Spis treści Hide
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, czym jest L-teanina? Z tym pytaniem boryka się coraz większa liczba osób, które chcą złagodzić stres życia codziennego. Nic dziwnego – coraz więcej osób jest świadomych tego, jak bardzo szkodliwe może być długotrwałe wystawianie się na czynniki stresogenne. Odpowiedzią na tego typu wyzwania może być L-teanina. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, czym tak naprawdę charakteryzuje się ten związek, oraz dlaczego warto go stosować.
Co to jest l-teanina?
L-teanina, to nic innego jak związek chemiczny pochodzący z grupy aminokwasów niebiałkowych. Oznacza to, że w przeciwieństwie do innych aminokwasów nie występuje on w białku, jakie dostarczamy naszemu organizmowi wraz z posiłkiem.
Najczęściej jest ona spotykana w zielonych herbatach – z tego też względu zielone herbaty są zalecane osobom narażonym na różnego rodzaju stany napięciowe. Związek ten występuje też w niektórych rodzajach grzybów, jednak jego stężenie w nich jest stosunkowo niskie. Z tego też względu stanowi ona często istotny dodatek do różnego rodzaju suplementów diety przeznaczonych zarówno dla sportowców, jak i zwykłych, często przepracowanych ludzi.
Sprawdź także czy herbata zielona działa na odchudzanie
Właściwości l-teaniny
Jeżeli chodzi o podstawowe właściwości l-teaniny, to przede wszystkim cechuje się ona właściwościami uspokajającymi, między innymi z powodu tego, że wpływa ona na działanie fal mózgowych, a ponadto neutralizuje ona działanie pobudzające kofeiny, którą często spożywamy wraz z kawą w ciągu dnia.
Z tego też względu wiele osób ceni sobie nasenne właściwości l-teaniny. Można wręcz śmiało powiedzieć, że l teanina na sen to doskonały naturalny środek nasenny. Z powodzeniem jest ona również stosowana przy leczeniu nerwic, ale także depresji, a nawet schizofrenii. L teanina jest także preferowana przez sportowców, jako który środek poprzez wprowadzenie organizmu do głębokiego snu, może w znaczący sposób wpłynąć na jego regenerację po ciężkim wysiłku fizycznym.
Zobacz również jakie właściwości ma miód spadziowy
L-teanina – działanie
Jednym z podstawowych działań, jeżeli chodzi o l-teaninę, są jej właściwości uspokajające, wynikające z łagodzenia działania różnego rodzaju substancji krążących w naszym organizmie, oraz zmniejszania aktywności niektórych fal mózgowych. Ponadto l-teanina wpływa pozytywnie na poziom dopaminy oraz serotoniny, co z kolei pozytywnie wpływa na zdolności do uczenia się, oraz zapamiętywania.
Serotonina wykazuje właściwości odciążające nasz układ krążenia, poprzez między innymi zmniejszenie poziomu ciśnienia tętniczego. Poprawia ona również działanie naczyń krwionośnych oraz zapobiega stwardnieniu tętnic. Z tego między innymi powodu lekarze kardiolodzy zalecają pacjentom odstawienie napojów zawierających kofeinę, a zastąpienie ich zieloną herbatą.
Czytaj też czym jest garcinia cambogia
Jak dawkować l-teaninę?
Jeżeli chodzi o dawkowanie l teaniny, to przyjmuje się, że dzienna dawka tego związku zależna jest od metody jego przyjmowania. Jeżeli chodzi o l-teaninę przyjmowaną wraz z piciem zielonej herbaty, to co do zasady nie ma ograniczeń, gdyż zawartość l-teaniny w zielonej herbacie jest po prostu zbyt mała, by mogła ona nam w jakiś sposób zaszkodzić- w ten sposób zielona herbata może stanowić z powodzeniem substytut różnego rodzaju szkodliwych napojów.
