Spis treści Hide
- Miłorząb japoński – co to jest i jak działa
- Miłorząb japoński – właściwości
- Miłorząb gingko biloba – wskazania dotyczących układu nerwowego
- Miłorząb japoński – wpływ na serce i układ krążenia
- Ginkgo biloba – właściwości i zastosowanie w kosmetologii
- Miłorząb japoński – przeciwwskazania
- Miłorząb japoński – gdzie kupić i jak stosować?
Miłorząb japoński to jedna z najstarszych roślin świata. Przez Krzysztofa Darwina nazwany został „żywą skamieniałością”. Cały szereg mechanizmów ochronnych sprawił, że roślina potrafi poradzić sobie w naprawdę trudnych warunkach. Miejscem ich naturalnego występowania są Chiny. Właśnie w kulturze azjatyckiej wykorzystywany był już wiele tysięcy lat temu jako ważny element medycyny naturalnej. Obecnie jest szczególnie lubiany przez osoby zainteresowane zdrowym odżywianiem ze względu na wyjątkowe właściwości prozdrowotne.
Miłorząb japoński – co to jest i jak działa
Miłorząb japoński to roślina azjatycka, która rośnie w niezmienionej formie od milionów lat. W innych klimatach hodowana jest głównie jako roślina ozdobna. Spożywana może być natomiast w postaci suszu, z którego sporządza się napar.
Powodem, dla którego miłorząb japoński przetrwać może nawet w bardzo trudnych warunkach jest wyjątkowa duża zawartość antyoksydantów, flawonoidów i terpenów. Ponieważ składniki te odnaleźć można również w liściach rośliny, susz stanowić może bardzo bogate źródło dobroczynnych substancji bioaktywnych. W medycynie chińskiej miłorząb uznawany jest za cenny składnik wspierający funkcjonowanie układu krążenia, układu nerwowego, słuchu oraz wielu innych ważnych procesów życiowych.
Obecnie napary z miłorzębu japońskiego poleca się jako uzupełnienie zdrowej i zbilansowanej diety. Ich działanie jest naprawdę wszechstronne i może kompleksowo wspomóc pracę całego organizmu. Szczególnie poleca się go osobom w średnim i starszym wieku.
Sprawdź również co to są adaptogeny
Miłorząb japoński – właściwości
Miłorząb japoński swoje właściwości zawdzięcza flawonoidom, antocyjanom oraz terpenom. Składniki te wyróżniają się bardzo silnym działaniem antyoksydacyjnym, czyli zwalczającym wolne rodniki tlenowe.
Wolne rodniki tlenowe to aktywne formy tlenu, które powstają w organizmie podczas zwykłego oddychania komórkowego. Są one bardzo reaktywne, a co za tym idzie, szkodliwe dla zdrowych komórek. Mogą uszkadzać prawidłowe struktury w organizmie głównie poprzez ingerencję w błonę komórkową. Na szczęście taka ich ilość, która produkowana jest w naturalnych procesach może być z powodzeniem unieszkodliwiana przez naturalne mechanizmy obronne zdrowego organizmu. Jednak w związku ze stresem, aktywnością fizyczną, niedoborami snu oraz wszelkimi innymi czynnikami obciążającymi, ilość wytwarzanych reaktywnych form tlenu jest znacznie większa. Biorąc pod uwagę obecny styl życia, który pełen jest pośpiechu, presji oraz nadmiaru obowiązków, nasz organizm musi sprostać wręcz niemożliwemu zadaniu. Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzą superfood, takie jak miłorząb japoński.
