Spis treści Hide
Budowanie sylwetki nie polega wyłącznie na przybieraniu w mięśnie, ale i na poprawie wydolności całego organizmu. Służy temu również suplementacja, o którą warto zadbać po zakończonym treningu. Tu z pomocą przychodzi jabłczan cytruliny, który podniesie wytrzymałość na treningu oraz zadba o polepszenie regeneracji potreningowej. Przeczytaj i dowiedz się, co to jest cytrulina. Podpowiadamy również, co daje cytrulina oraz kto powinien pomyśleć o jej stosowaniu!
Cytrulina – co to?
Cytrulina, często określana również jako jabłczan cytruliny, to związek z grupy alfa–aminokwasów, które powstają w wyniku przemiany ornityny. Co ciekawe, znacznie łatwiej spotkać go w formie syntetycznej niż w jego naturalnej postaci. Występuje bowiem w niewielu produktach spożywczych (np.arbuz). W formie syntetycznej jest natomiast dostępny w 2 formach.
Cytrulina – właściwości
Związek ten występuje w formie jabłczanu cytruliny lub L-cytruliny, które są uznawane za suplement dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Pierwszy z nich sprzyja zwiększeniu tzw. pompy mięśniowej, w której trakcie do mięśni napływa krew. Ponieważ jabłczan cytruliny dostaje się bezpośrednio do krwiobiegu, usprawnia proces dotlenienia organizmu, co wpływa on na wzrost wydolności organizmu. Z kolei L-cytrulina to aminokwas, który bierze udział w cyklu Krebsa, co w praktyce oznacza, że zmniejsza ona prawdopodobieństwo wystąpienia zakwasów, jakie mogą pojawiać się po wyczerpującym treningu.
Cytrulina – co daje?
Stosowanie cytruliny wpływa korzystnie nie tylko na potreningową regenerację, ale i na samopoczucie oraz wydolność organizmu. W medycynie od lat jest ona bowiem stosowana jako preparat na:
- Redukcję zmęczenia;
- Demencję i problemy z pamięcią;
- Choroby serca;
- Potencję;
- Anemię sierpowatą;
- Cukrzyce;
- Nadciśnienie tętnicze.
Cytrulina sprzyja produkcji argininy, która z kolei sprzyja tworzeniu się tlenku azotu. Jego obecność w krwiobiegu poprawia przepływ krwi oraz odżywia komórki i mięśnie. Dlatego też jej skuteczność jest wyższa niż w przypadku stosowania argininy. Jest tak, ponieważ zanim arganina trafi do krwiobiegu, w znacznej części jest ona rozkładana przez wątrobę.
Co daje cytrulina? Działanie i właściwości
Cytrulina to aminokwas, niezwykle ważny z punktu widzenia sportowców. Wszystko za sprawą jej prozdrowotnych właściwości, które skutecznie zregenerują organizm oraz poprawią jego wydolność. Na tym jednak jeszcze nie koniec jej zalet.
Cytrulina – działanie
Jak działa cytrulina? Stosowanie tego suplementu przynosi wiele korzyści dla organizmu. Wśród nich należy wymienić m.in. to, że:
- Pomaga ona w redukcji tkanki tłuszczowej w organizmie – dzięki właściwościom antykatabolicznym;
- Przyspiesza wydalanie z organizmu kwasu mlekowego i amoniaku – co łagodzi potreningowe bóle mięśni, czyli zakwasy;
- Rozszerza naczynia krwionośne – a tym samym lepiej dotlenia komórki oraz poprawia ukrwienie organizmu;
- Stymuluje produkcję tlenku azotu – który reguluje napięcie w naczyniach krwionośnych, co poprawia przepływ krwi;
- Reguluje pracę metabolizmu – minimalizując ryzyko wydalania z organizmu pierwiastków takich jak wapń, potas, magnez itp.;
- Redukuje uczucie zmęczenia po wysiłku – dzięki temu, iż stymuluje ono mięśnie podczas wysiłku fizycznego.
