Zielona herbata na odchudzanie – czy warto stosować ekstrakt z zielonej herbaty?

Zielona herbata na odchudzanie - czy warto stosować ekstrakt z zielonej herbaty
Zielona herbata na odchudzanie – czy warto stosować ekstrakt z zielonej herbaty. Photo by Vivek Kumar on Unsplash

Utrata zbędnych kilogramów jest marzeniem niejednej osoby. Choć odpowiednio dobrana dieta i regularna aktywność fizyczna zwykle gwarantują sukces w tej materii, warto też wspomóc się dodatkowymi metodami podczas odchudzania.

Czy warto stosować zieloną herbatę na diecie
Czy warto stosować zieloną herbatę na diecie / iStock.com / mescioglu

Zielona herbata jest jednym ze składników budzącym zainteresowanie miłośników zdrowego żywienia. Według badań, jej stosowanie może pomóc w pozbyciu się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Czy rzeczywiście zielona herbata odchudza? Jeśli tak to w jaki sposób? Czy zielona herbata przyspiesza metabolizm? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści niniejszego poradnika.

Sprawdź także czy warto stosować odżywkę białkową na odchudzanie

Zielona herbata – gdzie i z czego powstaje?

Zielona herbata była wykorzystywana od czasów starożytnych, a szczególnie w medycynie chińskiej, tajskiej i indyjskiej. Pierwsze wzmianki na jej temat można znaleźć w dziennikach datowanych na 4500 tys. lat temu. Charakterystyczny napar o świeżym, trawiastym smaku trafił po raz pierwszy do Europy w XVII wieku. Choć chwilę później herbata zielona została wyparta przez angielski susz 

Obecnie najwięcej suszu produkuje się w Chinach i Japonii. Zielona herbata jest popularna nie tylko w krajach azjatyckich, ale również w innych częściach świata.

Pole zielonej herbaty
Pole zielonej herbaty. Photo by Arfan Abdulazeez on Unsplash

Uzyskanie zielonej herbaty jest możliwe dzięki natychmiastowemu suszeniu liści tuż po zebraniu. W ten sposób doprowadza się do samoistnego procesu fermentacji rośliny. Ciekawostką jest, że w przypadku czarnej herbaty należy zastosować odwrotny proces. 

Podczas fermentacji trwającej około 24 godzin liście herbaciane ulegają więdnięciu. Dzięki temu pod koniec procesu elementy rośliny stają się miękkie i są bardziej podatne na późniejszą obróbkę. W warunkach przemysłowych wyżej omawiany proces jest przeprowadzany w suszarniach. Bardzo wysoka temperatura pozwala skrócić czas fermentacji liści do 3 lub 5 godzin. Niektóre fabryki stosują w tym celu piece opalane drewnem. W ten sposób zielona herbata zyskuje delikatny, dymny aromat. 

Tabletki z zielonej herbaty
Tabletki z zielonej herbaty / iStock.com / Luis Echeverri Urrea

W efekcie końcowym zielona herbata może być zwijana w małe kuleczki (Gunpowder) lub też niewielkie kwiatki (Snowflakes). Kluczowym jest, by proces przygotowywania zielonej herbaty trwał maksymalnie do 14 godzin. Z tego względu fabryki zajmujące się wyrabianiem herbaty znajdują się bardzo blisko plantacji.

Czytaj również czy kreatyna na redukcji to dobry pomysł

Właściwości odchudzające zielonej herbaty

Ekstrakt z zielonej herbaty wykazuje szerokie właściwości prozdrowotne. Z tego powodu wielu specjalistów zaleca stosowanie zielonej herbaty w codziennej diecie. Zielona odmiana herbaty wyróżnia się tym, że zawiera szereg cennych witamin i minerałów. Najcenniejszymi składnikami obecnymi w naparze są m.in.:

  • witamina A,
  • witamina C,
  • witamina E,
  • witamina B,
  • polifenole,
  • teina,
  • cynk,
  • aminokwasy,
  • fluor,
  • potas.

Właściwości odchudzające zielonej herbaty wynikają z jej dobroczynnego wpływu na metabolizm wątroby. Ekstrakt wspiera również proces oczyszczania organizmu z toksyn, co w ogólnym rozrachunku przekłada się na redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej. 