Silne działanie antyoksydacyjne miłorzębu japońskiego może działać ochronnie na bardzo wiele tkanek i procesów w naszym organizmie. Bardzo istotny jest tu wpływ na układ krążenia:
- Poprawa przepływu krwi w mózgu oraz naczyniach krwionośnych obwodowych
- Uszczelnienie naczyń krwionośnych
- Rozszerzenie naczyń krwionośnych
- Pobudzanie uwalniania ze śródbłonka
- Działanie antyagregacyjne
Miłorząb japoński może również bardzo korzystnie wpływać na pracę mózgu:
- Poprawia zdolność do skupienia i koncentracji
- Poprawia pamięć krótkotrwałą
- Umożliwia efektywniejsze wykorzystanie glukozy przez komórki mózgu
- Działa ochronnie na osłonki mielinowe, czyli warstwę ochronną otaczającą komórki nerwowe
Nie można zapomnieć również, że ginkgo biloba, poza wysoką zawartością substancji bioaktywnych, stanowi również źródło witaminy C, witaminy E, fitosteroli, karotenu, selenu oraz polisacharydów.
Podsumowując, miłorząb japoński uznawany jest za cenny składnik naturalny, który pomaga spowolnić procesy starzenia się organizmu. Jego regularne spożywanie poprawia ogólne samopoczucie, a także może zapobiec wielu chorobom, takim jak nadciśnienie, miażdżyca czy demencja.
Zobacz także właściwości CBD
Miłorząb gingko biloba – wskazania dotyczących układu nerwowego
Cały układ nerwowy może funkcjonować prawidłowo dzięki istnieniu osłonek mielinowych. Jest to wysoce swoista warstwa ochronna, która chroni komórki mózgu przed uszkodzeniami. Dodatkowo odpowiada za wymianę substancji pomiędzy komórkami nerwowymi i otoczeniem. Co niezwykle ważne, znacznie przyspiesza również przepływ sygnałów nerwowych i ich przekazywanie pomiędzy komórkami. Bez prawidłowych osłonek mielinowych komórki mózgu zwyczajnie umierają.
Miłorząb japoński może wpływać bardzo korzystnie na tworzenie i ochronę osłonek mielinowych. Z tego względu już od tysięcy lat poleca się go w przypadku wszelkich dolegliwości ze strony układu nerwowego.
Miłorząb japoński to cenny element medycyny naturalnej, który może pomóc w zapobieganiu wielu chorobom. Nierzadko stanowi on również świetne uzupełnienie farmakoterapii przy leczeniu już zaistniałych chorób. Po preparaty z tej rośliny bardzo często sięga się w przypadku pojawienia się zaburzeń koncentracji, pogarszania pamięci czy zmniejszonej zdolności do skupienia. Poleca się go pacjentom chorującym na demencję oraz chorobę Alzheimera. Jego protekcyjne działanie na układ nerwowy bardzo często okazuje się skuteczne przy uciążliwych dolegliwościach, takich jak:
- Szumy uszne
- Zawroty głowy
- Problemy z utrzymaniem równowagi
- Wahania nastroju
- Problemy ze słuchem
W połączeniu z kwasem hialuronowym, miłorząb japoński bywa również składnikiem kropli do oczu.
Czytaj też jakie ma żyworódka właściwości
Miłorząb japoński – wpływ na serce i układ krążenia
Jeśli chodzi o roślinę jaką jest miłorząb japoński, działanie na układ krążenia jest widoczne w przypadku obwodowych naczyń krwionośnych. To właśnie one stanowią jeden z pierwszych celów ataku wolnych rodników tlenowych, tak licznie powstających we wszystkich sytuacjach stresowych. Właśnie z tego względu zaleceniami medycyny naturalnej do stosowania gingko biloba są miażdżyca, zespół niespokojnych nóg oraz chromianie przestankowe. Wyciąg z miłorzębu japońskiego cechuje się właściwościami antyagregacyjnymi, zatem jego regularne spożywanie jest również wskazane w przypadku choroby zakrzepowo-zatorowej. Właściwości składników aktywnych związane z rozszerzaniem naczyń krwionośnych mogą być szczególnie skuteczne u osób borykających się z problemami nadciśnienia.
Widać zatem, że miłorząb japoński jest wskazany w przypadku większości chorób cywilizacyjnych. Jest elementem zdrowej i zbilansowanej diety, która działa protekcyjnie i wspomagająco na cały nasz organizm. W obecnych czasach jego stosowanie może być ratunkiem przed najbardziej niebezpiecznymi i częstymi schorzeniami.