Cytrulina – dawkowanie
Dzienna dawka L-cytruliny mieści się w granicy od 4 do 6 g, podczas gdy w przypadku jabłczanu cytruliny jest to od 8 do 10 g. Jeżeli jest ona jednak spożywana w celu poprawienia erekcji – dawka ta powinna wynosić od 1500 do 2000 mg czystej cytruliny dziennie.
Cytrulina – jak brać?
Cytrulinę zaleca się przyjmować na ok. godzinę przed treningiem lub od 1,5 do 2 godzin przed planowanym stosunkiem. Dla jeszcze lepszych efektów cytrulinę warto stosować z argininą, co wydłuży jej działanie.
Kto powinien stosować cytrulinę?
Suplementy z cytruliną mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, jak i zwiększenie jego wydolności, co przydaje się nie tylko w trakcie treningów. Stosowanie cytruliny poleca się więc również osobom, które każdego dnia są narażone na duży wysiłek fizyczny. Cytrulina skutecznie zwiększy ich wytrzymałość tlenową i beztlenową.
Suplementacja cytruliną jest więc przede wszystkim polecana osobom, które sportem zajmują się bardzo intensywnie. W krótkim czasie zaobserwują oni u siebie wzrost siły, co zaowocuje również np. w wykonaniu większej ilości powtórzeń. Cytrulina nie jest jednak wyłącznie preparatem dla osób, które zajmują się sportami siłowymi. Z powodzeniem sięgają po nią także zarówno miłośnicy sztuk walki, jak i inni sportowcy – kolarze, piłkarze itp.
Cytrulina – czy warto?
Suplementacja cytruliną przynosi wiele korzyści – nie tylko dla ciała, ale i poprawy samopoczucia. Jej regularne stosowanie wpłynie na poprawę wyników na siłowni i nie tylko – wielu mężczyzn stosuje ją także jako środek na potencję.
Cytrulina działa bowiem również jako naturalny afrodyzjak. Takie kompleksowe działanie sprawia, że aminokwas ten poleca się stosować w różnym wieku. Należy jednak pamiętać o tym, by zawsze kupować ją u sprawdzonych producentów. Tylko wtedy można mieć pewność, że suplementacja przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Cytrulina na redukcji
Co więcej, aminokwas ten sprawdza się nie tylko w momencie budowania masy mięśniowej (anabolizm), ale i na redukcji, W praktyce oznacza to więc, że mogą ją również stosować osoby, których głównym celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów.
Regularne stosowanie cytruliny wpłynie bowiem na możliwość zwiększenia deficytu kalorycznego, co pobudzi metabolizm do wzmożonej lipolizy. Takie przyspieszone spalanie tkanki tłuszczowej będzie miało charakter długofalowy – co zawdzięczamy jej właściwościom dotleniającym tlenkiem azotu. Zdaniem wielu cytrulina na redukcji jest także ważnym elementem psychologicznym. Pozwala ona bowiem na dalsze ćwiczenia z dużym obciążeniem – wiele osób w trakcie redukcji odnotowuje spadek siły, co demotywuje do dalszych treningów.
Sprawdź również jak sprawdza się odżywka białkowa na redukcji
Cytrulina przed seksem
Aminokwas ten znany jest nie tylko jako suplement dla sportowców, ale i naturalny afrodyzjak. Efekty stosowania tego suplementu są więc widoczne w poprawie jakości życia seksualnego. Będąca efektem suplementacji tzw. pompa mięśniowa, przyczynia się nie tylko do dotlenienia mięśni, ale i zwiększonego przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Dlatego też zdaniem wielu cytrulina jest skutecznym suplementem na erekcję.
Cytrulina przed seksem zwiększa drożność naczyń krwionośnych przy jednoczesnym szybszym przepływie krwi, co sprzyja osiągnięciu lepszej sprawności seksualnej oraz wydłuża czas wzwodu. Podnosząc libido, wpływa ona korzystnie na nasze samopoczucie.
