Skaza białkowa u dorosłych. Objawy – co jeść i czego nie jeść

Czym jest skaza białkowa u dorosłego
Czym jest skaza białkowa u dorosłego / shutterstock.com / Parallax Production

Alergia pokarmowa jest dolegliwością, coraz częściej diagnozowaną i obserwowaną w społeczeństwie. Ze względu na częstotliwość zachorowań, a także pojawianie się objawów u pacjentów o różnej płci oraz wieku, alergia określana jest mianem choroby cywilizacyjnej. Alergia jest terminem medycznym który określa nieprawidłową reakcję organizmu na alergen, który został wprowadzony do układu pokarmowego. Reakcja ustroju na spożycie konkretnego produktu jest zwykle niewspółmierna do wielkości bodźca, niemniej jednak może mieć wiele niekorzystnych konsekwencji dla osoby uczulonej.

Skaza białkowa u dorosłych
Skaza białkowa u dorosłych / shutterstock.com / Pormezz

Jedną z najczęściej diagnozowanych alergii w społeczeństwie jest tak zwana skaza białkowa. To rodzaj alergii, który przypisywany jest głównie dzieciom, niemniej jednak skaza białkowa u dorosłych posiada taki sam przebieg, charakteryzujący się nieestetycznymi zmianami skórnymi. Jedną z metod unikania reakcji alergicznej na białko jest stosowanie diety eliminacyjnej, która pozwala uniknąć uwidocznienia się objawów skazy. Czym charakteryzuje się skaza białkowa u dorosłych? Do czego może doprowadzić nieleczona skaza białkowa u dorosłych?

Sprawdź również czym jest dieta paleo

Skaza białkowa u dorosłych – charakterystyka schorzenia

Skaza białkowa u dorosłych, tak samo jak u niemowląt i małych dzieci jest rodzajem alergii pokarmowej. W przypadku skazy, głównym alergenem prowadzącym do wywołania nieprawidłowej reakcji organizmu na spożyty pokarm jest białko. Najczęściej, organizm osoby uczulonej nie jest w stanie tolerować białka mleka krowiego, niemniej jednak, zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, skazę białkową uosób dorosłych może również wywoływać białko zwierzęce oraz białko pochodzenia roślinnego.

Skaza białkowa, która uwidocznia się typowo u niemowląt oraz małych dzieci ma związek z ich wciąż dojrzewającym układem immunologicznym, który nie jest w stanie poradzić sobie z właściwą odpowiedzią na przyjęty alergen. Oznacza to, że zdiagnozowana w okresie niemowlęcym alergia na białko mleka krowiego lub inne białko zwykle ustępuje samoistnie w okolicy trzeciego roku życia, kiedy układ immunologiczny dziecka jest w stanie efektywniej pracować. W niektórych przypadkach jednak, alergia będzie schorzeniem towarzyszącym pacjentowi przez całe życie, a jej objawy będą pojawiały się także w nastoletnim oraz dorosłym życiu.

Skaza białkowa u osób dorosłych pojawia się na skutek nieprawidłowego trawienia konkretnego białka. W takiej sytuacji organizm zaczyna traktować je, jako zbędny, szkodliwy produkt przemiany materii, który gromadzony w organizmie doprowadzi do uwidocznienia się objawów dermatologicznych alergii. Suche plamy na ciele, świąd i zaczerwienienie naskórka, wynikające z posiadania skazy białkowej bardzo często mylone są z atopowym zapaleniem skóry, dlatego tez diagnoza schorzenia i zmiana diety zwykle odbywają się już w trakcie zaostrzenia objawów nietolerancji białka. 

Skaza białkowa u dorosłych – objawy

Najważniejszym czynnikiem, świadczącym o toczeniu się wewnątrz ustroju alergii na białko mleka krowiego lub inne białko: zwierzęce albo roślinne jest uwidocznienie się na ciele charakterystycznych zmian dermatologicznych. Czym charakteryzuje się skaza białkowa? Wysypka u dorosłych jest wyraźnym objawem alergii na białko, której towarzyszą zmiany w postaci grudek podskórnych. Grudki te zwykle zlokalizowane są na podłożu o widocznych cechach rumieniowatych, czyli zaczerwienionym kawałku skóry. Głównym miejscem uwidoczniania się zmian alergii na białko są zgięcia stawów kolanowych oraz stawów łokciowych, a także okolice nadgarstków i kostek.