Natomiast w przypadku kapsułek zawierających koncentrat suszu powinna być przyjmowana w dawkach od 150 do 600 mg na dobę – pamiętajmy jednak, że dawka dobowa l-teaniny powinna każdorazowo być ustalana indywidualnie, ponieważ na jej ilość ma między innymi stan zdrowia danej osoby. Przykładowo osoby bardzo znerwicowane będą potrzebować górnej dawki, natomiast pozostałym może w zupełności wystarczyć 150 mg. Optymalne może być na przykład przyjmowanie trzy razy dziennie w dawce 150 mg, czyli rano, w południe, oraz przed pójściem spać.
Sprawdź również co to jest astragalus
Kto pownien stosować?
L-teanina przede wszystkim jest przeznaczona dla osób, które są narażone na silne oraz długotrwałe działanie stresu. Dzięki swoim właściwościom łagodzącym może ona być pomocna dla osób cierpiących na bezsenność, gdyż poprzez włączenie niektórych fal mózgowych może ona wspomóc zasypianie. Po konsultacji z lekarzem może ona stanowić doskonałe uzupełnienie farmakoterapii w takich chorobach jak między innymi:
- nadciśnienie tętnicze- pod warunkiem, że nie będzie ona wpływać na działanie leku, lub nie będzie obniżać ciśnienia poniżej dopuszczalnej normy- w przeciwnym razie należy ją odstawić.
- depresja- l teanina pozytywnie wpływa między innymi na poprawę naszego nastroju.
- schizofremia
- nerwica – dzięki wspomaganiu produkcji serotoniny oraz dopaminy
- różnego rodzaju choroby tętnic oraz naczyń krwionośnych
Z powodzeniem mogą ją również stosować osoby uczące się lub też takie, które chcą poprawić swoją koncentrację na przykład w czasie ciężkiego treningu fizycznego. Z tego samego powodu może ona być stosowana jako tak zwana potreningówka, gdyż ułatwia ona wejście w stan głębokiego snu, co z kolei pozytywnie wpływa na regenerację naszych mięśni po ciężkim wysiłku fizycznym- z powodzeniem możemy łączyć zieloną herbatę z aminokwasami, czy też białkiem pochodzenia zwierzęcego, takim jak, chociażby białko serwatkowe.
Zobacz również czym jest cytrulina
Kto nie powinien stosować?
Przede wszystkim nie powinny jej stosować osoby, które przyjmują leki na obniżenie ciśnienia tętniczego. Wielu z was w tym momencie zastanawia się zapewne dlaczego, skoro l-teanina ma właściwości obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Właśnie z tego powodu osoby te nie powinny jej stosować, gdyż może ona zbytnio obniżyć ciśnienie tętnicze, co może skutkować wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak, chociażby senność, czy też problemy z koncentracją, a w skrajnych przypadkach zasłabnięciem.
Ponadto, jeżeli przyjmujemy stale jakieś leki, to warto przed zastawaniem l-teaniny skonsultować się wcześniej z lekarzem prowadzącym, ponieważ może okazać się, że l-teanina wejdzie w niekorzystną dla naszego organizmu reakcję chemiczną, która może bardzo niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Z korzystania z l-teaniny powinny również zrezygnować osoby, które chcą uzyskać pobudzenie swojego organizmu za pomocą kofeiny, tak jak na przykład sportowcy wyczynowi, dla których kofeina może być przydatna przy ciężkim wysiłku fizycznym. Dlaczego? Ponieważ l-teanina wykazuje właściwości neutralizujące działanie kofeiny- chyba że będzie ona przyjęta równocześnie z kofeiną, gdyż badania wykazały, że w ten sposób obie substancje niejako uzupełniają swoje działanie. Ponadto l-teaniny pod postacią herbaty nie powinny stosować osoby ze słabym żołądkiem lub jelitami, gdyż w przypadku niektórych mocnych naparów (przygotowywanych poprzez długotrwałe parzenie, lub też przy użyciu dużej ilości suszu herbacianego) mogą wystąpić różnego rodzaju przykre konsekwencje żołądkowe, a w skrajnych przypadkach mogą to być między innymi ostre biegunki czy też wymioty.
