, zastosowanie. Dla kogo miód z rzepaku?

Miód rzepakowy - właściwości, zastosowanie. Dla kogo miód z rzepaku
Miód rzepakowy – właściwości, zastosowanie. Dla kogo miód z rzepaku / iStock.com / Almaje

Miód rzepakowy jest jednym z najpopularniejszych miodów w Polsce, ale również jest bardzo pożądany przez rodaków. Charakteryzuje się posiadaniem unikalnych walorów smakowych, a także licznych właściwości odżywczych i zdrowotnych. Na tle innych miodów wyróżnia się delikatnością, aromatem, ale również słodkością. Miód rzepakowy można spożywać na wiele sposobów, a jednocześnie można wzmocnić organizm. Poniżej przeczytasz artykuł, w którym dowiesz się co należy wiedzieć o miodzie rzepakowym, jakie posiada właściwości lecznicze, a także kiedy należy go stosować.

Rzepakowy miód – co warto wiedzieć? 

Miód rzepakowy właściwości zawdzięcza nektarowi z kwiatów rzepaku. W ostatnich latach można dostrzec ogromną jego popularność, a także zwiększoną dostępność. W Polsce rolnicy bardzo chętnie uprawiają rzepak, a w okolicach pól ustawiane są pasieki. W konsekwencji są one łatwo dostępne, a rolnicy mogą czerpać korzyści ze względu na zapylenie upraw. Duża ilość nektaru pozwala na stworzenie przez pszczoły odpowiedniej ilości zapasu na okres zimowy. Miód z rzepaku osiąga swoją dojrzałość już po kilku dniach od umieszczenia w plastrach, a następnie jest on zasklepiony i przygotowany do wykorzystania w okresie zimowym. Po zakończeniu tego procesu, pszczelarze mogą skorzystać z pracy pszczół. 

Co warto wiedzieć o miodach rzepakowych
Co warto wiedzieć o miodach rzepakowych. Zdjęcie autorstwa ROMAN ODINTSOV z Pexels

Na zainteresowanie tym wyrobem pszczół ogromny wpływ posiada fakt, że właściwości miodu rzepakowego są bardzo cenne dla zdrowia i organizmu. Przekładają się na uregulowanie wielu procesów zachodzących w ciele człowieka. Bardzo mało osób posiada świadomość, że pszczoły muszą odwiedzić aż 4 miliony kwiatów, aby zgromadzić nektar wystarczający na litr miodu. 

Miód rzepak powstaje najwcześniej. Pierwsze zbiory przypadają na okres kwiecień, maj. Ewentualnie można go zbierać aż do czerwca.

Poznaj również miód lipowy

Miód z rzepaku – właściwości lecznicze

Wiele osób nie ma pojęcia, co leczy miód z rzepaku. Posiadane przez miód rzepakowy właściwości lecznicze posiadają realne przełożenia na stan zdrowia. Miód rzepakowy na tle innych miodów wyróżnia się dużą zawartością glukozy i aminokwasów. W konsekwencji miód rzepakowy rewelacyjnie sprawdza się jako odżywka dla przemęczonego, wyczerpanego organizmu. Szczególnie dotyczy to osób, które przeszły lub przechodzą przez długotrwałą chorobę. Miód z rzepaku doskonale sprawdza się jako substancja odpowiedzialna za poprawienie koncentracji, równolegle dedykowany jest dla osób, które przechodzą lub przeszły przez intensywny wysiłek fizyczny lub umysłowy. Zatem miód rzepakowy jest polecany dla studentów w trakcie sesji. 

Zawarta w miodzie rzepakowym glukoza jest bardzo łatwo przyswajalna przez ludzki organizm. Bezdyskusyjnie, do grona jej zalet należy zaliczyć nieobciążenie wątroby. Wręcz przeciwnie –potrafi pobudzić i wzmocnić przeprowadzane przez wątrobę działanie detoksykacyjne. Całość tych procesów posiada odzwierciedlenie w tempie i skuteczności usuwania produktów powstałych podczas przemiany materii. 

Właściwości miodu rzepakowego
Właściwości miodu rzepakowego. Zdjęcie autorstwa FRANK MERIÑO z Pexels

W miodzie rzepakowym wyróżnia się obecność potasu i magnezu, co umożliwia jego stosowanie w ramach prowadzonej profilaktyki układu krążenia i serca. Potwierdzono, że spożywanie miodu rzepakowego przekłada się na wzmocnienie serca, jednocześnie umożliwia ustabilizowanie ciśnienia krwi. Dostrzeżono, że u osób, które preferują miód rzepakowy spowolnieniu ulegają zmiany miażdżycowe, które już zaczęły postępować. 