Objawy skazy białkowej u osoby dorosłej
Objawy skazy białkowej u osoby dorosłej / shutterstock.com / Dragana Gordic

Warto wiedzieć, że charakterystyczna wysypka może pojawiać się również na innych częściach ciała, czyli powierzchni twarzy, plecach, brzuchu czy też całych kończynach górnych lub dolnych, co uzależnione jest od intensywności alergii oraz ilości spożytego przez pacjenta alergenu. Wysypka, poza nieestetycznym wyglądem jest bardzo uciążliwa dla osób borykających się z uczuleniem. Najczęściej towarzyszy jej silny świąd i łuszczenie się, które obniża jakość życia, a także uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, jak i higienę snu. Skaza białkowa u szerokiej grupy dorosłych pacjentów objawia się również dolegliwościami ze strony organizmu i układu pokarmowego. 

Skaza białkowa – objawy u dorosłych:

  • swędząca wysypka o charakterze grudkowym, uwidoczniająca się na podłożu rumieniowatym,
  • charakterystyczny katar, tak zwany lejący, doprowadzający do częstego kichania,
  • uporczywy kaszel, męczący pacjentów zwłaszcza podczas snu,
  • tępy ból brzucha, pojawiający się po zjedzeniu produktu spożywczego zawierającego alergen,
  • niezdiagnozowane biegunki lub wymioty, które nie mają innej przyczyny pojawiania się. 

Nieleczona skaza białkowa u dorosłych może doprowadzić do rozwoju patologicznych zmian w układzie pokarmowym. Bagatelizowanie schorzenia jest jest dobrym rozwiązaniem, gdyż objawy alergii zwykle obniżają jakość życia pacjenta, a także zdolność jego organizmu do prawidłowych reakcji immunologicznych i obronnych.

Zobacz także co jeść, aby rosły mięśnie

Przyczyny skazy białkowej u osób dorosłych – co warto wiedzieć?

Podłożem do rozwijania się skazy białkowej jest nadmierna reakcja organizmu na alergen, w przypadku tej dolegliwości białko mleka krowiego, a także białka zwierzęce oraz roślinne. Obecna medycyna nie wyklarowała jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie są przyczyny rozwoju skazy białkowej u osób dorosłych. Bez wątpienia dla specjalistów dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, do których należą obecne od kilku pokoleń alergie w konkretnej rodzinie. Dodatkowym obciążeniem z pewnością są również czynniki środowiskowe, do których należą warunki posiadane w dzieciństwie oraz przebyte infekcje w obszarze górnych dróg oddechowych.

Skaza białkowa u osób dorosłych jest zwykle schorzeniem współistniejącym. Alergia na białko różnego pochodzenia najcześciej towarzyszy nadwrażliwości organizmu na inne alergeny, jak na przykład pyłki, roztocza, sierść zwierząt czy też cząsteczki kurzu.

Skaza białkowa u dorosłych – czego nie jeść?

Jednym ze sposobów unikania pojawiania się odpowiedzi alergicznej organizmu na przyjęte białko jest stosowanie diety eliminacyjnej. Jadłospis osoby zmagającej się z alergią powinien zostać całkowicie pozbawiony białka, które doprowadza do ujawniania się uciążliwych objawów schorzenia.

Czego nie jeść przy skazie białkowej
Czego nie jeść przy skazie białkowej / shutterstock.com / Tatjana Baibakova

Skaza białkowa u dorosłych – czego nie jeść? Jakie produkty są zakazane podczas rekonwalescencji:

  • mleko krowie,
  • produkty zawierające w składzie mleko krowie,
  • mleko innych zwierząt, na przykład owcze lub kozie,
  • mięso wołowe oraz cielęce – posiadające alergen białka zwierzęcego,
  • ryby oraz różnorodne owoce morza,
  • jajka kurze,
  • soja,
  • orzechy,
  • mąka pszenna i produkty z niej wykonywane.