Ginkgo biloba – właściwości i zastosowanie w kosmetologii
Jeśli chodzi o miłorząb japoński, właściwości tej rośliny są wykorzystywane również w kosmetologii. Skuteczne może być zarówno jego spożywanie, jak również użytkowanie zewnętrzne. Za dobroczynny wpływ na skórę odpowiadają wspomniane już wcześniej antyoksydanty. Niezwykle ważne są jednak również karoten, witamina E oraz selen. Wszystkie one tworzą razem prawdziwą miksturę młodości, odpowiadając za promienny i młody wygląd cery.
Bioaktywne składniki zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ich działanie protekcyjne redukuje również szkodliwy wpływ promieniowania UV na naszą cerę. Hamowanie powstawania zmarszczek wynika natomiast z inhibicyjnego działania miłorzębu na enzymy rozkładające kolagen. Biorąc pod uwagę korzystny wpływ antyoksydantów na stan naczyń krwionośnych, ginkgo biloba polecany jest osobom z cerą naczynkową.
Sprawdź również działanie aloesu
Miłorząb japoński – przeciwwskazania
Składniki medycyny naturalnej nigdy nie powinny być bagatelizowane. Zawsze należy uwzględniać je i mówić o ich spożywaniu lekarzowi. W przypadku stosowania jakichkolwiek leków na stałe należy koniecznie spytać się swojego lekarza o ewentualne interakcje z naszymi suplementami.
Miłorząb japoński przeciwwskazany jest w przypadku:
- Zaburzeń krzepnięcia
- Stosowani leków przeciwzakrzepowych
- Ciąży i porodu
- Karmienia piersią
- Dzieci i młodzieży do 18 roku życia
- Przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi
Miłorząb japoński – gdzie kupić i jak stosować?
Miłorząb japoński kupić można w sklepach ze zdrową żywnością oraz w aptekach. Jego najpopularniejszą opcją jest susz, z którego sporządza się napary. Obecnie znaleźć można jednak również miłorząb japoński w kapsułkach czy tabletkach. Taka opcja jest bardzo wygodna i łatwa w dawkowaniu. Nowością jest natomiast miłorząb japoński w płynie, który można dodawać do jogurtu lub dowolnego napoju.
Jeśli chodzi o miłorząb japoński, ceny suszu wahają się pomiędzy 15 a 20 zł za 100 g produktu. Kapsułki można kupić w cenie około 30 zł za 100 sztuk. W przypadku tych drugich wahania ceny mogą być jednak znaczne w zależności od koncentracji składników aktywnych w jednej tabletce.
Napar z miłorzębu japońskiego jest bardzo łatwy w przygotowaniu. 1 łyżeczkę suszu, czyli około 4 g, zalać należy 500 ml wrzątku. Pozostawić pod przykryciem na około 15 minut. Po tym czasie napój jest gotowy do spożycia. Jedną szklankę pić należy dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.
Zobacz także właściwości gotu koli
Tak, miłorząb japoński wpływa na śródbłonek stymulując uwalnianie z niego czynnika rozszerzającego naczynia krwionośne. Dodatkowo wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, co chroni je przed uszkodzeniami i odkładaniem się cholesterolu, czyli rozwojem miażdżycy.
Tak, jako że miłorząb japoński poprawia krążenie krwi obwodowej. Zaburzenia erekcji w wielu przypadkach wynikają z problemów w dopływie krwi do genitaliów. Właśnie w takich przypadkach pomocna może być suplementacja miłorzębu japońskiego.
Tak, podobnie jak każda substancja aktywna. Uważać na niego powinny osoby z cukrzycą, gdyż suplementacja może wpłynąć na wahania poziomu cukru we krwi. Inne skutki uboczne to bóle głowy, problemy trawienne oraz reakcje alergiczne.
Miłorząb japoński może być zalecany w przypadku miażdżycy, choroby zakrzepowej, nadciśnienia, demencji oraz choroby Alzheimera. Poleca się go również na problemy z koncentracją i pamięcią.