Cytrulina przed treningiem
Cytrulina – przed czy po treningu? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób rozpoczynających przygodę z suplementami. Przyjmowanie cytruliny po treningu wpływa korzystnie na zmniejszenie bólu, jaki może się pojawić w przetrenowanych mięśniach. Zbyt duże obciążenie lub zbyt wiele powtórzeń może sprawić, że trening jeszcze długo będzie się dawał we znaki. Dlatego tez warto pomyśleć o regeneracji potreningowej.
Jeżeli jednak zależy nam na zwiększeniu wydajności organizmu w trakcie ćwiczeń, warto pomyśleć o przyjęciu tego aminokwasu wcześniej. Cytrulina przed treningiem zwiększa możliwości organizmu, co pozwala na wykonanie intensywniejszych ćwiczeń, lub większej ilości powtórzeń.
Ile cytruliny przed treningiem?
Skuteczna dawka dla osób trenujących to od 8 do 10 g jabłczanu cytruliny lub od 4 do 6 g L-cytruliny. Warto wspomnieć o tym, że cytrulina w dni nietreningowe też może być stosowana. Wpłynie ona na lepsze samopoczucie oraz poprawi koncentrację.
Cytrulina – efekty
Z punktu widzenia sportowca najważniejszym efektem działania jest tzw. pompa mięśniowa, czyli zwiększona objętość trenowanych mięśni. Pod wpływem cytruliny dochodzi bowiem do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Większych rozmiarów naczynia pozwalają na zwiększenie siły w trakcie treningu, co pozwala na wykonanie dłuższego treningu. Ponadto następuje również szybsza regeneracja ATP, a dzięki lepszemu wykorzystaniu fosfokreatyny przez mięśnie, następuje poprawa jakość treningu – zarówno wytrzymałościowego, jak i siłowego.
Zobacz również dieta ketogeniczna – efekty
Treningi wytrzymałościowe
Badania dowodzą, że przyjmowanie pojedynczej dawki cytruliny nie wpływają na poprawę wydajności ćwiczeń wytrzymałościowych. Ostatecznie jednak może ona wpłynąć na lepsze wykorzystanie tlenu w mięśniu ćwiczebnym.
Dotlenienie mięśni tlenkiem azotu uchroni je zatem przed powstawaniem zakwasów. To z kolei przekłada się na poprawę mocy wyjściowej podczas aktywności takich jak jazda na rowerze.
Treningi siłowe
Szereg badań wskazuje na to, że stosowanie jabłczanu cytruliny poprawia wyniki treningów siłowych. Wyniki jednych z nich dowiodły, że suplementacja cytruliną pozwala na wykonanie o 53% więcej powtórzeń. Te same badania wskazują również na to, że cytrulina zmniejsza bolesność mięśni u osób trenujących – i to nawet o 40%. Przyjmowanie jabłczanu cytruliny przed treningiem siłowym redukuje także uczucie zmęczenia. Wystarczy jedynie sięgnąć po ten suplement na godzinę przed planowanym treningiem.
Sprawdź też: post przerywany
Oczywiście, że tak. Cytrulina stosowana na godzinę przed treningiem nie tylko podniesie wydolność organizmu, ale i uchroni przed skutkami zbyt intensywnych ćwiczeń, czyli przed zakwasami.
Cytrulina jest naturalnym afrodyzjakiem, który od wieków stosowany jest na poprawę erekcji. Stosowana regularnie podnosi libido oraz poprawia krążenie, co wydłuża czas wzwodu. To z kolei przekłada się na poprawę życia erotycznego.
Cytrulina to nie tylko suplement dla sportowców, którzy chcą poprawić swoje wyniki, ale i dla osób, które chciałyby zrzucić kilka kilogramów. Regularne przyjmowanie tego preparatu nie tylko zwiększa deficyt kaloryczny, ale i pobudza metabolizm do wzmożonej lipolizy. Tym samym następuje spalanie tkanki tłuszczowej, a jednocześnie chroni przed spadkiem siły, który jest często widoczny u osób na redukcji.