Czytaj też czy warto stosować odżywkę białkową podczas redukcji
L-teanina – opinie
Jeżeli chodzi o opinie na temat l-teaniny, to trzeba śmiało powiedzieć, że są one różne- aczkolwiek w zdecydowanej większości pozytywne. Wiele tak naprawdę zależy od preparatu, który przyjmujemy, gdyż może on mieć w sobie więcej lub mniej l-teaniny. W przypadku herbat zielonych są to herbaty z grupy L. Nie każdy jednak po pierwsze przepada za smakiem zielonej herbaty, po drugie dla niektórych osób może mieć ona zbyt słabe działanie – z drugiej zaś strony przypadnie ona do gustu osobom lubiącym zdrową i ekologiczną żywność.
Ponadto dzięki niemalże nieograniczonemu dobowemu spożyciu, zielona herbata może stanowić na przykład substytut napojów energetycznych czy też izotonicznych, ponieważ wykazuje ona dobre właściwości nawadniające nasz organizm, zwłaszcza przy dużym wysiłku fizycznym, czy też w trakcie trwania upałów. Co ciekawe wbrew powszechnej opinii zielona herbata może stanowić doskonałą bazę dla innych napojów, a nawet możemy ją posłodzić, jeżeli jej smak nam nie odpowiada. Natomiast jeżeli z powodu dolegliwości żołądkowych nie możemy spożywać zielonej herbaty lub też po prostu nie lubimy jej smaku, to możemy skorzystać z l-taniny pod postacią kapsułek. Osoby je stosujące cenią sobie kapsułki między innymi za:
- większą moc w działaniu niż zielona herbata
- brak dolegliwości żołądkowo-jelitowych
- łatwość w przyswajaniu
- szybsze działanie
- kapsułki są preferowane przez osoby nieprzepadające za smakiem zielonej herbaty
Rozwiązanie to cenione jest także przez osoby, które nie mają czasu na parzenie zielonej herbaty, co z resztą wymaga nieco wprawy – w przypadku kapsułek w zasadzie wystarczy, że popijemy je wodą lub napojem. Jednak najlepsze działanie uzyskamy, jeżeli przyjmiemy je na czczo lub minimum dwie godziny po posiłku.
Sprawdź również co to jest kurkuma z piperyną
L-teanina wykazuje przede wszystkim działania uspokajające. Dzieje się tak, ponieważ wpływa ona na produkcje dopaminy, oraz serotoniny, które wykazują działania uspokajające. Prócz tego l teanina właściwości posiada, dzięki którym wyłączone są niektóre fale mózgowe.
Co do zasady nie ma ograniczeń dobowych dotyczących spożywania zielonej herbaty, która zawiera w sobie l-teaninę. Inaczej jednak jest w przypadku suszu przyjmowanego pod postacią kapsułek, gdyż ich spożycie dobowe wacha się pomiędzy 150 a 600 mg, i jest uwarunkowane między innymi stanem zdrowia, czy też wagą danej osoby.
Jeżeli chodzi o to, na co jest l-teanina, to przede wszystkim jest ona przeznaczona dla osób cierpiących z powodu różnego rodzaju stanów nerwicowych. Ponadto z powodzeniem mogą ją stosować osoby, którym zależy na koncentracji na przykład na treningu, czy też w czasie pracy. Doskonale wspiera ona również naukę, zwłaszcza wśród osób z dysleksją czy też z ADHD. Na co l teanina jeszcze działa? W połączeni ze związkami zawartymi w zielonej herbacie, ma ona właściwości antyoksydacyjne.
Bardzo dobrym rozwiązaniem może być l teanina na sen, a więc dla osób cierpiących z powodu bezsenności, czy też różnego rodzaju chorób psychicznych takich jak, chociażby nerwica, depresja, schizfremia. Doskonale sprawdzi się również wśród osób, którym zależy na dużym skupieniu na pracy lub nauce, gdyż wykazuje ona właściwości wspomagające te czynności.