Spis treści Hide
Niektórzy spożywają miód dla jego niepowtarzalnego smaku, a inni sięgają po ten przysmak przede wszystkim po to, by czerpać z niego właściwości prozdrowotne. Niezależnie od tego, po co jemy miód, warto wiedzieć, że jest to przysmak, który zdecydowanie warto wprowadzić do swojej diety. Dziś koncentrujemy się na miodzie spadziowym, który tworzony jest ze spadzi. Aby zrozumieć co go wyróżnia, jak smakuje i jakie ma właściwości, zachęcamy do przeczytania naszego dzisiejszego wpisu.
Spadziowy miód – co warto wiedzieć?
Miody spadziowe różnią się od tych, które tworzone są z nektarów kwiatowych. Powstają one ze spadzi z drzew, która jest sokiem drzewnym, który produkują pszczoły. Co ważne, korzystają one zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych. Możliwe jest także połączenie miodu wytwarzanego przez pszczoły z nektaru kwiatowego z miodem spadziowym. W takim przypadku mówimy o miodzie nektarowo-spadziowym, który jest idealnym połączeniem właściwości miodu nektarowego oraz spadziowego.
Powinniśmy również wiedzieć, że miody nie są produktami jednorodnymi. Wyróżniają się one poszczególnymi gatunkami, a tym samym – właściwościami. O tym co leczy miód ze spadzi opowiemy nieco później.
Miód ze spadzi powstaje w wyniku współpracy różnych gatunków owadów. Nie powinniśmy więc przypisywać go tylko i wyłącznie pszczołom. Najpierw sokiem drzewnym zajmują się różnego rodzaju owady. Są to mszyce, czerwce oraz miodówki, które żerują na drzewach liściastych oraz iglastych. Dopiero gdy słodkie krople będą gromadzić się na drzewach, po nektar przylatują pszczoły, które zabierają go do ula. To właśnie tam powstają miody spadziowe.
Miody spadziowe są jednymi z droższych wśród tych, które są dostępne na rynku. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jest on dość rzadki. W niektórych rejonach, spadź na drzewach pojawia się tylko raz na kilka lat. Nie bez powodu więc miód spadziowy nazywany jest miodem… królewskim.
Miód spadziowy możemy podzielić na rodzaje – zależnie od drzewa, z których pochodzić będzie spadź. Miód spadziowy iglasty najczęściej powstaje ze spadzi, która pojawi się na jodle lub świerku. Miód ten będzie słodki, ale możemy mieć także lekko gorzki posmak. Czasem zdarza się, że miód spadź iglasta jest nawet delikatnie… kwaśny. Ten rodzaj przysmaku jest jednak nieco łagodniejszy oraz subtelniejszy od tego liściastego. W przypadku tego drugiego, wyróżnia się żywiczność. Zarówno w miodzie spadziowym liściastym, jak i iglastym, wyczujemy jednak jej charakterystyczny smak oraz zapach. Wyczuwalne będzie także igliwie.
Miód ze spadzi liściastej jest nieco ciemniejszy. Zdarza się, że przybiera on nawet ciemno-żółty odcień. Powstaje on głównie z klonów, dębów oraz lipy – czyli drzew, które wytwarzają dużo soków. W smaku jest on bardzo łagodny oraz delikatny. Nie każdemu jednak przypadnie on do gustu, ponieważ jest on dość specyficzny. Niezależnie od walorów smakowych, warto się jednak do niego przekonać i spróbować – choćby ze względów właściwości leczniczych tego przysmaku.
Sprawdź również na co miód faceliowy warto stosować
Miody spadziowe – właściwości
Wiele osób zastanawia się co leczy miód ze spadzi. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że znacznie przewyższa on miody nektarowe, a więc te, które powstają za pomocą kwiatów. Miód spadziowy ma w sobie niemal dziewięć razy więcej biopierwiastków, które występują w nim w doskonale przyswajalnej formie. Spadziowy miód właściwości ma bardzo wiele i na pewno jest on doskonałym przysmakiem, który jest bogaty w wartości odżywcze. Znajdziemy w nim potas, wapń, sód, magnez i fosfor. Warto także wiedzieć, że miody spadziowe są jedynymi, które zawierają w sobie cynę oraz srebro.