W ramach posiadanych przez miód rzepakowy właściwości wyróżnia się działanie wspomagające proces leczenia oparzeń lub chorób skóry. Uzyskanie przyśpieszonego tempa gojenia ran i oczyszczania możliwe jest poprzez rozsmarowanie miodu na miejscu zmienionym chorobowo. 

Badania wskazują, że spożywanie miodu rzepakowego jest szczególnie polecane dla osób, które aktualnie przechodzą przez andropauzę jak i menopauzę. 

Miód rzepakowy posiada bardzo dużo witamin z grupy B, a także witaminy C. Dodatkowo znajdują się w nim również związki karotenoidowe, dlatego jego działanie przekłada się na poprawę kondycji skóry twarzy. Ponadto, w składzie miodów rzepakowych dostrzega się szereg minerałów, które są łatwo przyswajalne przez organizm, a jednocześnie pozostają niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W tej grupie znajdują się pierwiastki tj.: magnez, potas, żelazo, bot. Ponadto warto go stosować u osób zmagających się z chorobami trzustki, wątroby, a także z chorobami układu pokarmowego jak i również w przypadku występowania wrzodów żołądka lub dwunastnicy.

Miód rzepakowy powinien być stosowany w chwilach osłabienia organizmu, a także jego wyczerpania. Należy zaznaczyć, że łatwiejsza przyswajalność rzutuje na tempo utraty nadprogramowych kilogramów. Regularne spożywanie miodu rzepakowego przekłada się na kondycję narządów wewnętrznych. Dodatkowo nie obciąża organizmu, a przede wszystkim nerek. W 100 gram miodu znajduje się aż 300 kcal.

Przeczytaj także: Miód nawłociowy – właściwości

W jaki sposób rozpoznać miód rzepakowy?

Kupujący rzadko stają przed problem jak rozpoznać miód rzepakowy, jednak warto wiedzieć, czym on się charakteryzuje. Rzepak miód wytwarza w jasnym kolorze. Co ciekawe, zdarzają się przypadki, że miody rzepakowe posiadają niemalże białą barwę. Cechą charakterystyczną dla miodu rzepakowego jest zdolność o szybkiej krystalizacji, ponieważ w jego składzie znajduje się aż 80% cukrów. Miód rzepakowy kremowany posiada jasną barwę, która może być porównywalna nawet do koloru smalcu. Zdarza się, że miód z rzepaku posiada zielonkawy odcień. 

Jak rozpoznać miód z rzepaku
Jak rozpoznać miód z rzepaku / iStock.com / Ls9907

Osoby posiadające wrażliwsze nosy mogą próbować rozpoznać go po zapachu. Jego aromat jest bardzo słaby, jednak można wychwycić w nim zapach kwiatów rzepaku. 

Miody rzepakowe są słodkie. Do tego stopnia, że wiele osób uważa je za mdłe. Zdarzają się miody, które posiadają lekką goryczkę. Równolegle smak nie jest intensywny, raczej zakwalifikowany jest jako szczególnie łagodny. 

Sprawdź też: Dla kogo miód ze spadzi?

Miód rzepakowy – na co pomaga?

To, na co jest miód rzepakowy ciężko streścić do jednego zdania, czy akapitu. Liczne właściwości zdrowotne przekładają się na możliwości zastosowania. Ludzie są coraz częściej ciekawi, czy spożywane produkty przynoszą korzyści dla zdrowia. Miód rzepakowy jest bardzo cenny dla organizmu.

Dodatkowo, miód rzepakowy można nanosić na chorobotwórcze zmiany skórne. Polecany jest również na oparzenia. Miód rzepakowy wykazuje działanie zapobiegające zakażeniom, a jednocześnie skraca czas gojenia ran. Stąd też w przypadku urazów skórnych dopuszczalne jest stosowanie opatrunków, które w swoim składzie posiadają miód rzepakowy. Miód z rzepaku polecany jest dla osób, które posiadają zmiany trądzikowe, a także dążą do wygładzenia cery. Dodatkowo można go stosować w przypadku osób, które posiadają łupież. Jego stosowanie może przełożyć się na uzyskanie bardziej odżywionego ciała, twarzy i maseczek, stąd też miód rzepakowy jest pożądany w kosmetyce. 

