Odżywka białkowa a odchudzanie. Czy warto stosować białko na redukcji?

Białko - odchudzanie
Białko – odchudzanie. Photo by Derick McKinney on Unsplash

Czy odżywka białkowa pomaga schudnąć?

Odżywki białkowe stosowane są od wielu lat. To najbardziej popularne suplementy dla sportowców. W tym czasie powstało wiele mitów oraz fałszywych informacji na ich temat, przez co początkującemu adeptowi ćwiczeń na siłowni trudno rozróżnić nieprawdziwe informacji od tych, które niosą za sobą rzetelne informacje. Wiele osób zaczynających dopiero swoją przygodę z treningiem nie potrafi rozróżnić wartościowych informacji od tych przekłamanych. A co za tym idzie, stosują odżywki białkowe niezgodnie z ich przeznaczeniem lub oczekują po nich efektów, które te konkretnie suplementy nie gwarantują. 

Suplementy białkowe służą przede wszystkim wzmożonemu i przyspieszonemu budowaniu masy mięśniowej. To także dobre preparaty, które wzmacniają włókna mięśni po intensywnym treningu. Jaki związek ma suplementacja białka z rozwojem masy mięśniowej? Białko rozkładane w ludzkim organizmie do aminokwasów stanowi materiał budulcowy tkanki nerwowej i gruczołowej. Jest także ważnym składnikiem płynów ustrojowych jak krew, enzymy, a także hormony. Uczestniczy też w procesach transportowych oraz regulacyjnych. 

Białko na redukcji. Czy warto stosować?
Białko na redukcji. Czy warto stosować? Photo by CTRL – A Meal Replacement on Un

Odżywka białkowa na odchudzanie? Jak najbardziej, jeśli tylko dostosujesz się do kilku obowiązujących zasad oraz dobierzesz suplementy, które będą adekwatnego do postawionego przez Ciebie postanowienia.

Suplementy białkowe najczęściej kojarzone są z osobami szczególnie aktywnymi fizycznie, ale warto zwrócić uwagę na to, że białko jest niezbędnym składnikiem diety każdego z nas. Zarówno tych bardziej jak i mniej aktywnych fizycznie. Różnica polega jedynie na ilości oraz zapotrzebowaniu, które powinno być analizowane indywidualnie, w zależności od trybu życia, częstotliwości i intensywności aktywności fizycznej oraz diety. 

Zapotrzebowanie na białko rośnie u osób, które uprawiają sport regularnie. Dlatego jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie i marzy Ci się sportowa sylwetka w stosunkowo niedługim czasie, warto sięgnąć po odżywki białkowe. To wygodny sposób na uzupełnienie swojej diety w niezbędne składniki, zwłaszcza dla osób, które w swojej codziennej diecie nie dostarczają swojemu organizmowi odpowiedniej ilości tego suplementu.

Odżywki białkowe na odchudzanie. Jakie białko na redukcji powinniśmy wybrać? 

Wiesz już, że białko to niezbędny składnik do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu, niezależnie od formy i intensywności treningu. Od tego zależy ilość i rodzaj suplementu, który powinieneś wybrać. Przyjmuje się, że przedział od 1,4 do 2 g na kilogram masy ciała to dopuszczalna, bezpieczna dawka suplementu. Odżywka białkowa na redukcji może być stosowana w granicach 1,2-1,6 g na kilogram masy ciała. Podobnie jak z treningiem, rygorem diety, tak z odżywkami nie należy przesadzać. Spożywanie większych dawek niż te zalecane dadzą zdecydowanie gorszy efekt, niż systematyczne stosowanie odżywki zgodnie z zaleceniami. Dlatego dla uzyskania pożądanych efektów swoją suplementację powinieneś potraktować poważnie oraz wybrać te odżywki, które najlepiej wkomponują się w Twoje cele treningowe.

Dlaczego odżywka białkowa jest dobra na redukcji? Powodów jest wiele. Jeden z nich jest taki, że białko to bardzo sycący składnik, a spożywanie go w codziennej diecie spowodowuje, że nie będziesz już miał podjadać między posiłkami. Dojadanie między posiłkami to często śmieciowe, kaloryczne przekąski, które tylko oddalają Cię od Twojej wymarzonej sylwetki, dlatego warto zrobić wszystko, aby ten nawyk wyeliminować ze swojego codziennego trybu życia.