W miodzie spadziowym znajdziemy także niemal dwa razy więcej enzymów, aminokwasów oraz białek. Przewyższa więc on tradycyjne miody nektarowe, co tylko powoduje, że powinniśmy po niego sięgać jak najczęściej. To jeszcze nie koniec!
Miód spadziowy właściwości lecznicze ma także w działaniu przeciwbakteryjnym oraz wykrztuśnym. Tutaj pomocny jest gwajakol, czyli substancja, która występuje w miodzie, który wytworzony jest ze spadzi jodłowej. Nie musimy także wspominać, że w spadziowym miodzie znajdziemy także cały szereg różnych witamin: witaminę A, C, K oraz witaminy z grupy B.
Miód ze spadzi ma także właściwości aromaterapeutyczne oraz – jak wspominaliśmy, substancje w nim zawarte, świetnie wchłaniają się przez organizm. Dzięki temu możemy być pewni, że spożywając miód, przyjmiemy masę potrzebnych substancji, które pozytywnie wpłyną na działanie naszego ciała. Miód spadziowy ma także właściwości oczyszczające. Dzięki temu zniwelujemy szkodliwy wpływ różnego rodzaju toksyn. Świetnie się sprawdzi w przypadku osób, które spożywają alkohol lub palą tytoń.
Właściwości miodu spadziowego na tym się jednak nie kończą. Warto także zaznaczyć, że spożywając miód ze spadzi, pomagamy w przemianie materii, poprawiamy pracę serca oraz nerek. Jeżeli doskwierają nam napięcia nerwowe oraz odczuwamy niepokój – także pomocne może okazać się spożycie miodu spadziowego. Niektórzy dietetycy polecają łączyć go z olejem konopnym, co będzie miało pozytywny wpływ na układ nerwowy. Pomoże nam on także w budowaniu odporności – dlatego też dobrze jest go spożywać w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na zachorowania oraz infekcje. Miód spadziowy świetnie sprawdzi się również w przypadku kuracji profilaktycznych.
Miód spadziowy wyróżnia się także właściwościami, które przyspieszają gojenie się oparzeń, odmrożeń oraz różnego rodzaju ran. Pomocny będzie on także dla osób, które borykają się z uciążliwym kaszlem. Co ciekawe, również stomatolodzy zauważyli pozytywny wpływ miodu spadziowego na organizm człowieka. Mówi się, że zapobiega on tworzeniu się kamienia nazębnego, co tylko powinno zachęcać nas do spożywania go w dużych ilościach.
Warto jednak pamiętać, że miód spadziowe – tak jak wszystkie pozostałe, w zdecydowanej większości składa się z cukrów prostych – glukozy oraz fruktozy. Oznacza to więc, że powinny na niego uważać osoby, które są chore na cukrzyce. Mimo dość sporej ilości wody oraz innych prozdrowotnych substancji, może on w nadmiarze zaszkodzić i przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego.
Jak rozpoznać miód spadziowy?
Wszyscy doskonale wiemy jak wyglądają miody nektarowe. W przypadku miodów spadziowych, warto wiedzieć, że nie powstają one z kwiatów. Inny więc będzie ich smak, aromat oraz zapach. Różnić go będzie także kolor, który możemy zauważyć już na pierwszy rzut oka.
Miód spadziowy liściasty oraz iglasty będzie miał bardziej wyrazisty smak. Odczuwalny może być także posmak żywiczny. Bez trudu powinniśmy także odczuć igliwie. Kolor wyróżniać się będzie ciemnym odcieniem. Może także zdarzyć się, że będzie on lekko zielony, a nawet szary. Warto jednak wiedzieć, że kolor zależny będzie od pory roku, w której wytworzony będzie miód spadziowy. Najjaśniejszy znajdziemy wiosną. Zależne jest to od wpływu światła oraz tlenu – to właśnie te czynniki zmieniają miód na ciemniejszy.