Pole rzepakowe
Pole rzepakowe. Photo by Waldemar Brandt on Unsplash

Miody rzepakowe mogą wzbogacać maseczki, balsamy i smarowidła, które są przygotowywane samodzielnie w domu. Polecany jest dla osób, które poszukują sposobu na złagodzenie podrażnień, nawilżenie i rozjaśnienie skóry. Po zastosowaniu miodu dostrzegalne jest rozjaśnienie skóry twarzy.

Czytaj również: Miód manuka – właściwości, zastosowanie. Dla kogo miody manuka?

Jak stosować rzepakowy miód? 

Miód z rzepaku może być wykorzystywany na wiele sposobów. Począwszy od dodawania go do jedzenia, kończąc na wykorzystywaniu go do kosmetyków. W rzeczywistości, ograniczenia są nieliczne. Można stosować go zgodnie z potrzebami. Rekomendowane jest, aby jak najczęściej spożywać miód rzepakowy bezpośrednio, bez dodatkowej obróbki termicznej, która potrafi osłabić działanie kluczowych substancji odżywczych. Można go rozpuścić w wodzie lub mleku. Istotne jest, aby temperatura płynów lub potraw nie przekraczała 40 stopni C. Przestrzeganie zaleceń związanych z temperaturą posiada odzwierciedlenie w ilości posiadanych wartości odżywczych, czym wyższa tym rzepakowy miód właściwości zaczyna tracić. 

Rzepak - miód. Jak stosować
Rzepak – miód. Jak stosować. Zdjęcie autorstwa Yan Krukov z Pexels

Specjaliści zalecają, aby zachowywać regularność w spożywaniu miodu. Dopiero wtedy można dostrzec występowanie pożądanych rezultatów. Sporadyczna jego obecność w diecie nie przynosi żadnych efektów. Miód rzepakowy może być dodawany do herbat, deserów, a także dressingów. Idealnie sprawdza się jako samodzielny dodatek do kanapek jak i również przekąska w kryzysowych sytuacjach. 

W przypadku stosowania go na zewnątrz organizmu, czyli na skórę, konieczne jest obserwowanie zmian skórnych. Przede wszystkim, czy po aplikacji miodu z rzepaku nie dochodzi do zaognienia posiadanej zmiany. 

Miód rzepakowy zastosowanie lecznicze bezpośrednie posiada w kwestii leczenia podrażnień i poparzeń na skórze. 

Sprawdź jeszcze miód faceliowy

Podsumowanie

Wszystkie osoby, które posiadają “szczególną” relację ze słodyczami, powinny rozważyć jego coraz częstsze zastępowanie za pomocą zdrowych alternatyw. W tej materii idealnie sprawdza się miód, który może zastąpić cukier w herbacie, czy osłodzić desery.

Kto powinien stosować miód rzepakowy?

Nie znaleziono żadnych przeciwwskazań do stosowania miodu rzepakowego, poza nadwrażliwością na te substancje. Miód rzepakowy polecany jest zarówno dla osób starszych jak i dla dzieci, czy osób z obniżoną odpornością.

Jakie właściwości ma miód rzepakowy?

Miód z rzepaku charakteryzuje się posiadaniem wielu własności odżywczych, które są bardzo cenne dla zdrowia. Do najistotniejszych można zaliczyć m.in.: wzmocnienie organizmu, działanie antybakteryjne, przyspieszenie procesu gojenia ran, obniżenie ciśnienia krwi, a także poprawę metabolizmu komórkowego i układowego.

Ile kosztuje miód rzepakowy?

Powszechny dostęp do rzepaku w trakcie sezonu sprzyja obniżenia ceny miodu z rzepaku. Jest jednym z najtańszych miodów, rzepakowy miód cena za litrowy słoik nie jest wygórowana i oscyluje w okolicach 40 zł.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous Article
Miód lipowy - właściwości, zastosowanie. Dla kogo miód z lipy

Miód lipowy - właściwości, zastosowanie. Dla kogo miód z lipy?

Next Article
Co to cytrulina Jak stosować Działanie i właściwości cytruliny

Co to cytrulina? Jak stosować? Działanie i właściwości cytruliny

Related Posts