Ekstrakt z zielonej herbaty
Ekstrakt z zielonej herbaty / iStock.com / Ingfaphoto

Ekstrakt z zielonej herbaty działa korzystnie nie tylko na odchudzanie. Regularne picie naparu pozwala zaopatrzyć organizm w składniki mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów. Zielona herbata obniża poziom cukru, dzięki czemu można ją stosować w charakterze profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto, zawarte w ekstrakcie flawonole wykazują działanie przeciwmiażdżycowe, zaś polifenole i katechiny zapobiegają powstawaniu nowotworów. 

Zielona herbata nie tylko przyspiesza metabolizm. Napar działa również relaksująco i wyróżnia się wyjątkowo pyszny, delikatnym smakiem. W związku z tym picie zielonej herbaty na noc na odchudzanie może być dodatkowym sposobem na wieczorny wypoczynek i ukojenie nerwów. Co ciekawe, regularnie stosowany napar z zielonej herbaty może zmniejszać ryzyko wystąpienia demencji, zaś sam rytuał działa wyciszająco i przeciwdepresyjnie.

Zobacz też co to jest cytrulina i jakie ma właściwości

Jaką zieloną herbatę na redukcji warto stosować?

Kompleksowe działanie prozdrowotne sprawia, że stosowanie wyciągu z zielonej herbaty staje się coraz popularne, również w przypadku utraty zbędnych kilogramów. Zielona herbata na diecie odchudzającej to z pewnością dobry pomysł, choćby ze względu na wysoką zawartość witamin i minerałów. Zastanawiasz się który rodzaj suszu będzie w tym kontekście najlepszy? Czy wiesz ile powinno się pić zielonej herbaty na odchudzanie? Jeśli chcesz się dowiedzieć – czytaj dalej.

Zielona herbata na odchudzanie
Zielona herbata na odchudzanie / iStock.com / karandaev

Dobra zielona herbata na redukcji to z pewnością czysta odmiana chińska tzw. Gunpowder. Zawarte w niej związki przyspieszają metabolizm, a więc tempo spalania kalorii i zbędnej tkanki tłuszczowej. Chińska zielona herbata jest także bogatym źródłem antyoksydantów. Substancje są odpowiedzialne za neutralizację wolnych rodników, a dodatkowo zwiększają zużycie energii w organizmie. To z kolei dodatkowo przyspiesza spalanie tłuszczu, a co za tym idzie – pomaga szybciej zgubić zbędne kilogramy.

W kontekście odchudzania warto też wspomnieć o EGCG w zielonej herbacie. Główny polifenol jest uważany za 100-krotnie silniejszy przeciwutleniacz niż popularnie stosowana witamina C. Substancja ta jest obecna w zielonej herbacie typu Camellia sinesis gwarantuje poprawę kondycji organizmu poprzez dostarczenie cennych składników mineralnych takich jak alkaloidy purynowe czy kwasy fenolowe. Dodatkowo, zielona herbata EGCG usuwa toksyny z organizmu i wpływa korzystnie na metabolizm.

Stosowanie chińskiej herbaty w wariancie Gunpowder lub Camellia sinensis wykazuje pozytywny wpływ na ludzki organizm. Stosując duże ilości naparu można uzyskać m.in.  takie efekty jak:

  • lepsze funkcjonowanie układu krwionośnego,
  • usprawniona praca mózgu,
  • poprawa pamięci i koncentracji,
  • zdrowy wygląd skóry i paznokci,
  • niższe ryzyko chorób nowotworowych,
  • zwiększony metabolizm tkanki tłuszczowej,
  • lepsze funkcjonowanie wątroby,
  • zmniejszone ryzyko wystąpienia udaru mózgu,
  • mniejsze ryzyko wystąpienia łupieżu i chorób zapalnych skóry,
  • poprawa twardości szkliwa (dzięki obecności fluoru),
  • poprawa gęstości kości i mniejsze ryzyko złamań,
  • łagodzenie objawów stanów zapalnych stawów,
  • niższy poziom stresu i ogólna poprawa samopoczucia.

Kapsułki z zielonej herbaty – dlaczego są bardziej efektywne od zielonej herbaty do picia?

Zastanawiasz się ile należy pić zielonej herbaty na odchudzanie? Specjaliści zalecają 2-3 szklanki naparu dziennie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by stosować napój jeszcze częściej. Należy jednak mieć świadomość, że właściwości odchudzające zielonej herbaty w formie naparu są niejako ograniczone. Co można więc zrobić?