Jaka odżywka białkowa na odchudzanie?
Jaka odżywka białkowa na odchudzanie? Photo by LYFE Fuel on Unsplash

Co więcej, odżywki białkowe na odchudzanie sprawią, że przyspiesza Twój metabolizm, a organizm zaczyna zużywać więcej energii na trawienie. Dzięki temu dochodzi do deficytu energetycznego, który jest fundamentalnym elementem diety odchudzającej, bez efektu jojo. Warto pamiętać o tym, że zbyt wysoki deficyt kaloryczny doprowadzi właśnie do tego przykrego i niekontrolowanego efektu ubocznego diety, którego obawia się każdy z nas.

Odżywki białkowe dzielą się na trzy zasadnicze rodzaje. Koncentrat białka serwatkowego (WPC) to białko pozyskiwane przez mikro i ultrafiltrację. Produkt ten zawiera około 80% białka. Jest bardzo smaczne, zawiera niewielką ilość tłuszczy i węglowodanów. To także najtańsza forma suplementacji. Koncentraty białka serwatkowego mogą być stosowane o dowolnych porach, jednak najlepiej spożywać je przed treningiem. Ich wadą jest zawartość laktozy – u osób z jej nietolerancją mogą występować przykre dolegliwości jak biegunka czy wzdęcia. 

Izolaty (WPI) to odżywki, które zawierają nawet 95% czystego białka. Podobnie jak koncentraty, otrzymywane są przez mikrofiltrację. Ich zaletą jest minimalna zawartość tłuszczów i cukrów oraz dość wysoka cena, nie są również tak smaczne jak koncentraty białka serwatkowego. Jednak wybór izolatów będzie zdecydowanie lepszy dla osób z nietolerancją laktozy. Izolaty dają najlepsze efekty, jeśli są stosowane po treningu, ze względu na szybkie wchłanianie do organizmu. 

Hydrolizaty (WPH) to ostatnia z trzech najbardziej popularnych odżywek białkowych. Ma zdecydowania najszybszą zdolność wchłaniania do organizmu. Odżywkę tą można przyjmować niezależnie od treningów, jest także najlepszym wyborem dla alergików. Występują często z dodatkiem kreatyny lub witamin, dlatego warto zwracać na to uwagę podczas zakupu. 

Kiedy brać białko na redukcji?

Odżywka białkowa na redukcji może być stosowana w trakcie posiłku, zwłaszcza jeżeli nie dostarcza on wystarczającej dawki tego składniku. Ponadto odżywki białkowe z powodzeniem stosuje się przed zaplanowanym treningiem lub tuż po nim. A zatem odżywki białkowe typu WPC, WPI czy WHC najlepiej stosować w okresie około-treningowym. Wtedy właśnie dają one najlepsze rezultaty, gdyż wtedy mięśnie szczególnie potrzebują wartości odżywczych i składników. Dostarczenie aminokwasów w postaci odżywek białkowych sprawi, że upragniona redukcja nastąpi z jak najmniejszą szkodą dla tkanki mięśniowej. Aminokwasy zostaną wykorzystane podczas kryzysu energetycznego, na którym powinna się opierać nasza dieta na redukcji. 

Kiedy pić odżywkę białkową przy odchudzaniu?
Kiedy pić odżywkę białkową przy odchudzaniu? Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na odchudzaniu, a nie ma dla Ciebie znaczenia masa mięśniowa, to tym bardziej swoją odżywkę białkową możesz stosować o dowolnych porach. 

Czy należy brać białko na redukcji?

Białko to niezbędny składnik diety zdrowego człowieka, a dodatkowo może wspomóc proces odchudzania, dlatego jak najbardziej warto go stosować w drodze do upragnionej sylwetki. Z powodu suplementacji odżywkami białkowymi nie należy jednak rezygnować z naturalnych źródeł białka w codziennej diecie. Odżywki mogą służyć jako ewentualne uzupełnienie diety, nie zaś jako zamiennik naturalnych źródeł składnika. Najwięcej białka dostarcza: 

  • chude ryby,
  • jajka,
  • biały ser, jogurty, produkty mleczne,
  • pierś z kurczaka, wołowina,
  • nasiona roślin strączkowych.