Skaza białkowa – jak rozpoznać tą alergię pokarmową? Jedną z najlepszych metod na ustalenie alergenu doprowadzającego do nieprawidłowej reakcji organizmu jest zastosowanie restrykcyjnej diety eliminacyjnej, a następnie wykonanie tak zwanych testów prowokacyjnych. Test prowokacyjny jest metodą polegającą na całkowitym wykluczeniu z diety potencjalnego alergenu, a następnie włączeniu go do diety i prowadzenie uważnej reakcji organizmu po jego spożyciu.

Okres diety eliminacyjnej, która polega na zakazie spożywania wyżej wymienionych produktów powinien wynosić około 14 dniu, natomiast ścisła dieta wyłączająca alergen doprowadzający do uruchomienia procesów alergicznych wewnątrz ustroju powinna trwać około sześciu miesięcy. Po upływie tego czasu zwykle zaleca się przeprowadzenie ponownych testów prowokacyjnych, które pokażą, czy organizm pacjenta nauczył się radzić sobie z alergenem i właściwie na niego odpowiadać. 

Poza testami prowokacyjnymi oraz dietą eliminacyjną możliwe jest zastosowanie dodatkowych metod diagnozowania alergii. Po wizycie u specjalisty, zazwyczaj alergologia, możliwe jest wykonanie testów skórnych punktowych oraz testów alergicznych z krwi, badających poziom IgE, które zwykle dają wynik wskazujący na alergię pacjenta na dany czynnik lub jej brak. Testy alergiczne są bardzo wiarygodne, a ich przeprowadzenie daje szanse na wprowadzenie leczenia i poprawę jakości życia pacjenta, a także jego codziennego samopoczucia i wyglądu zewnętrznego.

Czytaj też jak zacząć dietę keto

Skaza białkowa u dorosłych – co można jeść?

Przestrzeganie zasad diety eliminacyjnej u pacjentów zmagających się z uczuleniem na białko jest bardzo ważne. Pozwala to całkowicie zredukować objawy alergii, a tym samym podnieść jakość życia i samopoczucia. Poza stosowaniem diety, bardzo ważnej jest uważne i wnikliwe czytanie etykiem kupowanych produktów spożywczych, ponieważ alergizujące białka zwykle są obecne w wielu artykułach, takich jak pieczywo, lody, a nawet przetwory mięsne. Zjedzenie alergenu w okresie rekonwalescencji może zakłócać jej przebieg, a także zaburzać wyniki przeprowadzanych testów alergicznych.

Skaza białkowa u dorosłych – co można jeść?

  • mięso drobiowe i podroby,
  • mięso królicze,
  • kasze: bulgur, gryczana, jaglana, jęczmienna,
  • makaron: razowy oraz z pszenicy durum,
  • biały oraz brązowy ryż,
  • warzywa: kalafior, marchewka, brokuły, brukselka, kapusta, pomidory, ogórki, cukinia,
  • żółtka jaj kurzych, strusich i przepiórczych,
  • owoce, poza cytrusami, truskawkami oraz malinami.

Dieta eliminacyjna jest bardzo potrzebna pacjentom zmagającym się z alergią pokarmową na białko. Niemniej jednak, warto pamiętać, że eliminacja wielu grup produktów spożywczych może mieć też negatywne konsekwencje dla ustroju, czego efektem jest doprowadzenie do niedoborów witaminowych u dorosłych, zmagających się ze skazą białkową. W takim przypadku niezwykle istotne jest wprowadzanie do swojej codziennej diety artykułów zastępczych, które będą wyróżniały się recepturą o zrównoważonych wartościach odżywczych dla pacjenta.

Szczególną uwagę, podczas prowadzenia diety eliminującej białko należy zwrócić na właściwą podaż witaminy D, wapnia, a także potrzebnych tłuszczy, które można włączyć dzięki suplementacji. Wprowadzenie suplementów diety daje szanse na uniknięcie groźnych dla zdrowia niedoborów witaminowych, niemniej jednak ten proces powinien rozpocząć się po wykonaniu badań z krwi, określających poziom substancji witaminowych w organizmie pacjenta. 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous Article
Dieta paleo - czym jest

Dieta paleo - zasady. Czego nie jeść i co można jeść w diecie paleo?

Next Article
Co to jest Arginina

Arginina — co to jest i jakie ma zastosowania?