Tabletki - zielona herbata
Tabletki – zielona herbata / iStock.com / Kornwipa Ponganan

Chcąc stracić zbędne kilogramy za pomocą naturalnego ekstraktu można zastosować dodatkową suplementację. Kapsułki z zielonej herbaty na odchudzanie zawierają wyższe stężenie polifenoli, które wspierają proces redukcji tkanki tłuszczowej oraz niszczenia komórek tłuszczowych. Ponadto, tabletki z zieloną herbatą zawierają określoną ilość substancji czynnych. Dzięki temu można mieć pewność ile rzeczywiście składników odżywczych jest przyjmowanych w ramach suplementacji. Ekstrakt z zielonej herbaty na odchudzanie w formie kapsułek jest więc sposobem na nieco bardziej kontrolowane wsparcie utraty zbędnych kilogramów. 

Nie oznacza to jednak, że wyciąg z zielonej herbaty w formie naparu nie powinien być stosowany. Choć tabletki z zielonej herbaty na odchudzanie zbierają dobre opinie, większość osób stosujących tę metodę podkreśla, że warto uzupełniać suplementacje o napar. Właściwości ekstraktu z zielonej herbaty są bowiem korzystne dla organizmu, bez względu na formę podania suszu.

Sprawdź również jakie właściwości ma miód lipowy

Czy zielona herbata przyspiesza metabolizm?

Tak. Zielona herbata przyspiesza przemianę materii, a także posiada właściwości spalające tłuszcz. Regularne stosowanie zielonej herbaty w formie naparów lub kapsułek może przełożyć się na przyśpieszenie procesu odchudzania.

Warto jednak pamiętać, że samo stosowanie ekstraktu nie zagwarantuje widocznych rezultatów. Stosowanie zielonej herbaty jest formą profilaktyki odchudzania. Chcąc uzyskać zadowalające efekty kuracji należy połączyć korzystanie z zielonej herbaty z aktywnością fizyczną oraz zdrową dietą, dostosowaną do indywidualnych preferencji.

Czy warto stosować ekstrakt z zielonej herbaty podczas odchudzania?

Tak. Zawarte w zielonej herbacie związki takie jak teina czy garbniki odpowiadają za zwiększoną termogenezę, czyli proces wytwarzania ciepła w organizmie. Wraz z korzystnym działaniem polifenoli, substancje wspierają spalanie tkanki tłuszczowej oraz rozbijania komórek tłuszczowych. Dodatkowo, stosowanie ekstraktu z zielonej herbaty zapewnia utlenienie wcześniej rozbitych komórek tłuszczowych, co ma wpływ na ich szybsze wydalanie z organizmu.

Dodatkową zaletą stosowania wyciągu z zielonej herbaty na odchudzanie jest obecność cennych witamin i minerałów. Regularne stosowanie naparu lub kapsułek sprawia, że organizm nie będzie miał deficytów takich składników jak witamina A, C, B, E, cynk, fluor, potas czy aminokwasy.

Zielona herbata działa korzystnie zarówno na odchudzanie, jak i ochronę organizmu przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Regularne stosowanie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko wystąpienia zatorów płucnych, chorób nowotworowych czy miażdżycowych. Ekstrakt poprawia również funkcjonowanie mózgu i neuronów, co przekłada się na lepszą pamięć i koncentrację. Zielona herbata wpływa też korzystnie na poprawę samopoczucia, co ma spore znaczenie dla skutecznego procesu utraty zbędnych kilogramów.

Czy zielona herbata na noc to dobry pomysł?

Zielona herbata jest polecana nie tylko do stosowania w ciągu dnia, ale również na noc. Ekstrakt nie wykazuje silnych właściwości pobudzających. W związku z tym napar z zielonej herbaty może być stosowany przez osoby w różnym wieku, z różnymi schorzeniami, a także o każdej porze dnia.

Chcąc wypić zieloną herbatę na noc zaleca się jednak ponownie zaparzyć wcześniej przygotowany susz. Przy drugim parzeniu napar jest dużo słabszy i wykazuje właściwości relaksujące i uspokajające. W przypadku pierwszego parzenia zielona herbata może działać orzeźwiająco. Warto jednak zaznaczyć, że jest to kwestia indywidualna.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous Article
Kreatyna na redukcji. Czy warto stosować kreatynę przy odchudzaniu

Kreatyna na redukcji. Czy warto stosować kreatynę przy odchudzaniu?

Next Article
Kurkuma z piperyną - co to jest i jak stosować

Kurkuma z piperyną - co to jest i jak stosować?

Related Posts