Produkty te możesz z powodzeniem włączyć do swojej codziennej diety, bez obaw o ich kaloryczność. Odchudzanie nigdy nie powinno odbywać się kosztem Twojego zdrowia oraz pozbawiając Cię, niezbędnych do codziennego funkcjonowania, składników odżywczych. Takie działanie prędzej czy później odbije się na Twoim zdrowiu, a nieodpowiednia diety sprawi, że Twój trening nie będzie już tak efektywny, lub całkiem stracisz do niego zapał. Dlatego odżywki białkowe na redukcji oraz deficyt energetyczny należy wprowadzać z umiarem, aby przypadkiem nie osiągnąć efektu odwrotnego do zamierzonego. 

Kiedy pić białko podczas odchudzania? 

W procesie suplementacji bardzo ważna jest systematyka i konsekwencja. W celu trzymania się swojej diety oraz odpowiedniej suplementacji należy wyrobić sobie pewne nawyki, które ułatwią trzymanie się swoich postanowień oraz uchronią Cię przed popełnianiem błędów czy zapomnieniem o zażyciu swojej odżywki. Tak jak w przypadku diety, podobnie w procesie suplementacji warto ustalić konkretne pory, w których odżywka będzie zażywana.

Odżywki białkowe na redukcji
Odżywki białkowe na redukcji. Photo by LYFE Fuel on Unsplash

Odżywki białkowe na odchudzanie powinno się pić razem z posiłkami. Udowodniono, że spożywanie białka wraz z posiłkiem jest najskuteczniejsze podczas upragnionej redukcji masy ciała. Jest to dobra informacja dla wszystkich tych, którzy mają pewne problemy z organizacją swojego rytmu dnia oraz posiłków. Ustalając stałe godziny posiłków, co jest jednym z kluczowych postanowień i zasad w drodze do zrzucenia zbędnych kilogramów, ustalasz tym samym pory spożywania odżywki białkowej. Dzięki temu sporządzenie jej oraz wypicie nie wypadnie Ci więcej z głowy.

Tylko regularne i systematyczne stosowanie się do zasad związanych z treningiem, dietą oraz suplementacją zapewnią Ci gwarancję osiągniecia postawionego sobie celu. 

WPI czy WPC na redukcji?  

Wiele osób powierzających swój sukces odżywkom białkowym zadaje sobie pytanie: WPI czy WPC na redukcji? Którą odżywkę wybrać? Przede wszystkim należy wyjść od tego, jakie są nasze cele oraz na jakim etapie treningowym jesteśmy oraz jaka jest nasza aktualna masa ciała. 

Jaka odżywka białkowa na odchudzanie? Decyzja WPI czy WPC na redukcji powinna być podjęta w oparciu o wiedzę na temat tych odżywek. WPC sprawdzi się w zupełności osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningiem oraz dietą, a ich celem jest zrzucenie dużej liczby kilogramów. W takim wypadku, przy zastosowaniu odpowiedniej diety oraz wdrożeniu regularnych ćwiczeń odżywka WPC wspomoże proces utraty masy ciała i będzie znacznie tańszą alternatywą dla WPI.

Odżywka białkowa WPI dedykowana jest tym, którzy odżywiają się zdrowo oraz trenują regularnie, a ich celem jest dosyć gwałtowna redukcja tkanki tłuszczowej. Dzięki lepszej wchłanialności i większej zawartości czystego białka odżywka ta da lepsze rezultaty podczas typowo treningowej redukcji. Reasumując, odżywka WPC będzie odpowiednia dla początkujących, skupionych przede wszystkim na odchudzaniu, natomiast WPI to odżywka przeznaczona dla średniozaawansowanych i zaawansowanych sportowców, którzy ściśle kierują swoimi treningowymi i sylwetkowymi celami. Najlepsza odżywka na odchudzanie to taka, która jest dopasowana do stopnia Twojego zaawansowania treningowego.

Total
19
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous Article
Dieta ketogeniczna - zasady, wady i zalety diety ketogenicznej

Dieta Ketogeniczna - zasady i opis diety keto. Jak zacząć?

Next Article
Miód faceliowy

Miód faceliowy - właściwości, zastosowanie. Dla kogo miód faceliowy?

Related Posts