Miód spadziowy – na co?
Jak już wspominaliśmy miód spadziowy nazywany jest miodem królewskim. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zawiera on w sobie wiele substancji, które pozytywnie wpływają na działanie organizmu człowieka. Miód ten możemy spożywać nie tylko dla walorów smakowych, ale warto go również rozważyć pod kątem wartości prozdrowotnych.
Jeżeli więc cierpimy na nowotwory, kamicę nerkową, choroby serca – warto sięgnąć jako wsparcie właśnie po miody ze spadzi. Pomocne będą one także dla osób, które mają astmę. Dodatkowo miód ten działa wykrztuśnie – szczególnie jeżeli zdecydujemy się na miód spadziowy iglasty. Wyróżnia się on także właściwościami przeciwbakteryjnymi.
Miód ze spadzi pomocny będzie również w przypadku gojenia się różnego rodzaju ran, a także niwelowaniu toksyn, które z jakiegoś powodu znajdują się w naszym organizmie. Dzięki niemu zmniejszymy szkodliwe działanie na organizm kawy, alkoholu, papierosów, a nawet herbaty. Przyspieszymy i wspomożemy w ten sposób przemianę materii, a także pracę serca i nerek. Świetnie sprawdzi się on także dla osób, które chcą poprawić krążenie oraz obniżyć ciśnienie.
Zobacz także jakie ma właściwości miód manuka
Jak stosować miody spadziowe?
Niezależnie od ilości prozdrowotnych substancji, które znajdują się w miodzie spadziowym, musimy pamiętać, że jest to produkt wysokokaloryczny. Na każde 100 g miodów przypada około 330 kcal, a jedna łyżeczka miodu ze spadzi ma około 23kcal. Dlatego pamiętajmy, by przyjmować go z rozsądkiem.
Najlepszy efekt osiągniemy, gdy miód będziemy spożywać regularnie, a nie doraźnie. Istnieje wiele sposobów, by dodawać go do codziennej diety. Miód spadziowy sprawdzi się w wielu potrawach – także tych nieco bardziej wytrawnych.
Oczywiście najpopularniejszym zastosowaniem miodów spadziowych jest stosowanie ich jako naturalny słodzik do napoju. Możemy nim słodzić na przykład herbatę. Warto jednak przy tym pamiętać, że napój nie może przekraczać temperatury 40 st. C. W przeciwnym razie utraci on swoje właściwości i będzie po prostu zwykłym cukrem. A co zrobić, gdy nie lubimy słodkiej herbaty, a chcemy spożywać miód spadziowy?
Idealnie sprawdzi się on choćby jako marynata do mięsa. Świetnie będzie się on komponował z różnymi przyprawami. Miód spadziowy możemy także wykorzystać jako dodatek do kanapki. Możemy nawet stworzyć specjalną pastę, którą posmarujemy pieczywo. W sieci znajdziemy także masę przepisów, które pomogą nam stworzyć różnego rodzaju słodkie przekąski, które zawierać w sobie będą miód spadziowy. Dzięki temu będziemy mogli spożywać go w odpowiednich ilościach – ciesząc się z właściwości, które w sobie zawiera.
Miód spadziowy jest idealny dla każdego. Warto jednak pamiętać, że mimo wielu właściwości prozdrowotnych, nie warto z nim przesadzić. Uważać powinny szczególnie dzieci oraz osoby, które chorują na różnego rodzaju choroby – choćby cukrzycę.
Właściwości miodu ze spadzi jest cała masa. Pomocny będzie on zarówno na poprawę przemiany materii, pracę nerek, serca, a także polepszy odporność organizmu. Dodatkowo pomoże on zasnąć, a także zapobiega powstawaniu kamienia na zębach.
Miód spadziowy jest dość rzadki, a tym samym – drogi. Zapewniamy jednak, że ze względu na jego prozdrowotne właściwości, jest on warty swojej ceny. Ta zaczyna się w okolicach 25 złotych za mniejszy słoik, a kończy na 100 zł za słój litrowy.